Makine Haber

Gök: “Cobot’lar değişen üretim taleplerini yeni bir yatırım yapmadan karşılıyor”

Dönemsel ya da anlık talep artışları karşısında hayata geçirilen yatırımların işletme için büyük bir yük ve risk olduğunu ifade eden Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobot’ların artan ya da azalan talepleri, yeni bir yatırıma gerek duyulmadan hızlı ve esnek bir şekilde karşılayabileceğini vurguladı.

Gök: “Cobot’lar değişen üretim taleplerini yeni bir yatırım yapmadan karşılıyor”

Pandemiyle birlikte birçok sektörde durma noktasında talep düşüşleri yaşanırken; gıda, sağlık ve dezenfeksiyon gibi kritik sektörlerde talep patlaması oldu. Aynı dönemde, insan gücüne dayalı üretim modelleri, salgın ve yasaklardan dolayı kesintiye uğradı.
Dönemsel ya da anlık talep artışları karşısında hayata geçirilen yatırımların işletme için büyük bir yük ve risk olduğunu belirten Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobot’ların artan ya da azalan talepleri, yeni bir yatırıma gerek duyulmadan hızlı ve esnek bir şekilde karşılayabileceğini söyledi.

“Tüm üretim süreçlerinde yer alabiliyor”
Son derece hızlı kurulan ve kolay programlanan cobot’ların esnek üretimin temelini oluşturduğunu aktaran Gök, şöyle konuştu: “Cobot’lar hafif yapılarıyla otonom ya da manuel araçlarla kolayca üretim hattı içinde istenilen alana taşınabiliyor. Üretim hatlarında paketlemeden paletlemeye, kalite kontrolden montaja kadar sektör fark etmeksizin tüm üretim süreçlerinde yer alabiliyor. İşe adaptasyon sorunu ya da öğrenme süreci olmayan cobot’lar, artan taleplerin kesintisiz bir şekilde karşılanmasına yardımcı oluyor. Akıllı telefon kullanan birisi tarafından kolayca programlanabilen cobot’lar, programlama alanında formal eğitim ve yeni yazılım yatırımını da ortadan kalkıyor. Azalan talep durumunda, uç ekipmanları değiştirilerek farklı bir sürece kolayca entegre olabilen cobot’lar her zaman üretimin merkezinde yer alarak; yapılan yatırımların kısa sürede geri dönüşünü sağlıyor.”

“Çalışan maliyetlerini de en aza indiriyor”
İşletmelerin büyük kısmının üretim taleplerini karşılamak için çalışanlara fazla mesai yaptırdığını; ancak fazla mesainin uzun vadede çalışanların ve üretimin verimini düşürdüğünün altını çizen Gök, “Birçok sektörde kalifiye çalışan sorunu da gün geçtikçe büyüyen bir problem. Kalifiye çalışan sorununun yanı sıra, riskli ve tehlikeli işlerde çalışan bulmak da her geçen gün zorlaşıyor. Riskli sektöre talebin artmasıyla çalışan maliyetleri de artış gösteriyor. Cobot’lar; üretim hattı yatırım maliyetlerinin yanı sıra, sezon ve artan taleplere bağlı değişen çalışan maliyetlerini de en aza indiriyor. Cobot’lar gelişmiş özellikleri ve ileri teknolojileriyle tüm sektör ve üretim süreçlerinde tekrar eden, manuel yapılan, zorlu ya da riskli işlerde kalite ve verimliliği artırıyor. Risk analizine bağlı güvenlik bariyerine ihtiyaç duymadan insanlarla yan yana ve iş birliğinde çalışabilen cobot’lar, aratan talep karşısında yeni çalışan bulma, yetiştirme ve üretime kazandırma süreçlerinin tümünü ortadan kaldırıyor” dedi.

“Cobot’lar hastalanmıyor ve dikkatleri dağılmıyor”
Cobot’ların hastalanmadığını, dikkatlerinin dağılmadığını, sınırlama ve engellemelere takılmadığını da sözlerine ekleyen Kandan Özgür Gök, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Pandemiyle birlikte üretimde insan gücünün yer aldığı birçok sektörde aksamalar yaşandı. Hastalananlar, sokağa çıkma yasakları derken; pademinin ekonomik süreçlerinin yanı sıra, insan kaynağı da işletmelerin yönetmesi gereken yeni problemi oldu. Bu süreç aynı oranda işletmenin üretim ve kârlılığına da yansıdı. Üretimin devam etmesi gereken kritik dönemde, esneklik ve istikrarını kaybeden işletmeler daha da zorlu bir sürece girdi. Yüksek çeşitlilik, düşük ya da yüksek üretim adetlerinde tüm uygulamalarda esnek şekilde yer alarak hızlı yatırım geri dönüşü sağlayan cobot’lar, hızlı değişimlere ve artan talebe uyum sağlamayı kolaylaştırıyor. Sektör ve sürece göre yüzde 500’e varan üretim artışlarına imkân tanıyan cobot’lar, rekabet ve liderliği de yanında getiriyor.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ