Makine Haber

Ford Otosan, 2026 yılına kadar 20,5 milyar TL tutarında yatırım yapacak

Ford Otosan’ın 2026 yılına kadar yapmayı planladığı 20,5 milyar TL yatırımı kapsayan Cumhurbaşkanlığı Kararı bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Şirket, söz konusu yatırım ile hem Ford Otosan’ı, hem de Türkiye otomotiv sanayiini geleceğe taşımayı ve global arenada rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

Ford Otosan, 2026 yılına kadar 20,5 milyar TL tutarında yatırım yapacak

Ford Otosan, 2026 yılına kadar yapmayı planladığı 20,5 milyar TL tutarındaki yatırım ile; elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirilmesini, bununla birlikte üretim tesislerindeki modernizasyon ve otomasyon çalışmalarının geliştirilmesini, yanı sıra Ford’un Avrupa’da devam eden ticari araç pazar liderliğine ve artan pazar payı başarısına istinaden büyüyen ticari araç pazarındaki talebi karşılamak için kurulu kapasitesini artırmayı öngörüyor.
Ford Otosan’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşu Ford Otosan olarak, 60 yıldır olduğu gibi ülkemizin geleceğine olan inancımızla yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu doğrultuda, 2026 yılına kadar yapmayı planladığımız 20,5 milyar TL yatırımı kapsayan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın bugün Resmi Gazete’de yayınlanmasından mutluluk duyuyoruz.
Önümüzdeki 6 yıl boyunca hayata geçireceğimiz ve etkisi 10 yılı aşacak ileri görüşlü bu yatırım ile hem şirketimizi, hem de Türkiye otomotiv sanayiini geleceğe taşıyacağımıza ve global arenada rekabet gücümüzü artıracağımıza inanıyoruz.
20,5 milyar TL tutarındaki bu yatırım ile; elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirilmesini, bununla birlikte üretim tesislerimizdeki modernizasyon ve otomasyon çalışmalarının geliştirilmesini, yanı sıra Ford’un Avrupa’da devam eden ticari araç pazar liderliğine ve artan pazar payı başarısına istinaden büyüyen ticari araç pazarındaki talebi karşılamak için kurulu kapasitemizi artırmayı öngörüyoruz.
Bu kapsamda, Kocaeli Fabrikalarımızdaki araç üretim kapasitemizi 650 bine çıkarmayı ve batarya montaj fabrikası kapasitesini de 130 bin adede ulaştırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda, 3 bin kişilik ek istihdam sağlamayı da hedefliyoruz. Yatırımlarımıza ilişkin detayları önümüzdeki dönemde paylaşmaya devam edeceğiz.
Çalışanlarımız, bayilerimiz, tedarikçilerimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla birlikte büyük Ford Otosan ailesi olarak heyecan duyduğumuz bu yatırım döneminin, memleketimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ