Makine Haber

‘Geleceğin Fırını’, cam üretiminde CO₂ salınımını yüzde 50 azaltacak

Avrupa cam ambalaj üreticileri, yüzde 80 yeşil enerjiyle çalışan ilk hibrit elektrikli büyük ölçekli cam ergitme fırınını inşa etmek için bir araya geliyor. Gürallar Cam Ambalaj’ın da içerisinde yer aldığı üreticiler, söz konusu konsept üzerinde çalışacak ve proje için kaynaklarını seferber edecekler.

‘Geleceğin Fırını’, cam üretiminde CO₂ salınımını yüzde 50 azaltacak

Gürallar Cam Ambalaj’ın Türkiye’yi temsil ettiği Avrupa Birliği Cam Ambalaj Üreticileri Derneği’nin (FEVE) öncülüğünde tasarlanan ‘Geleceğin Fırını’, cam ambalaj endüstrisinin karbonsuzlaştırma yolculuğunda önemli bir kilometre taşı görevi görecek. Mevcut fosil yakıtlı enerji kaynaklarının yerini alacak fırın, cam üretiminde toplam CO₂ emisyonunu yüzde 50 oranında azaltacak.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan yetkililer, “Avrupa’daki 150 cam üretim tesisinin bir kısmı şu anda elektrikli fırınla çalışıyor olsa da; bunların çoğu küçük ölçekte ve yalnızca işlenmemiş hammaddeler ile üretim yapmakta. Bundan dolayı da, geri dönüştürülmüş camı neredeyse hiç kullanamıyorlar. İçinde Gürallar Cam Ambalaj’ın da bulunduğu cam ambalaj üretiminde söz sahibi ve çevreye önem veren firmalar ise, daha fazla oranda geri dönüştürülmüş hammadde kullanabilmek amacıyla mümkün olan en çevreci yöntemlerden biri olan elektriğe yöneliyorlar. Bu yeni teknoloji ile endüstri, yüksek seviyelerde geri dönüştürülmüş cam kullanarak tek fırında günde 300 tondan fazla cam üretebilecek” dediler.

“Son derece iddialı bir proje”
‘Geleceğin Fırını’nın; önemli finansal alt yapı ve insan kaynakları ile çok çeşitli uzmanlık gerektiren son derece iddialı bir proje olduğunu ifade eden yetkililer, şunları aktardılar: “Bu sebepten ötürü, önemli cam ambalaj üreticilerinin teknik becerilerine ve en iyi mühendislerine ihtiyaç duymaktadır. Proje ayrıca, Yenilik Fonu Finansman Programı yoluyla (ETS) Avrupa Komisyonu’nun desteğini almayı da hedeflemektedir. Gürallar Cam Ambalaj’ın sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda desteklediği projede, ilk fırının 2022 yılında tamamlanması planlanırken; ilk sonuçların 2023’te elde edilmesi öngörülüyor.”

“20 cam ambalaj üreticisinin en iyi mühendislerini bir araya getirecek”
Günümüzde, cam ambalaj endüstrisinde elektriğin ana enerji kaynağı olarak kullanımının, geri dönüştürülmüş cam kullanılmayan küçük ölçekli fırınlarla sınırlı olduğunu aktaran yetkililer, “Bu teknoloji, elektrikli fırınlarla mümkün olmayan yüksek oranlı geri dönüştürülmüş cam kullanımını mümkün kılacak. Doğal gazın yüzde 80’ini yeşil enerji; yani elektrik ile değiştirecek bu teknoloji, fırın emisyonunu yüzde 60 ve bir cam ambalaj fabrikasının toplam CO2 emisyonunu yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmaya yardımcı olacak. Proje, tarihte ilk defa 20 cam ambalaj üreticisinin en iyi mühendislerini bir araya getirerek, böyle bir yeniliğin başarılabileceğini gösterecek. Bu hibrit teknolojinin esnekliği sayesinde, elektrik enerjisinde bir sorun yaşandığında diğer enerji kaynaklarına geçiş yapılabilecek. Bu da, üretimde hiçbir aksaklık olmayacağını garanti edecek” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ