Makine Haber

Gedikoğlu: “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı için başvuru süresi uzatıldı”

Yüksek katma değerli ürünlerin yerli imkânlarla üretimine destek verecek Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında, daha önce 22 Kasım tarihine kadar alınması planlanan makine sektörü başvurularının 6 Aralık’a kadar uzatıldığı açıklandı.

Gedikoğlu: “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı için başvuru süresi uzatıldı”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yüksek katma değerli ürünlerin yerli imkânlarla üretimine destek vermek hedefiyle hayata geçirdiği Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında, makine sektörü için başvurular 6 Aralık 2019’a kadar uzatıldı. Daha önce 22 Kasım tarihine kadar alınması planlanan makine sektörü başvuruların, yapılan açıklama ile 6 Aralık’a kadar yapılabileceği belirtildi.
Programın ilk odak sektörü olan makine alanında ön başvuru sonrasında kesin başvuru dönemine geçilecek. Yatırım tutarı 10 milyon liranın üzerinde olan ve üretmeyi hedeflediği ürün ‘Öncelikli Ürün’ listesinde yer alan projelerin kesin başvuru yapması istenecek. Yatırım tutarının 50 milyon lirayı aşması durumunda ise proje bazlı teşvik sistemi devreye girecek.

“Duyuruların daha fazla işletmeye gitmesi gerektiğine inanıyoruz”
Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu teknolojik gelişime katkı sağlayacak yatırım projelerine daha fazla katılım olması gerektiğini dile getiren Etkin Proje Yönetici Ortağı İbrahim Gedikoğlu, “Etkin Proje olarak, duyuruların daha fazla işletmeye gitmesi gerektiğine inanıyoruz. Zirâ, Türkiye’de makine sektöründe çok büyük bir potansiyel olduğuna daha önce gerçekleştirdiğimiz projelerde tanık olduk. Bakanlığın koyduğu yıllık 30 milyar doların Türkiye’de kalmasına dair hedefin gerçeğe dönüşmesi için başvuruların artacağını düşünüyoruz” dedi.
6 Aralık’a kadar uzatılan ön başvuru sonrasında, kesin başvurunun ise 31 Aralık’a kadar gerçekleştirileceğini aktaran Gedikoğlu, destekleme sürecinin de 31 Mart 2020 yılına kadar gerçekleşmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

300’den fazla ürün çeşidinin yerlileşmesi bekleniyor
Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi ile birlikte, Türkiye için kritik öneme sahip ve gelecek potansiyeli yüksek 300’den fazla ürün çeşidinin yerlileşmesi bekleniyor. İhtiyaç duyulan teknolojik gelişime katkı sağlayacak yatırım projelerinin, uçtan uca yönetişim ve destek modeli ile program kapsamında hayata geçirilmesi hedefleniyor. Programa sadece Türkiye’de yerleşik sermaye şirketleri başvurabiliyor.
Desteklenecek yatırımlarda; çağrı duyurusundaki ürünlere yönelik olma ve belirlenen proje kapsamında yapılması öngörülen toplam harcamaların tutarından oluşan asgari proje tutarını karşılama koşulu aranacak. Kesin başvurusu öngörülen takvim içinde eksiksiz tamamlanan projeler değerlendirmeye tabi tutulacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ