Makine Haber

Fanuc, karanlık fabrika konseptine uygun fabrikalar kuracak

Dünya genelinde 650 bini aşkın endüstriyel robot ve 25 milyonun üzerinde toplam ürün kurulumuyla sektörün önemli otomasyon üreticilerinden Fanuc, yakın gelecekte karanlık fabrika konseptine uygun yaklaşık 1 milyon metrekare alan üzerine fabrikalar kuracak.

Fanuc, karanlık fabrika konseptine uygun fabrikalar kuracak

İnsan müdahalesi olmadan tam otomatik robot ve makine sistemleriyle üretim gerçekleştiren karanlık fabrikalar, son dönemde otomasyon teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte önem kazandı. Karanlık fabrikalar her ne kadar insan müdahalesine gerek olmadan üretim yapabilse de, konseptin verimli çalışabilmesi anlamında arka planda nitelikli insanların iş gücüne ihtiyaç duyuyor. Dünya genelinde 650 bini aşkın endüstriyel robot ve 25 milyonun üzerinde toplam ürün kurulumuyla sektörün önemli otomasyon üreticilerinden Fanuc, yakın gelecekte karanlık fabrika konseptine uygun yaklaşık 1 milyon metrekare alan üzerine fabrikalar kuracak.

Yiğit: “Karanlık fabrikalar uzaktan kontrol edilebiliyor”


Son yıllarda karanlık fabrikalardaki üretimin önem kazandığını belirten Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, karanlık fabrika yönetiminin robotik otomasyon ve makine sistemleriyle donatıldığı için izlenebilirlik açısından önemli olduğunu aktardı.
Karanlık fabrikaların, rekabet avantajı sunması ve iş gücü maliyetlerinde azalma sağlamasıyla işletmelere katkı sağladığını vurgulayan Yiğit, “Fabrikalarda robot ve makine otomasyon sistemlerinin devreye girmesiyle birlikte iş kazaları da büyük oranda engellenebiliyor. Minimum düzeyde insan gücüne ihtiyaç olduğundan, sürekli üretim yapılarak verimlilik daha çok artabiliyor. Karanlık fabrikalar uzaktan kontrol edilebiliyor ve böylece robotların gece boyu üretim yapmaları mümkün olabiliyor” diye konuştu.

“Karanlık fabrika konsepti yakın gelecekte yaygın bir şekilde kullanılacak”
Karanlık fabrika konseptinin yakın gelecekte yaygın bir şekilde kullanılacağını öngördüklerini kaydeden Yiğit, ‘karanlık fabrika’ kavramının altında çoklu teknoloji barındığını belirtti. Yiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Programlanabilir akıllı kontrol cihazları, robot teknolojileri, sensörler, vision sistemleri, force kontrol teknolojisi ve tüm prosesleri uzaktan kontrol etmenizi sağlayan analiz sistemleri bahsettiğimiz teknolojilerden bazıları. Bu teknolojiler birbiriyle etkileşime girdiğinde ve haberleşme sonrası tüm veriler görsel ve dijital olarak bir merkezde toplandığında verimli bir karanlık fabrika kontrolü elde edilebiliyor.”

“İnsan, sistemi işletecek ana beyin olma özelliğini sürdürecek”
Karanlık fabrikaların her ne kadar insan müdahalesine gerek olmadan üretim yapabilse de, konseptin verimli çalışabilmesi anlamında arka planda nitelikli insanların iş gücüne ihtiyaç duyduğunu aktaran Teoman Alper Yiğit, dijitalleşme ve makineleşmede insanın önemini ise şöyle anlattı: “İnsan, sistemi işletecek ana beyin olma özelliğini kısa ve orta vadede sürdürecek. Yoğun makineleşmenin ve dijitalleşmenin yaşandığı ortamda bu alanlarda eğitimli insanlara ihtiyaç olacak. İnsan hiçbir zaman ana faktör olmaktan dışarıya çıkmayacak. Dolayısıyla insana yatırım dijital, dönüşümün temeli olarak tanımlanabilir.”

“Fanuc, karanlık fabrika konseptini hayata geçiren ilk firmalar arasında”
Karanlık fabrika konseptini hayata geçiren ilk firmalar arasında yer aldıklarını aktaran Yiğit, Japonya’nın Fuji yerleşkesindeki Fanuc fabrikalarında 2001 yılından beri yaklaşık 4 bin 500 robot tarafından Fanuc ürünlerinin üretildiğinin bilgisini verdi. Yiğit, şöyle konuştu: “Robot üreten robotlara sahip Fanuc’un karanlık fabrika konseptine uygun 1,5 milyon metrekare alan üzerine kurulu; CNC, servo motor, servo sürücü, laser, robot, Robodrill, Roboshot, Robocut, Robonano, talaşlı imalat, servo motor parçaları, press, döküm, kalıp, sac ve boya fabrikası olmak üzere 16 üretim tesisi bulunuyor. Örneğin; bu tesislerde 1 ayda 8 bin robot, 36 bin 500 CNC kontroller, 170 bin servo motor ve 101 bin servo sürücü üretimi yapılıyor. Dünya üzerinde kurulu 680 bin adet Fanuc robotu mevcut. Fanuc, bu üretim adediyle tüm robot firmaları içerisinde ilk sırada yer alıyor. Yine CNC kontroller olarak dünya üzerinde 4,4 milyondan fazla ürün mevcut. Bu rakam CNC pazarının yüzde 65’ine denk geliyor. Ayrıca, dünya üzerinde kurulu 20 milyon servo motor, 280 bin Robodrill, 30 bin Robocut, 60 bin Roboshot ve 20 bin Fanuc lazer bulunuyor.”

“Fanuc, karanlık fabrika konseptine uygun fabrikalar kuracak”
Fanuc’un yakın gelecekte karanlık fabrika konseptine uygun yaklaşık 1 milyon metrekare alan üzerine fabrikalar kuracağını belirten Teoman Alper Yiğit, yeni fabrika kurulumunda tüm karanlık fabrika otomasyonları ve proses ekipmanlarının Fanuc tarafından devreye alınacağını söyledi. Yiğit, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bu kısımda tabii ki farklı komponent kurulumları için çeşitli firmalardan destek alınabiliyor. Ancak burada vurgulanması gereken, Fanuc ürünlerinin yüzde 100 kendi üretim komponentlerinden oluştuğu. Robot ürününden örnek vermek gerekirse; robot üzerindeki servo motorlar, motor sürücüleri, robot gövde ve yazılımı tamamıyla Fanuc tarafından yapılıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ