Makine Haber

Eroğlu: “Yenilenebilir enerjide Almanya modelini uygulamalıyız”

Sürekli artan ve öngörülemeyen YEKDEM maliyeti ile rekabetçi bir üretimden uzaklaşıldığını savunan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, döviz bazında yüksek sabit fiyatlı teşvik uygulaması yerine Almanya gibi ihaleler ile yola devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

Eroğlu: “Yenilenebilir enerjide Almanya modelini uygulamalıyız”

Yenilenebilir enerjinin önemli olduğunu ve Türkiye’nin söz konusu alanda yeni yatırımları teşvik edici stratejiler geliştirilmesini olumlu bulduklarını ifade eden Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Ancak, teşvik bedelinin sanayicilere yüklendiği bir mekanizma bu haliyle sürdürülebilir değil. YEKDEM’in (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) uygulandığı 10 yılda, teknolojinin gelişmesi ve ucuzlaması ile birlikte yenilenebilir enerji yatırımlarının maliyeti de düştü. Ancak, döviz bazında teşvikli fiyatlar sabit kaldı. Dünyada yüksek fiyattan devletin döviz bazında yıllar süren alım garantisi verdiği sistem sona eriyor. Ülkeler, yenilebilir enerjiyi ihalelerle en uygun şartlarda teklif veren firmalara veriyorlar. Bu sayede, sanayicinin üzerine düşen yük de azalıyor. Sanayide yüksek enerji maliyeti ihracatı zorlaştırırken; bu da işsizliğe sebep oluyor. YEKDEM maliyetinin yüksekliğinin sanayimizi ve ülke ekonomisini direkt etkilediğini hepimiz biliyoruz. Sanayimizin küresel pazarda rekabetçi olabilmesi için düşüşte olan bir YEKDEM maliyeti olmalı. Mevcut durumda ise, bu rakam hep yukarıya çıkıyor ve öngörülemiyor. Almanya’nın 2015 yılında uygulamaya başladığı sistem ülkemize de güzel bir örnek” dedi.

“Yatırım maliyetleri önemli oranda azaldı”
Söz konusu teşvikler ilk verildiğinde, yenilenebilir enerji teknolojilerinin pahalı olduğunu kaydeden Eroğlu, şöyle konuştu: “Yıllar içinde gelişen ve ucuzlayan teknoloji sayesinde yatırım maliyetleri önemli oranda azaldı; ama döviz bazında teşvikli fiyatlar sabit kaldı. Sabit fiyat alım garantisi yerine; hükümetler ihaleler açıp, yine özel fiyatla ama yenilenebilir enerjiyi de rekabete açarak yol alıyorlar. Almanya 2015’te ihale bazlı enerji teşvikine başladı ve 2017 yılında tam geçişi sağladı. Dünya çapında enerji ihaleleri artık sabit alım garantili fiyatlamanın yerini alıyor ve teşvik dönemi bitiyor.”
Yenilenebilir enerji çalışmaları ile çok önemli bir örnek oluşturan Almanya’nın, uzun zamandır yenilenebilir enerjiyi sabit yüksek fiyatlı teşvikler yerine rekabete açık ihaleler ile verdiğini aktaran Eroğlu, “Türkiye’de de bu sistemin uygulanabilir. Devletimiz ihale ile alım yapmak konusunda denemeler yaptı ve başarılı da oldu.”
Sabit döviz bazlı, yüksek fiyata dayanan teşvikli YEKDEM sisteminin 31 Aralık 2020 tarihinde bir daha açılmamak üzere geride bırakılması gerektiğini savunan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Eroğlu, “01 Ocak 2021’de yenilenebilir enerjide TL bazlı fiyat rekabetine açık yeni bir sayfa açmalıyız” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ