Makine Haber

Ersözlü: “Konya’nın ihracatına önemli oranda katkı sağlıyoruz”

2003 yılından bu yana Konya’da faaliyet gösteren Tüyap Konya, bu sene tarım, sanayi ve inşaat gibi sektörlerde toplam 6 fuar düzenledi. 360 bini aşkın kişinin ziyaret ettiği etkinlikler, 101 ülkeden ve Türkiye’nin 76 şehrinden gelen ziyaretçileri ağırladı.

Ersözlü: “Konya’nın ihracatına önemli oranda katkı sağlıyoruz”

Konya’da 2003’ten beri faaliyet gösteren Tüyap Konya, bu yıl tarım, sanayi ve inşaat gibi stratejik sektörlerde toplam 6 fuar düzenledi. 101 ülkeden ve Türkiye’nin 76 şehrinden gelen 360 bin 288 ziyaretçiyi ağırlayan etkinliklere, 4 bin 573 yabancı iş insanı katıldı. Fuarları ilk kez ziyaret eden ülkeler Uganda, Sierra Leone, Gabon ve Gambiya gibi Afrika ülkeleri oldu.

“Ülkemizin ihracatına olumlu katkılarda bulunuyoruz”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüyap Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Her sene olduğu gibi bu yıl da, Konya’nın ve ülkemizin ihracatına olumlu katkılarda bulunuyoruz. Tarım sektöründe istatistiksel verilere göz attığımız zaman, kuruluşumuz tarafından organize edilen ve Avrupa’nın her yıl düzenlenen en büyük tarım fuarı olma niteliğini taşıyan Konya Tarım Fuarı ile birlikte, ilgili sektörün ihracatına yaklaşık yüzde 20 oranında katkı sağladığımızı söylemek mümkün. Katılımcı firmalarımızın nitelikli yabancı ziyaretçilerle bir araya gelip, olumlu iş bağlantıları kurabilmeleri için profesyonel ekibimizle beraber; B2B uluslararası ikili iş görüşmeleri, Networking gala yemekleri ve Konya’da yatırım teşviklerini anlatan çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalarda; Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, MÜSİAD ve Mevlana Kalkınma Ajansı gibi çok değerli paydaşlarımızla beraber, ortak akılla ilerlediğimiz çeşitli toplantılarda fuarlarımız öncesinde ve sonrasında bir araya geliyoruz. Bu çalışmalara istinaden, 2019’da toplam 101 ülkeden 4 bin 573 yabancı ziyaretçiyi 6 etkinlikte katılımcı firmalarımızla buluşturduk. Geçtiğimiz yıla göre bu sene yabancı ziyaretçi sayımızın da yüzde 17 civarında artış gösterdiğini ifade etmek isterim” dedi.

“Afrika bölgesinde ciddi bağlantılar kurmayı hedefliyoruz”
Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği öncelikli ülkeleri de kapsayan Afrika bölgesinde ciddi bağlantılar kurmayı hedeflediklerini aktaran Ersözlü, şöyle konuştu: “Bu kapsamda, bu yıl ağırlıklı olarak Afrika’nın birçok ülkesinden iş insanlarını bünyesinde bulunduran Doğu Afrika Girişimciler Derneği ile ilk kez çalışma fırsatı yakaladık. Bu sene Uganda’dan gelen bir heyetle katılım sağlayan dernek, gelecek yıl Nijerya’daki iş insanlarını da yeni oluşturulacak heyete dahil edecek. Önümüzdeki yıllarda, Doğu Afrika bölgesinden daha çok ziyaretçiyi fuar merkezimizde ağırlayacağımızı öngörüyoruz.”

“2020’de üç yeni fuar düzenleyeceğiz”
Gelecek sene üç yeni fuarı Konyalılar ile buluşturacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını da ifade eden İlhan Ersözlü, “Bunlardan ilk ikisi; 1-5 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz Konya Mobilya Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek Konya İdeal Ev Fuarı ve Konya Evlilik Hazırlıkları Fuarı olacak. Evini yenileyecek ve evlenecek çiftlerin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek olan etkinliklerde; organizasyon şirketlerinden beyaz eşyaya, züccaciyeden düğün mekanlarına kadar geniş bir yelpazede hizmet veren katılımcı firmalar ve ziyaretçiler bir araya gelecek. Ajandamıza aldığımız bir diğer fuar ise, 4-7 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlemeyi planladığımız Konya İmalat Teknolojileri Fuarı olacak. Yerli ve milli üretimin desteklendiği şu günlerde, biz de üretimin her aşamasında faaliyet gösteren profesyonelleri fuar merkezimizde ağırlayacağız. Etkinlikte; otomasyondan yükleme boşaltma ve lojistik sistemlerine, makineden elektrik elektronik sistemlerine ve hırdavattan döküme kadar çok çeşitli üretim materyallerini sergileyecek olan katılımcılar, profesyonel iş insanlarıyla yeni bağlantılar kuracaklar” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ