Makine Haber

Fanuc, Avrupa’daki konumunu güçlendirmek için uzun vadeli yatırımlar yapacak

Robot, CNC ve takım tezgahları pazarlarının önde gelen şirketlerinden Fanuc, Avrupa’daki konumunu güçlendiriyor. Şirket, enerji tasarruflu Roboshot enjeksiyon kalıplama makinelerine olan talebi karşılamak ve hizmet ağını daha da geliştirmek amacıyla uzun vadeli yatırımlarının adımlarını attı.

Fanuc, Avrupa’daki konumunu güçlendirmek için uzun vadeli yatırımlar yapacak

Avrupa çapında enerji tasarruflu Roboshot enjeksiyon kalıplama makinelerini tanıtan Fanuc Europe, bölgedeki konumunu güçlendiriyor. Şirket, enerji tasarruflu enjeksiyon kalıplama makinelerine olan talebi karşılamak ve hizmet ağını daha da geliştirmek üzere yatırım adımlarını attı. Avrupa CNC kontrolör ve takım tezgahları pazarının yaklaşık yüzde 20’sine sahip olan firma, Roboshot dışındaki yatırımlarını da geliştirerek, rakamı diğer bölgelerdeki gibi yüzde 60’ın üzerine taşımayı hedefliyor.

Tanzawa: “Avrupa’daki tesislerimizi ve personel sayımızı genişletiyoruz”


Dünya çapında toplam 50 bin adet Roboshot kurduklarını ve tamamen elektrik tahrikli IMM’ler ürettiklerini aktaran Fanuc Europe Başkanı ve CEO’su Shinichi Tanzawa, şunları söyledi: “Fanuc elektrikli IMM’lere yönelik pazar Japonya’da yüzde 90’lık paya sahipken, Avrupa’da yüzde 30’lardaki pazar payıyla henüz olgunluk kazanmamış durumda. Japonya’daki popülaritesi dikkate alındığında yüksek potansiyele sahip olan bu makinelerin Avrupa’da kullanımına yönelik de güçlü bir eğilim var. Bu nedenle, Avrupa’da tesislerimizi ve personel sayımızı genişletiyoruz.”

“Euromap çalışma gruplarında aktif olarak yer alıyor”
IMM’lerin MES (Üretim Yürütme Sistemleri) entegrasyonundan faydalanmasını sağlayan Avrupa Plastik ve Kauçuk Makineleri Birliği aracılığıyla geliştirilen Euromap 77 standardının Fanuc’un Roboshot IMM’lerinde sunulduğunu kaydeden yetkililer, “Euromap çalışma gruplarında aktif olarak yer alan Fanuc, standardizasyonu müşterileri için önemli buluyor ve Euromap teknik tavsiyeleri dünya çapında kabul gördüğünden, bir üretici olarak bu girişimin belirgin faydalarından yararlanıyor. Öte yandan şirket, IMM sıkıştırma kuvvetini 450 ton üst sınırından 500 tona kadar yükseltme kabiliyetine sahipken; daha büyük makineleri sürmek için gereken elektrik motorları kullanışsız hale geldiğinden sınırını yükseltmeyerek, makinelerinde hidrolik sistemler kullanmıyor” dediler.

“Müşterilerine yüzde 99,93 oranında yedek parça temin ediyor”
İstatistiklere göre, bir kalıpçının 20 yıl gece-gündüz, 24 saat ve 365 gün Roboshot IMM kullanabildiğini ifade eden yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: “Robotik görüntüler için arızalar arasındaki ortalama süre (MTBF) ise 10 yıldan fazla. Bu uzun ömürlülük için tek gereksinim kurulum sonrası uygun bakım. Fanuc makineleri uzun yıllar boyunca güvenilir çalışmalarıyla tanınmasına rağmen, zaman zarfında bazı yedek parçalara ihtiyaç duyuyorlar. Makinaların gelecekte iyi bir şekilde çalışmayı sürdürebilmeleri için hangi yedek parçaların gerektiğini öngörmek önemli. Müşterilerine yüzde 99,93 oranında yedek parça temin eden şirket, yaklaşık 100 milyon Euro değerindeki yedek parçayı Avrupa merkezi olan Echternac/Lüksemburg ve diğer Avrupa iştiraklerinde bulunduruyor. Fanuc, müşterilerin hizmet taleplerine 21 saatten daha kısa sürede cevap verirken son derece hızlı teslimat sağlıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ