Makine Haber

Fanuc’un ‘Gelecek Şimdi’ adlı projesi için start verildi

Otomasyon sektöründeki nitelikli eleman ihtiyacına çözüm üretmek için yola çıkan Japonya merkezli CNC, robot ve makine üreticisi Fanuc, üniversite-sanayi iş birliği konusunda önemli bir adım attı. Şirket bu kapsamda, ‘Gelecek Şimdi’ adlı projesi ile gençlere teorik ve pratik eğitimler verecek.

Fanuc’un ‘Gelecek Şimdi’ adlı projesi için start verildi

Japonya merkezli CNC, robot ve makine üreticisi Fanuc, otomasyon sektöründeki nitelikli eleman ihtiyacına yönelik önemli bir kurumsal sosyal sorumluluk projesine imza attı. Şirket; ‘Bugünün yetenekli gençlerini, geleceğin teknolojisiyle yarının iş modellerine hazırlıyoruz’ mottosu çerçevesinde, gençlere teorik ve pratik eğimler verecek.
Proje kapsamında ilk yıl için 3 pilot bölgede, 14 üniversite ve sektörün önemli firmalarını partner olarak belirleyen Fanuc, gençlere toplam 48 saatlik Robot ve CNC Temel Seviye Programlama Eğitimi verecek. Fanuc Akademi kapsamında verilecek eğitimler sonrasında, öğrenciler partner firmalarda staj yapma imkânına da sahip olacaklar.

Yiğit: “Yetkin öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyoruz”
Otomasyon sektörünün ihtiyaçlarını tespit etmek, soruna en uygun çözümleri üretmek ve Türkiye ekonomisine destek sunmak için yola çıktılarını söyleyen Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefinde olan ülkemiz için otomasyon ve robot kullanımı bir zorunluluktur. Bu noktada, proje kapsamında otomasyon ve robot kullanımı konusunda yetkin öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
Proje ile Fanuc’un otomasyon sektöründeki en önemli probleme odaklandığını söyleyen Yiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fanuc’ta, geleceğin teknolojisini ve geleceğin mesleğini yönettiğimiz iş süreçlerimizde; bu eksikliğin nasıl giderilebileceği noktasında çıkış yolunun, üniversite eğitimlerinin teoriden çok pratik eğitim ile desteklenmesi olduğunu gördük. Daha okurken öğrencilere pratik eğitimler vererek, aslında gençlerin iş hayatında çok daha iyi yerlere gelebileceğini biliyoruz. Dolayısıyla, istihdama yapılan böylesi bir katkı ile de Türkiye ekonomisinin daha güçlü olacağını biliyoruz. Üretim, gelişmişliğin ve iyi ekonomilerin özü. Biz de, nicelikten çok niteliğe önem vererek ‘Fanuc ile Gelecek Şimdi’ adlı projemizi hayata geçiriyoruz.”

“Toplam 40 saatlik, 5 tam gün sürecek eğitim vereceğiz”
Projenin özünün üniversite öğrencilerine yönelik bir mesleki eğitim ve staj programı olduğunu söyleyen Teoman Alper Yiğit, “Fanuc olarak amacımız; ‘üründe kalite, üretimde verimlilik’ temelinde yükselen yeni dönemin üretim şekli, otomasyon ve robot kullanımını Türkiye’de yaygınlaştırmak. Bunun için de, uluslararası nitelikte, tempolu bir teknolojik ortamda, son teknoloji endüstriyel robotları programlama ve çalıştırma konusunda öğrencilerin birinci elden deneyim kazanmasına olanak sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Kendilerini fabrika otomasyonu alanında geliştirmek isteyen ve sektöre hevesle bakan gençleri tespit edeceklerini belirten Yiğit, şunları aktardı: “Fanuc olarak, proje kapsamında heyecanına inandığımız öğrencilere toplam 40 saatlik, 5 tam gün sürecek Robot ve CNC Temel Seviye Programlama Eğitimi vereceğiz. Bu eğitimler, kendi bünyemizde bulunan 30’u aşkın eğitim paketini içinde barındıran Fanuc Akademi üzerinden olacak. Bu akademiden eğitim alan öğrencileri, staj yapmak istedikleri bölüm doğrultusunda bulundukları bölgedeki firmalardan birinde programa dâhil edeceğiz. Bu süre zarfında da, öğrenciler firmanın Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına yakından tanık olacaklar. Ardından, öğrencinin gösterdiği performans ve firmanın ihtiyacı doğrultusunda süreç şekillenecek.”
Proje sonunda öğrencilerin hem deneyim elde edeceklerini, hem de uluslararası bir markadan sertifika alacaklarını söyleyen Yiğit, projenin firmalara ve öğrencilere katma değer sağlayacağını da sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ