Makine Haber

fruitcore robotics GmbH, robotik piyasasını hareketlendiriyor

HORST endüstri robotu ve Neugart’ın planet redüktörleri ile fruitcore robotics GmbH, robotik piyasasını hareketlendiriyor. 2017’de kurulan fruitcore robotics, bugün aralarında yüksek uzmanlığa sahip tasarım, elektronik ve yazılım geliştirme uzmanlarının da bulunduğu yaklaşık 50 personeli istihdam ediyor.

fruitcore robotics GmbH, robotik piyasasını hareketlendiriyor

Neugart

Yüksek performanslı ve aynı zamanda uygun fiyatlı kullanması kolay bir endüstriyel robot; Alman robot üreticisi fruitcore robotics, görünüşte bu basit iş fikriyle robotik piyasını hareketlendiriyor. Sıra dışı fiyat/performans oranı, akıllı teknik ayrıntılar sayesinde mümkün oluyor. Buna; robotun dört eklem zincirlerini Neugart planet redüktörleri ile kombine eden yenilikçi çalışma konsepti de dâhil.

fruitcore robotics GmbH 2017 yılında kuruldu
Konstanz merkezli fruitcore robotics GmbH, teknik açıdan öne çıkan ve kolay kullanılan endüstri robotlarının geliştirilmesi, üretimi ve pazarlaması konusunda uzmanlaşmış bir şirket. Burada odak noktasında, her büyüklükteki şirketin otomasyonu kolaylaştıran kendi geliştirdikleri bir sistem bulunuyor. 2017 yılında kurulan bu genç firma, bugün aralarında yüksek uzmanlığa sahip tasarım, elektronik ve yazılım geliştirme uzmanlarının da bulunduğu yaklaşık 50 elemanı istihdam ediyor.
Modüler portföy; HORST (Highly Optimized Robotic Systems Technology’nin kısaltması) endüstriyel robotun ve kolay kullanılabilen horstFX yazılımının yanı sıra, kavrayıcılar ve mobil bir robot tabanı gibi uygun aksesuarları da kapsıyor. 905 mm menzilli, 5 kg taşıma kapasiteli ve +/- 0,05 mm tekrarlama hassasiyetine sahip 6 eksenli endüstriyel robot, robotik için tamamen yeni ve dört eklem zincirli bir çıkış konseptine dayanıyor. Normalde kullanılan, yüksek maliyetli mil ya da sikloid redüktöründen vazgeçen HORST, bu sayede benzerlerine göre daha düşük ücretle optimal bir menzil ve yük kapasitesi orantısı sunuyor.

İşlevsel tanımlama
‘Bağlantılı redüktörler’ de denen dört eklemli zincirlerin, doğrusal olmayan ve dolayısıyla pozisyona bağlı bir tahvil orantısı vardır. Bunun robot kol açısından ne anlama geldiğini, fruitcore robotics Kurucu Ortağı ve Geliştirme Yöneticisi Manuel Frey, şöyle açıklıyor: “Dört eklemli zincirin uzatılmış koldaki yüksek tahvil orantısı nedeniyle, uzatılan bu kolla birlikte yükü ivmelemek için ulaşılması gereken tork zirvesi, alışıldık robotlara göre çok daha düşük kalıyor.”
Bunun avantajı, bu sayede daha küçük motorların kullanılabilmesidir. Bu da, robotun fiyatını düşürüyor. Ancak, geliştirme çalışması sırasında ortaya çıkan bir dezavantaj da kendisini gösterdi: Dört eklemli zincirin tahvili tek başına yeterli olmuyor. Bu nedenle, çözüm olarak akslara ek redüktörler yerleştirildi. Bu kombinasyon HORST’u benzersiz kılıyor.
Bu özel uygulama için optimal redüktör biçiminin tek basamaklı planet redüktörler olduğu anlaşıldı. Robot hareketlerinin yüksek dinamizminde taşıma kapasitesi ve menzil açısından optimal değerleri güvenceye almak için, tüm tahrik organının verimli olarak tasarlanmış olması gerekiyor. Doğru tahvil orantısı burada temel görevi görüyor ve esas olarak planet redüktör tarafından belirleniyor.

fruitcore robotics Kurucu Ortağı ve Geliştirme Yöneticisi Manuel Frey

“Dört eklemli zincirler olmasaydı, teorik olarak iki basamaklı redüktörler kullanmak zorunda kalacaktık” diye konuşan Frey, şöyle devam ediyor: “Bunlar da, çok daha yüksek bir dişli boşluğuna sahip ve dolayısıyla kıvrılan kollu robotlarda kullanım için avantajlı olmayacaktı.”
fruitcore robotics sorumlularının uygun bir üretici arayışını hafife almadıklarını kaydeden Manuel Frey: “Gerçekten uzun süre, tam olarak sistemimize uyan ya da gerektiği gibi uygun hale getirilebilecek ve mutlaka Alman üretimi olması gereken, uygun bir planet redüktör tedarikçisi aradık.”
Firma, bu arka planda seçimini Baden-Kippenheim’da bulunan redüktör uzmanı Neugart’tan yana yaptı.

Çözüm:
Geliştirme yöneticisi Frey ve meslektaşları açısından en önemli kriter, yüksek hassasiyet ya da redüktörlerin çok düşük bir dişli boşluğuna sahip olmasıydı. Aynı zamanda, redüktörlerin sürekli dayanıklılığı da nominal aralıktaki çalıştırma sayesinde güvenceye alınıyor ve robotun yüksek ömrü garanti ediliyor.
Somut olarak altı robot aksında farklı gövde ölçülerinde dört Neugart planet redüktör kullanılır. Bunlar; çok hafif, son derece yüksek performanslı ve düşük sürtünmeli yatak konsepti ve mükemmelleştirilmiş yağlama sistemi sayesinde iddialı, dinamik yük döngülerine uygundur.
Neugart’ın tercih edilmesinin nedenlerinden biri de, üretim özelliklerinin yanında sorunsuz işbirliği oldu.
Frey, konu hakkında şunları söylüyor: “Redüktörlerin uygulaması kesinlikle sorunsuz gerçekleşti. Neugart geliştirme aşamasında uyarlama isteklerimize her zaman hızla cevap verdi. Ayrıca Neugart tarafından baştan itibaren kullanıma sunulan verilerin ve bilgilerin tamamı, katalogda ve TDF ya da NCP yapılandırma araçlarında çok yararlı ve kapsamlıydı. Böylece hemen başlayabildik. Elbette çeşitli teknik sorunlar oldu; ama bunlar yakın ve karşılıklı uyum sayesinde hızla ve kolayca çözüldü.”
fruitcore robotics’in Neugart’ı tercih etme nedeni; aynı zamanda geniş portföye sahip bir tedarikçi olarak gelecekteki gereksinimler için zaten hazır olması.
“Daha fazla robot boyutları olacak” ifadelerini kullanan Manuel Frey, “Geniş redüktör modeli seçenekleri sayesinde, bu planın ve Neugart ile yeni bir başarılı iş birliğinin önünde hiçbir engel bulunmuyor” diye konuşuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ