Makine Haber

Eroğlu: “Yılın ilk çeyreğinde plastik mamul üretiminde pozitif gelişmeler yaşandı”

Yılın ilk çeyreğinde plastik mamul üretiminde pozitif gelişmeler yaşandığını ifade eden PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Mart ayında kendini hissettirmeye başlayan Koronavirüs etkisinin, Nisan ve Mayıs’ta zirve yaptıktan sonra Haziran ayında bir miktar toparlanmaya işaret etse de, rakamların ekside seyrettiğini açıkladı.

Eroğlu: “Yılın ilk çeyreğinde plastik mamul üretiminde pozitif gelişmeler yaşandı”

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) yayınladığı Ocak-Haziran 2020 dönem raporu, Koronavirüs etkisinin yılın ilk yarısında sektörde yoğun bir şekilde hissedildiğini ortaya koydu. İç ve dış talepteki düşüş; 2020’nin ilk yarısında plastik mamul üretiminin geçen yılın ilk yarısına göre miktarda yüzde 4,8’lik düşüşle 4,8 milyon tona, değer bazında ise yüzde 7,9’luk düşüşle 16,6 milyar dolara gerilemesine neden oldu. Yılsonunda üretimin miktarda yüzde 3,5 oranında azalarak 8,9 milyon ton, değerde de yüzde 5,6 gerileme ile 30,9 milyar dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor.
Geçen yılın aynı dönemine göre ilk çeyrekte artış kaydeden sektördeki kapasite kullanım oranları, ikinci çeyrekte 2019’un ikinci çeyreğine göre önemli oranda geriledi. Böylece, plastik sektöründe kapasite kullanımı geçen senenin ilk 6 ayında yüzde 72,1 iken; 2020 yılının ilk 6 ayında ortalama 3,6 puan gerileyerek yüzde 68,5 olarak gerçekleşti.

Covid-19 salgınının etkileri ihracat verilerine de yansıdı
Plastik mamul sektöründe Covid-19 salgınının etkileri ihracat verilerine de yansıdı. Sektörün ilk yarı ihracat performansı 2019’un aynı dönemiyle kıyaslandığında, miktarda yüzde 5,2’lik artışla 1,82 milyon ton, değerde yüzde 7,8 gerileme ile 2,4 milyar dolar oldu. 200’e yakın ülkeye ihracat yapan plastik sektörünün söz konusu dönemde en fazla plastik mamul ihraç ettiği ilk beş ülke; Irak, Almanya, İngiltere, İsrail ve Fransa olarak sıralandı.

Makine ve teçhizat yatırımları yüzde 27 arttı
Plastik sektöründe makine ve teçhizat yatırımları 2020 yılının ilk yarısında, 2019’un ilk yarısına göre yüzde 27 artarak 387 milyon dolara ulaştı. Yatırımdaki söz konusu artışta özellikle ambalaja olan talepteki yükseliş etkili oldu. 2020 yılının ilk yarısında 4,8 milyon tonluk toplam plastik mamul üretimi içinden ambalajların aldığı pay 1,9 milyon ton oldu. Söz konusu yatırımların yüzde 66’lık bölümü ithal makinelerle karşılanırken; yerli makine sektörü artıştan istenilen oranda pay alamadı. İthal makine yatırımı 2019’un ilk 6 ayında 174 milyon dolar iken; bu senenin ilk 6 ayında 255 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde, yerli makine üretimi ise 132 milyon dolar oldu.

“İlk çeyrekte plastik mamul üretiminde pozitif gelişmeler yaşandı”
Yılın ilk yarı verilerini değerlendiren PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Yılın ilk çeyreğinde plastik mamul üretiminde pozitif gelişmeler yaşandı. Ancak, Mart ayında kendini hissettirmeye başlayan Koronavirüs etkisi, Nisan ve Mayıs’ta zirve yaptıktan sonra Haziran ayında bir miktar toparlanmaya işaret etse de, rakamlar ekside seyretti. Covid-19 salgını başta hijyen ve medikal olmak üzere; gıdadan ambalaja kadar pek çok alanda plastiklerin hayati öneme sahip olduğu gerçeğini teyit etti. Koronavirüs ile birlikte; hijyen sağlamak için hammaddesi plastik olan maske, eldiven, siperlik, tanı kitleri, dezenfektan, kolonya şişeleri, gıda ambalajları ve tek kullanımlık ürünlerde artış oldu. Covid-19 sürecinde; çatal, kaşık, bıçak ve bardak gibi tek kullanımlık plastik tüketimi yüzde 25 arttı. Pandemi sürecinde plastik sektöründeki düşüşün daha büyük olmaması; bu dönemde tüketimi artan gıda ambalajı, kozmetik ve dezenfektan ambalajı, hijyen ürünleri ve tek kullanımlık plastik ambalajlar sayesinde oldu” dedi.

“Plastiklerin hijyen açısından oynadığı rol daha iyi anlaşıldı”
Yılın ilk yarısında hemen tüm göstergeler ekside seyretse de, makine yatırımlarında yüzde 27’lik artış yaşandığını ifade eden Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu artış; pandemi süresince plastiklerin hijyen açısından oynadığı rolün daha iyi anlaşılması ve tüketicilerin bu tarz plastik ürünlere gösterdiği ilgiden kaynaklandı. Salgın riskinin azaltılması için bakanlıklardan da iş yerlerinde mutlaka tek kullanımlık ürünlerin tercih edilmesine yönelik uyarılar geldi. Sağlık Bakanlığı işe dönüş sürecinde hazırladığı Güvenli İşe Dönüş Kılavuzları’nda tek kullanımlık ürünlerin kullanılması gerekliliğinin altını çizdi. Covid-19 sürecinde yeni çıkan düzenlemelerle pazar yerleri ve marketlerde artık sebze ve meyveler açıkta elle seçilemeyerek ve plastik poşetlerde sunulmaya başlandı. Ekmek de ambalajsız satılmıyor. Ticaret Bakanlığı’nın bu kararı halk sağlığı için atılmış önemli bir adımdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da, fabrikadaki yemeklerin tek kullanımlıklarla sunulması gerektiğini duyurdu.. İnsan sağlığını korumak ve gıdayı hijyenik olarak tüketmek için tek kullanımlık plastikler bir ihtiyaç olarak önem kazanıyor. PAGEV olarak, tek kullanımlık ürünlere yönelik artan ihtiyacın karşılanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile anlamlı bir iş birliği yaptık. Bu kapsamda; PAGEV Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve PAGEV Küçükçekmece Plastik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin gönüllü öğretmenleri, ülkemizin ihtiyacı olan tek kullanımlık plastik kaşık, çatal ve bıçak üretimini gerçekleştiriyor. ‘Çorbada kaşığımız olsun’ dediğimiz bu projenin yanı sıra, Millî Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği plastik meslek liselerinde aylık 300 bin siperlik üretilmesini ve ihtiyaç duyulan yerlere gönderilmesini destekleyerek bu mücadeleye katkı sağlıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ