Makine Haber

Geniş bir uygulama alanı olan mekatronik mühendisliği geleceği şekillendirecek

Hibrid araçlar geliştirerek sürdürülebilir bir çevreye hizmet eden, kalp pili gibi medikal buluşlarla bireylerin yaşam kalitesini yükselten mekatronik mühendisliği, çok geniş bir uygulama alanı olan ve geleceği şekillendirecek disiplinler arası mesleklerden biri olmaya devam ediyor.

Geniş bir uygulama alanı olan mekatronik mühendisliği geleceği şekillendirecek

İlk kez 1969 yılında Japon bir mühendis tarafından kullanılan ‘mekatronik’ kelimesi, makine ve elektronik mühendisliği alanlarının birleşmesi anlamına geliyor. Mühendislik eğitiminde disiplinler arası bir dal olarak kabul edilen mekatronik uzmanları, çağın meslekleri olan ve ülkelerin ekonomik kalkınmasına pozitif etki eden; biyomedikal, otomotiv, kontrol, haberleşme, yazılım, robotik ve malzeme üretimi ve kontrolü gibi alanlarda çalışabiliyorlar.
Hisar Okulları da, öğrencilerini çağa hazırlama konusunda dünyadaki benzerleri ile eş zamanlı olarak, sürekli güncellenen öğretim programları uyguluyor ve mekatronik konusunda öğrencilerini destekliyor.
Okul bünyesinde proje üreten mekatronik takımları, 2019-2020 sezonunda yeni bir başarıya daha imza attılar. Hisar mekatronik takımları Techno Tigers, Mechaminds, Hemlock ve Hestia; VEX Robotics Turnuvası Türkiye Finalleri’ne katılarak, sezonu Techno Tigers ve Mechaminds’ın yarı finallere ulaşmasıyla tamamladı. Takımlar 2019-2020 sezonunu; 2 turnuva şampiyonluğu, 1 mükemmellik, 1 tasarım, 1 robot becerileri, 1 turnuva finalisti ve 1 jüri özel ödülü kazanarak, toplamda 6 ödülle tamamladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ