Makine Haber

Eroldu: “Yalnızca ürün değil mühendislik anlamında da dünyaya açıldık”

Türkiye otomotiv sektöründe pek çok ilki gerçekleştirdiklerini aktaran Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, ürünün mühendislik tasarımından pazara sunulmasına kadar önemli roller üstlendikleri başarılı projeleri ile beraber, yalnızca ürün değil mühendislik anlamında da dünyaya açıldıklarını vurguladı.

Eroldu: “Yalnızca ürün değil mühendislik anlamında da dünyaya açıldık”

Türkiye’nin hem binek, hem de ticari araç üreten tek otomotiv fabrikası Tofaş, 25 yılı aşkın geçmişe sahip Ar-Ge merkeziyle mühendislik ihracatı da yapıyor. Bugüne kadar Doblo, Fiorino ve son olarak Egea gibi ülke ihracatına ciddi katkılar sunan modellerin ürün geliştirme çalışmalarında önemli rol üstlenen Tofaş Ar-Ge, FCA (Fiat Chrysler Automobiles) dünyasındaki bir çok farklı modelin mühendislik çalışmalarında da sorumluluk üstleniyor. Tofaş Ar-Ge’de 2019 yılında 115 mühendis FCA’nın küresel çapta mühendislik çalışmalarında yer alırken; 2020’de söz konusu sayının 200 kişiye ulaşması planlanıyor.
EMEA Bölgesi’nde FCA’nın İtalya’dan sonra ikinci büyük Ar-Ge merkezine sahip olan Tofaş’ın başarısında; 2014’te Kuzey Amerika ve Kanada pazarları için 360 milyon dolarlık yatırımla devreye alınan Fiat Doblo’nun RAM markalı versiyonu ProMaster City ve 2015’te 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçen Egea model ailesinin ürün geliştirme sürecini yönetmesi büyük bir rol oynadı. Tofaş’ın mühendislik çalışmalarının kapsamı, 2018 yılı itibariyle FCA’nın dünyanın farklı bölgelerinde üretilen modellerinin ürün geliştirme ve devreye alınma aşamalarında Tofaş Ar-Ge mühendislerinin sorumluluk almasıyla daha da genişledi.

“Başarılarımızın arkasında Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar bulunuyor”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, şunları söyledi: “Bir otomobilin tümünün veya parçalarının uluslararası düzeyde sorumluluğunun üstlenilmesi hem uygun bir alt yapı, hem de yetkin mühendislik gerektiriyor. Türkiye otomotiv sektöründe pek çok ilki gerçekleştiren Tofaş; tüm bu kabiliyetleri karşılayacak bilgi birikimine ve gerekli tüm yetkinliklere sahip. Son yıllarda, ürünün mühendislik tasarımından pazara sunulmasına kadar önemli roller üstlendiğimiz Doblo, Fiorino ve Egea gibi başarılı projelerimizle beraber, yalnızca ürün değil mühendislik anlamında da dünyaya açıldık. Bu başarılarımızın arkasında Ar-Ge’ye verdiğimiz önem ve yaptığımız yatırımlar bulunuyor. Son 15 yılda 1,6 milyar Euro Ar-Ge harcaması yaptığımız merkezimizde yaklaşık 500 çalışanımız görev alıyor” dedi.

“Mühendislik başarılarımızla FCA dünyasında önemli bir yer edindik”
Tofaş’ın ortaya koyduğu mühendislik başarılarının zamanla FCA dünyasında önemli bir yer edindiğini de sözlerine ekleyen Eroldu, “Otomotiv teknolojilerini yakından takip eden ve sıfırdan araç geliştirme yetkinliğine sahip Ar-Ge’miz, FCA’nın dünyanın birçok noktasında üretilerek pazara sunulacak olan modellerinde önemli sorumluluklar alıyor. Gerçekleştirdiğimiz bu dış proje faaliyetleri sayesinde FCA dünyasındaki paydaşlarımızın takdirini kazanırken; nihâi ürünlerin yanı sıra mühendislik ihracatıyla da ülke ekonomisine katkı sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Diğer yandan, Türk mühendislerinin yetkinliği ve başarısını farklı projelerle dünyaya taşımak bizleri memnun ediyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ