Makine Haber

Fabrika üretim hattında hızlı ve güvenli taşıma

Manuel taşıma süreçlerinden mobil robotlara geçiş, Philips’teki kapsamlı modernleşme projesinin bir parçası. Grup, Endüstri 4.0’a doğru olan ilerlemesinde; adım adım yalın makineleşmeye, üretimde ve ofiste sayısallaştırma araçlarına, kestirimci bakım ve kaliteye, son olarak da otomatik iş akışlarına güveniyor.

Fabrika üretim hattında hızlı ve güvenli taşıma

Omron

Jaqueline, Chiara ve Sepp, son iki yıldır Avusturya’da Philips Austria GmbH’ye malzemelerin tesis içi taşınmasında yardımcı oluyor. Kendileri otonom mobil robotlar (AMR’ler) olmalarından dolayı son derece özel iş arkadaşları. Tesisteki çalışanlar, bu yeni robot iş arkadaşlarının benimsenmesini artırmak amacıyla onlara kendi adlarını verdiler. Omron’un LD mobil robotları, bir Omron iş ortağı olan EM Technologies çözümleriyle birlikte kullanılıyor.
Manuel taşıma süreçlerinden mobil robotlara geçiş, Philips’teki kapsamlı modernleşme projesinin bir parçası. Grup, Endüstri 4.0’a doğru olan ilerlemesinde; adım adım yalın makineleşmeye, üretimde ve ofiste sayısallaştırma araçlarına, kestirimci bakım ve kaliteye, son olarak da otomatik iş akışlarına güveniyor. Tüm bu projelerin asıl amacı da akıllı üretim.

Philips, 1881 yılında Hollanda’da kuruldu
1881’de Hollanda’da kurulan Philips, dünya genelinde 73 binden fazla kişiye iş kapısı olurken; şirketin Klagenfurt-Avusturya tesisinde de 300 kişi çalışıyor. Bu bölge, dünya genelinde kişisel bakım ürünleri üreten beş Philips merkezinden biri. Klagenfurt’taki Philips tesisi, diğer ürünlerin yanı sıra her yıl saç ve sakal kesimi için 23 milyondan fazla doğrusal kesim parçası üretiyor. Bu sakal tıraşı makineleri ‘kaldır ve kes’ teknolojisiyle donatıldı. Sakal kılları ilk olarak özel kesim parçalarıyla kaldırılır, ardından çift etkili paslanmaz çelik bıçaklarla eşit şekilde kesilir.

‘Geleceğin Fabrikası Programı’ 2017’de başlatıldı
Klagenfurt tesisinde bu kesim parçalarının taşınması uzun yıllar boyunca makine operatörleri tarafından yapılıyordu. Zaman alıcı ve verimsiz olan bu işlem, çalışanlar üzerindeki yükü azaltmak ve genel ekipman verimliliğini (OEE) optimize etmek için otomatikleştirilmeliydi. Bu sayede, daha yaratıcı ve zorlu diğer görevlerde becerilerini kullanmak için çalışanların daha fazla vakitleri olurdu. Philips’teki ‘Geleceğin Fabrikası Programı’ 2017’de başlatıldı.
Philips Klagenfurt’ta Kişisel Bakım Ürünleri Operasyon Müdürü olan Siegfried Seufzer, “O zamanlar hedefimizi açıkça göstermek ve ilk akıllı üretim projelerini başlatmak istiyorduk. Hızlıca uygulanabildikleri için AMR’ler bu senaryo için idealdi” dedi.

Robotları seçerken proje ekibi farklı sağlayıcıları karşılaştırdı
Doğru robotları seçerken proje ekibi farklı sağlayıcıları karşılaştırdı; ancak hemen Omron’da karar kıldılar. Konuyla ilgili konuşan Seufzer, şunları aktardı: “Robotun boyutları küçük olmak zorundaydı. Tam da bu noktada onların cihazları bize tam uydu. Daha az yer kapladığından raysız bir sistem istedik. Üstelik, AMR’nin kolayca SAP’ye bağlanabilmesi de zorunluluklarımızdan biriydi. Arayüzler kullanışlıydı. Omron’u da zaten biliyorduk; bu sayede önümüze bakabildik.”
Omron robotların diğer avantajları arasında; kullanım kolaylıkları, nispeten yüksek taşıma hızları ve sınırlı alanlardaki işlevsel güvenilirlikleri yer alıyor. AMR kendi yolunda bir çalışanla karşılaşırsa çalışanı uyarabilir. Ancak, bunu gürültülü bip sesi veya uyarı tonuyla yapmıyor. Omron cihazlarının ses fonksiyonları var ve bunlar navigasyon sistemlerindeki seslere benziyor.

AMR’ler 70 kilograma kadar taşıyabiliyor
Çalışanların malzeme taşıması önceden günde yaklaşık 15 dakika alıyordu. Seufzer, “Malzeme taşıma süresi, çok daha mâkul şekilde kullanılabilecek değerli bir zaman” ifadelerini kullandı.
Bu bağlamda, hesaplamalara göre AMR kullanımı, OEE’yi yüzde 3 artırabilir.
Robotların güvenliği hesaba katılan başka bir konuydu. Örneğin; acil bir durumda Omron AMR, acil durum ekiplerinin yolunun dışında bir yere gidebilir. Günümüzde robotlar taşıyıcı başına 500-1000 kesim elemanı taşıyor. Her AMR 10 taneye kadar konteyner taşıyabilir. Toplam ağırlıkları 60-70 kg olan 10.000 parça var. Robot iş arkadaşları Jaqueline, Chiara ve Sepp, her yarım saatte bir harekete geçiyor. Tek bir gidiş dönüş yaklaşık 400 m sürüyor. Gelecekteki amaç; çalışanlar üzerindeki yükü azaltmak için mobil robotlarla daha ağır malzemeleri taşıyabilmek.

Biri şarj olurken diğer ikisi iş başında
Proje ekibinin önceden aklına dâhi gelmeyen başka olumlu etkiler de var. Örneğin, taşınan parçaların kalitesi arttı. Malzeme akışı önceden kopuktu; bu da, sıkı şekilde yüklenen taşıma arabalarında ürünlerin hasar görmesine neden oluyordu. Artık malzeme akışı devamlı olduğu için daha fazla sefer düzenlenmesine rağmen ürünler daha dikkatli şekilde taşınıyor. Taşıma sırasındaki hasarlar geçmişte kaldı. İki robot hareket halindeyken üçüncü ünite de şarj oluyor.

Tüm engeller robot tarafından ışık hızıyla tespit edilebiliyor
İletişim sadece makine ve AMR arasında değil, AMR ile çalışan arasında da oluyor. Güvenlik nedenlerinden dolayı kalkışlar önceden anons ediliyor ve çalışanlar geçerli durum hakkında bilgilendiriliyor. Tüm engeller robot tarafından ışık hızıyla tespit edilebiliyor ve alternatif rotalar kullanılarak engellenebiliyor. Birkaç AMR’nin koordinasyonu da (örneğin şarj yönetimi) otonom olarak yapılıyor.

Üç saat içinde üretim ortamına entegre olabiliyor
AMR destekli şekilde manuel taşımadan otomatik süreçlere geçiş, Philips gibi Endüstri 4.0’a doğru ilerleyen çok sayıda şirket için iyi bir giriş noktası. Bunun nedenlerinden biri, bu süreçle tanışmalarının kolayca anlaşılabilir ve somut bir yöntemle olabilmesi. Ürün Yöneticisi Sigh, konuyla ilgili şunları aktardı: “MES sistemleri harikadır; mükemmel grafikler gibi avantajlar sunar. Ancak bir AMR’yi kişiselleştirmek çok daha kolay; bu nedenle cihazlarımızın kendi adları var”.
Bir Omron LD mobil robot, üç saat içinde üretim ortamına entegre olabiliyor.

AMR’ler, spesifikasyonları karşılamayan ürünleri anında geri gönderiyor
Otomatik tedarik sayesinde montaj hatlarındaki OEE değerlerinde görülen yüzde 3 iyileşmeye ek olarak, Philips proje ekibi başka olumlu etkiler de tespit etti. Devamlı malzeme taşıma işlemi sayesinde şirket, 500 konteyner tasarrufu yapmış oluyor. Devam eden iş (WIP) yaklaşımı geçmişte birkaç gün sürseydi, otomatik sürekli malzeme tedariki sayesinde bu süre birkaç saate indirilebilirdi. Seufzer, “Bu, finansal olarak değerlendirmesi zor olan büyük bir avantaj; ancak yine de harika bir iyileşme. Artık tozlanmıyor; ayrıca kaliteyle ilgili sorunlar olması durumunda güvenilir bir değerlendirme garanti ediliyor” diye konuştu.
AMR’ler, spesifikasyonları karşılamayan ürünleri anında geri gönderiyor.

AMR, makineyle bağımsız olarak iletişim kurabiliyor
Bir sonraki adımda AMR’ler, Omron iş ortaklarıyla iş birliği çerçevesinde üretim sürecine etkin şekilde entegre olacak. Mobil robotlar, taşıma fonksiyonlarına ek olarak; sistemlerin bağımsız aktifleşmesi, süreç adımlarının tamamlanması ve siparişlerin QR kodu üzerinden verilmesi görevlerini de yüklenebilecek. SAP sisteminde tamamen otomatik sipariş işlemi de planlanıyor. AMR, makineyle bağımsız olarak iletişim kurabiliyor.
AMR’ler şu anda Klagenfurt’taki Philips tesisinde temizleme makinesini çalıştırıyor ve kesim parçalarında kir ve aşınma tozlarını engelliyor. Gelecekte MES sistemi ve AMR’lerin kombinasyonu da planlanıyor. Böylece, örneğin bir malzemenin tedariki ağır ilerliyorsa bu durum önceden bildirilebilecek. Bu sayede, malzeme tedariki sistemler tarafından kontrol edilecek.


Omron Endüstriyel Otomasyon’da Robotlardan Sorumlu İş Geliştirme Müdürü Jürgen Holzapfel-Epstein, şunları söyledi: “Philips Avusturya’da otonom mobil robotların kullanımı, sayısallaştırmanın ve otomasyonun adım adım; ancak yine de geleceğin fabrikasında bir bütün olarak nasıl geliştirilebileceğini gösteren önemli bir örnek. Philips, Omron ve EM Technologies arasındaki iş birliği son derece kolay şekilde elde edildi. Ayrıca, her konuda ortak paydada buluşabiliyoruz ki; bu, böyle projelerin başarısında fazlasıyla önemli.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ