Makine Haber

Eski robotları ikinci bir yaşam sürecek şekilde yenilemek

ABB kontrol üniteleri ve manipülatörleri, eski robotları ikinci bir yaşam sürecek şekilde yeniliyor ve yeniden üretiyor. Yeniden üretilmiş robotlar, bakım maliyetlerini azaltıp yatırım geri dönüşünü üst düzeye çıkarırken; müşterilerin artık yeni fonksiyonları ve gelişmiş hizmetleri kullanabilmelerine yardımcı oluyor.

Eski robotları ikinci bir yaşam sürecek şekilde yenilemek

ABB

‘Sürdürülebilirlik’ küresel olarak önemini artırmaya devam ederken; ABB dünya çapında daha çevre dostu üretim tesislerinin oluşturulmasına yardımcı olmak konusunda kararlı. Yeniden üretim; mevcut robot kullanıcılarının, hurdaya çıkarmak veya fabrikada bir köşede kullanılmadan atıl halde bırakmak yerine, aktif olmayan veya eski robotları ABB’ye cazip bir geri alım hizmeti ile satmalarını sağlıyor.
Son 25 yılda, binlerce robot ABB’nin yeniden üretim robot ekipleri tarafından yenilenerek, ikinci bir yaşam sürmeleri sağlandı. Daha önceden sahip olunan robotların yanı sıra, kontrol üniteleri ve manipülatörler gibi çevre ekipmanları da, ABB’nin Global Yeniden Üretim ve Tamir Merkezleri’nden birinde ‘yeni gibi’ koşullarına göre yenilendi.
‘ABB sertifikalı yeniden üretilmiş bir robottur’ etiketi vurulmadan önce; her ikinci el ünite, ayrıntılı bir inceleme ve minimum 16 saatlik çalışma testi de dâhil olmak üzere sıkı kontrollere tabi tutulur. Yeniden canlandırılan her robot iki yıl garantilidir ve yenilenmiş ekipman alıcıları, yeni bir ABB robotu satın alırken olduğu gibi, kurulum ve eğitim de dâhil olmak üzere yerel servis ekiplerinden aynı düzeyde desteğe sahiptir.

Borsky: “İkinci yaşamına hazır robotlara talep çok yüksek”
ABB’nin Global Yeniden Üretim ve Atölye Tamir Merkezleri Satış Müdürü Jan Borsky, konu hakkında şunları aktardı: “Sadece hatalı parçaları düzelten üçüncü parti şirketlerin yenilemelerin aksine; robotlarımızı orijinal ABB tasarım planlarını, teknik özelliklerini ve boyutsal verilerini kullanarak tamamen yeniden üretiyoruz. Bu robotların; yeni bir ABB robotu ile aynı seviyede kalite, performans, dayanıklılık ve güvenlik sunmasını garanti ediyoruz. Satışa hazır çeşitli tiplerde elimizde 400 robot ile dünyadaki en büyük ikinci el ve yenilenmiş robot stoklarından birine sahibiz. Şu anda ikinci yaşamına hazır robotlara olan talep o kadar yüksek ki; her iş gününde Ostrava tesisinden birden fazla robot gönderiliyor.”
Yeniden üretilen her robot, ABB Ability Internet Bağlantılı Servisler veya ABB’nin simülasyon ve çevrimdışı programlama yazılımı olan RobotStudio’nun en son sürümü gibi yeni fonksiyon özelliklerini kullanabilmelerini sağlayan en son versiyon kontrol ünitesine de yükseltilebilir. İyileştirmeler kapsamında, ABB’nin SafeMove yazılımı ile işletmeler; kapsamlı bir korumaya ihtiyaç duymadan operatörlerle birlikte çalışma fırsatı sunan kolaboratif robotların potansiyelini kullanabiliyorlar. Bu sayede hem kurulum maliyeti, hem de üretim alanı ihtiyacı olan yerlerde genel kullanım alanının azaltılmasına yardımcı olur.

“Yatırım geri dönüşünün en üst düzeye çıkmasını sağlıyor”
Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerinin, eski robotlara yeni bir yaşam alanı sunulmasından faydalandığını ifade eden Jan Borsky, “Robotlarını en son teknolojilerle güncellemek, müşterilerimizin esneklik ve verimliliklerini artırmalarına yardımcı oldu. Ayrıca, robotların ömrünü uzatarak yatırım geri dönüşünün en üst düzeye çıkmasını sağladı. Mevcut üretim hatlarına ek robotlar eklemek isteyen; ancak ihtiyaç duydukları modelin üretilmediği tespit edilen mevcut robot müşterilerine de yardımcı olduk. Yeniden üretilen bir model tedarik ettik ve kurduk. Böylece, işletme bakım, yedek parça ve personel eğitimindeki uzun vadeli verimliliklerden yararlanmaya devam edebildiler” dedi.
ABB’nin küresel yeniden üretim tesisleri ağı içerisinde, Çek Cumhuriyeti’ndeki Ostrava, Michigan’daki Auburn Hills, Çin’deki Şangay ile Brezilya, Meksika, Almanya ve Vietnam’daki yerel yeniden üretim servis merkezleri yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ