Makine Haber

Gider: “Otomotiv sektöründe küresel pazar payımızı ikiye katlayacağız”

Avrupa’dan Hindistan’a kadar uzanan bir coğrafyada 23 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Bantboru CEO’su Sinan Gider, cirolarının yüzde 85’ini oluşturan otomotiv sektöründe yüzde 4 olan küresel pazar paylarını ikiye katlayacaklarını dile getirdi.

Gider: “Otomotiv sektöründe küresel pazar payımızı ikiye katlayacağız”

Bantboru, 8-11 Aralık tarihleri arasında düzenlenen ve Türk otomotiv endüstrisinin ilk dijital 3D fuarı olma özelliği taşıyan Auto Expo Türkiye 2020’de yerini aldı. Etkinliğin 3D özellikli sanal sergi alanları, 2021 yılının Haziran ayına kadar dijital ortamda ziyaretçilere açık olacak. Türkiye otomotiv endüstrisinin önde gelen 55 kuruluşunun katılımı ile gerçekleştirilen Auto Expo Türkiye 2020, firmalara sanayi ve ticari iş birliklerini geliştirme ve yeni iş birlikleri kurma imkânı sunuyor.

“İhracat gelirlerimiz ciromuzun yüzde 50’sini oluşturuyor”
Faaliyet gösterdikleri pazarlardaki güçlü pozisyonlarını korurken; küresel pazarda marka bilinirliğini ve markalı satışları artırma stratejisi ile hareket ettiklerini ifade eden Bantboru CEO’su Sinan Gider, “İhracat gelirlerimiz ciromuzun yüzde 50’sini oluşturuyor. Avrupa’dan Hindistan’a kadar uzanan bir coğrafyada 23 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracat faaliyetlerimizi, merkezi Türkiye’deki üretim ve yönetim tesislerimizden ve Almanya’daki depomuzdan yönetiyoruz” dedi.
Bugün dünyada üretilen her 100 araçtan 4’ünde, Bantboru’nun kendi Ar-Ge ve teknoloji gücüyle geliştirdiği ürünlerin kullanıldığını aktaran Gider, şunları söyledi: “BMW, Ford, Mercedes, Renault ve Peugeot-Citroen gibi küresel otomotiv üreticilerinin en önemli programlarında iş ortağı olarak yer alıyoruz. Soğutma sektöründe ise, Ar-Ge ve teknoloji gücümüzle kendi geliştirdiğimiz ürünlerle; BSH (Bosch Siemens Hausgerate), Arçelik, Uğur Soğutma ve Bundy Refrigeration gibi markalarla iş birliği yapıyoruz.”

“Yıl sonuna doğru pozitif ivmelenme yakaladık”
Dünya çapında tüm sektörlerde ve tüm şirketlerde olduğu gibi, Covid-19 pandemisinin ciro ve büyüme hedeflerini revize etmelerini gerektirdiğini kaydeden Sinan Gider, “Yılın ilk döneminde bir düşüş söz konusu oldu; ancak yeni iş birliklerimizin de devreye girmesiyle 2020’nin sonuna doğru pozitif ivmelenme yakaladık. Pandemi döneminde kesintisiz devam eden yatırımlarımız, şirketimizin yıllık üretim kapasitesini 80 milyon metre düzeyine çıkaracak. Bunun yanı sıra, OEM’ler için kullanılmak üzere son teknoloji yeni otomasyon sistemleri yatırımları da gerçekleştirdik. Hâlihazırda ciromuzun yüzde 85’ini oluşturan otomotiv sektöründe, yüzde 4 olan küresel pazar payımızı da ikiye katlayacağız. 2021 yılına yönelik hedefimiz ihracat oranımızı artırmak. Auto Expo Türkiye 2020’ye katılımımız, bu yönde önemli bir adım oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ