Makine Haber

Eroldu: “Tofaş, 2019 gibi zorlu bir yılda başarılı sonuçlar elde etti”

2019 gibi zorlu bir yılda başarılı sonuçlar elde ettiklerini vurgulayan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Fiat’ın söz konusu dönemde Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının lideri olduğunu söyledi. Eroldu, iç pazarda yüzde 93’lük payla yerli üretimden satışlardaki lider konumlarını pekiştirdiklerini de aktardı.

Eroldu: “Tofaş, 2019 gibi zorlu bir yılda başarılı sonuçlar elde etti”

Türkiye’nin hem binek, hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş, 2019 yılını başarılı bir performansla kapattı. Bursa’daki fabrikasında banttan indirdiği 264 bin adet araçla şirket; otomotiv sanayii üretiminin yüzde 18’ini, ürettiği araçların 194 bin 145 adedi ile de Türkiye otomotiv ihracatının yüzde 15’ini tek başına gerçekleştirdi. Söz konusu veriler doğrultusunda, Tofaş’ın 2019 gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 1,6 artarak 18,8 milyar TL oldu. Aynı dönemde şirket, net kârını ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 11,5 artırarak 1,5 milyar TL’ye çıkardı. Ayrıca, 2019’da 2,3 milyar dolarlık ihracat geliri elde eden Tofaş, 919 milyon dolarlık dış ticaret fazlası vererek ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürdü. Şirket, son 10 yılda ise yaklaşık 7 milyar dolarlık dış ticaret fazlası yarattı.

Eroldu: “Küresel ölçekteki başarılarımızın gururunu yaşıyoruz”
Küresel ölçekteki başarıların gururunu yaşadıklarını ifade eden Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Fiat Chrysler Automobiles’a (FCA) bağlı 400 fabrikanın yer aldığı uluslararası kuruluşların üretim faaliyetlerinde küresel standartları belirleyen WCM Programı kapsamında, 2013’te ‘Altın Fabrika’ unvanını alan fabrikamız; 2019’da mevcut puanını daha da yükselterek, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) bünyesindeki otomobil fabrikaları arasında en üst seviyeye ulaştı” diye konuştu.


Türkiye’nin önde gelen ve Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) EMEA Bölgesi’ndeki iki Ar-Ge merkezinden biri olan Tofaş Ar-Ge’ye, kuruluşundan 2019’a kadar 58 milyon Euro’yu aşan alt yapı yatırımı gerçekleştirdiklerini açıklayan Eroldu, “2019’da 25. yılını kutlayan Ar-Ge merkezimize 10 milyon Euro’luk ilave test ekipman yatırımı gerçekleştirdik” dedi.

“Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarının lideri olduk”
Fiat’ın, geçen sene yüzde 15,9’luk pazar payıyla Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının lideri olduğunun altını çizen Cengiz Eroldu, şöyle konuştu: “Alfa Romeo ve Jeep markalarımız da, daralan pazarda satış hacimlerini koruyarak pazar paylarını artırma başarısı gösterdi” dedi.
2019’da bir önceki yıla göre binek otomobil pazarında adetlerini artıran tek markanın Fiat olduğunun altını çizen Eroldu, “Geçen yıl ‘Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili’ unvanını 4. yıla taşıyan Egea ile Fiat markası önemli bir ivme yakaladı. 2015’te 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiğimiz Egea, geçen yıl da ezber bozmaya devam etti. Hatchback ve Station Wagon karoserli versiyonlarında sportif donanıma sahip 3 yeni özel seri satışa sunduğumuz Egea ile otomobil pazarında payımızı yüzde 8,6’dan yüzde 14,8’e yükselterek önemli bir sonuç elde ettik. Fabrikamızda geliştirilen ve dünyanın pek çok farklı noktasına ‘Tipo’ ismiyle ihraç ettiğimiz Egea’nın geçtiğimiz günlerde Almanya’da ‘segmentinin en dayanıklı otomobili’ seçilmesinden de ayrıca memnuniyet duyduk. Devreye aldığımız güncelleme yatırımı ile Egea’nın, 2020 ve sonrası dönemlerin en iddialı otomobillerinden biri olmayı sürdüreceğine inanıyoruz. Hafif ticari araçlarda ise, Fiat Professional markamız yılı pazar ikincisi olarak tamamladı. Fabrikamızın üretim bandından 6 milyonuncu aracımızı indirdik. Doblo ise, 2 milyon adet gibi önemli bir üretim eşiğini aştı” ifadelerini kullandı.

“2020’de de istikrarlı performansımızı koruyacağız”
2019’da ekonomik katma değerin yanında, toplumsal gelişmeye katkı sağlamak üzere; spor, eğitim ve kültür-sanat eksenlerinde uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerini de sürdürdüklerini belirten Eroldu, 2020 yılı beklentilerine de değindi. Söz konusu dönemde Türkiye toplam pazarının 560-600 bin adet seviyesinde kapanmasını beklediklerini ifade eden Cengiz Eroldu, sözlerini şöyle noktaladı: “2020’de yatırımlarımızı geçen seneye göre 2 katından fazla artıracağız. 2019 gibi zorlu bir yılda gösterdiğimiz başarıyı 2020’ye de taşıyarak istikrarlı performansımızı koruyacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ