Makine Haber

EX600-SCF1-X60 serisi entegre giriş/çıkış ünitesi

Endüstriyel bir makinede ihtiyaca göre dijital giriş/çıkış ya da analog giriş/çıkış kullanılabilmektedir. Ekonomik bir sistem oluşturulduğunda, ihtiyaç kadar giriş/çıkış modülü kullanmak gerekir. Tam da bu anlamda müşterilere kolaylık sağlayan EX600-SCF1-X60 serisi ürün, 9 adete kadar giriş/çıkış modülü ile konfigüre edilebilir.

EX600-SCF1-X60 serisi entegre giriş/çıkış ünitesi

SMC

Endüstriyel uygulamalarda seri haberleşme sistemleri sağladıkları yararlar nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kullanım, Endüstri 4.0 kapsamında daha da genişlemiştir. Seri haberleşme sistemlerinde; haberleşmenin hızı, ağ topolojisi, veri okuma-yazma ve arıza tespiti gibi ana etmenler pek çok haberleşme protokolünü ortaya çıkarmıştır. Bu protokollerin en önemlilerinden bir tanesi de CC-Link IE Field protokolüdür. Müşterilerine pek çok fayda sağlayan bu protokol, haberleşme tipi olarak endüstriyel Ethernet alt yapısını kullanmaktadır. Böylece, yüksek hızlı bant genişliği sunmaktadır (1 Gbps). Ağ sisteminin kolay kurulumu ve yapılandırılması, müşteri tarafında önemli oranda avantaj sağlamaktadır. Ağ yapılandırması ‘Yıldız, Hat, Halka’ şeklinde konfigüre edilebilir.

Seri haberleşme sistemleri konusunda geniş bir ürün yelpazesine sahip
Seri haberleşme sistemleri konusunda geniş bir ürün yelpazesine sahip olan SMC, pek çok protokole ürün tedarik etmektedir. Bu ürünlerden en sık kullanılanı ise, EX600 serisi entegre giriş/çıkış ünitesidir. SMC EX600 serisi entegre ünite hâlihazırda Profinet, DeviceNet, CC-Link, EtherCAT, Ethernet/IP, Modbus TCP, Powerlink ve Profibus DP haberleşme protokollerine ürün tedariği sağlayabiliyorken; son olarak EX600-SCF1-X60 serisi ile CC-Link IE Field haberleşme protokolüne de bu ürün grubunu dâhil etmiştir.
EX600-SCF1-X60 serisi ürün, özellikle CC-Link IE Field haberleşme birimini kullanan müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamayı başarmıştır. Bir makinede dağınık halde bulunan dijital giriş, dijital çıkış, analog giriş ve analog çıkışlar bu entegre sistem sayesinde bir araya toplanarak, daha kompakt ve daha düzenli bir sistem elde edilebilir. Bu düzen sayesinde, arıza tespit ve bakım işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir.
Endüstriyel bir makinede ihtiyaca göre dijital giriş/çıkış ya da analog giriş/çıkış kullanılabilmektedir. Ekonomik bir sistem oluşturulduğunda, ihtiyaç kadar giriş/çıkış modülü kullanmak gerekir. Tam da bu anlamda müşterilere kolaylık sağlayan EX600-SCF1-X60 serisi ürün, 9 adete kadar giriş/çıkış modülü ile konfigüre edilebilir.

144 dijital giriş veya 144 dijital çıkış elde edilebilir
Dijital giriş/çıkış ve analog giriş/çıkış modülleriyle konfigüre edilen bu ürünün sağ tarafına, doğrudan SMC’nin 32 bobine kadar PNP çıkışlı uygun seri valf manifoldları bağlanabilir. Ürünün sol tarafına ise, toplamda 9 giriş/çıkış modülü bağlanabilir. Bağlanacak olan modüllerle 144 dijital giriş veya 144 dijital çıkış elde edilebilir. 32 adet valf bobin çıkışı da sayılacak olursa toplamda 176 dijital çıkış kullanılabilir.
Analog modül kullanılmak istenirse, toplamda 18 analog giriş ve 18 analog çıkış ek modüllerle elde edilebilir. Müşteri tarafındaki ihtiyaca göre, analog ve dijital çıkışlar karmaşık olarak yapılandırılabilir. Böylece, gerekli olan tüm giriş/çıkış üniteleri entegre ürünün çatısı altında toplanacak ve düzenli bir sistem elde edilecektir.

SMC’nin pek çok valf grubuyla uyumlu
Ürün, SMC’nin pek çok valf grubuyla uyumludur. Uygun olan seriler; SY3000/5000/7000, VQC1000/2000/4000/5000, SV1000/2000/3000 ve S0700’dür.
EX600-SCF1-X60 serisi ürün, IP67 koruma sınıfına sahiptir. Böylece, sıvı teması olan ortamda rahatlıkla çalışabilmektedir. Ürün sıvı temasının olduğu bir ortamda kullanılacaksa, IP67 koruma sınıfına sahip valf manifoldları ile kullanmak gerekmektedir. M12 ve 8-pin haberleşme portuna sahip olan ürün; bir tarafı M12, 8-pin, diğer tarafı ise RJ-45 olan bir kablo vasıtasıyla endüstriyel Ethernet alt yapısını kullanarak ilgili kontrolörle haberleşmektedir. Haberleşme hızı 1 Gbps’dir. Port 1 ve Port 2 sayesinde, haberleşme kendi üzerinden başka modüle aktarılabilir. EX600-SCF1-X60 serisi ürün, SMC’nin EX600-GILB-X60 serisi IO-link master ürününe entegre edilerek, IO-Link uyumlu ürünler ile haberleşme sağlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ