Makine Haber

Eroğlu: “YEKDEM’de yeni bir model üzerinde çalışılması sevindirici bir gelişme”

Yenilenebilir enerji teşvikinin sanayicinin sırtına yüklenmesinin artık sürdürülemez olduğunu ifade eden PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in YEKDEM için yeni model üzerinde çalıştıklarını duyurmasının sevindirici bir gelişme olduğunu dile getirdi.

Eroğlu: “YEKDEM’de yeni bir model üzerinde çalışılması sevindirici bir gelişme”

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu’nun YEKDEM’de (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) kamuoyunun gündemine taşıdığı Almanya modeli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den olumlu yanıt buldu. YEKDEM bedeli konusunda yeni model üzerinde çalıştıklarını açıklayan Dönmez, “YEKDEM 2020 yılı sonu itibariyle sona erecek. Teşvik dönemi sona eriyor. Farklı bir yönteme geçeceğiz” dedi.

“Enerji maliyetleri ile ilgili güzel gelişmeler yaşanıyor”
Yenilebilir enerjiyi desteklediklerini; ancak yenilenebilir enerji teşvikinin sanayicinin sırtına yüklenmesinin artık sürdürülemez olduğunu söyleyen PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Son günlerde enerji maliyetleri ile ilgili güzel gelişmeler yaşanıyor. EPDK, 30 Haziran itibariyle elektrik tarifesini mevcut fiyat üzerinden devam ettirerek, 3 ay boyunca zam yapmayacak. BOTAŞ, doğalgazdan elektrik üreten santrallere satılan gazın fiyatında yüzde 12,5 indirim, sanayi ve ticarethane abonelerine de yüzde 9,7 indirim uygulayacak. Ancak maalesef, küçük işletmeler için olumlu bir gelişme olsa da, yıllık 7.000.000 KwH ve üzeri elektrik tüketenler ve ayrıca kendi tüketimine bakılmaksızın organize sanayi bölgeleri içerisinde faaliyet gösteren tüm sanayicilerimiz, yüksek tüketimli tüketici sınıfına girdikleri için bu tarife onları kapsamayacak. Yani, yine YEKDEM sebebi ile faturalarında artış olmaya devam edebilecek. 2019 yılında tüm sanayicilerimizin toplam tüketimi 94 Milyon MwH iken; bu tüketimin 68 Milyon MwH’lik kısmı, yani yüzde 72’si yüksek tüketimli tüketici sınıfına giren OSB’ler ve münferit kullanıcılar tarafından tüketilmiştir. Dolayısıyla, maalesef sanayicilerimizin büyük çoğunluğunun faturaları YEKDEM sebebi ile artmaya devam edecek. Bakanlığımızın haklı taleplerimize kulak vererek yaptığı değişiklikler güzel olsa da, bugünlere katlanarak gelen YEKDEM bedeli; üretim, istihdam ve rekabet üzerinde ağır baskı oluşturmaya devam ediyor. Yenilebilir enerjiyi destekliyoruz; ancak yenilenebilir enerji teşvikinin sanayicinin sırtına yüklenmesinin artık sürdürülemez olduğunu söylüyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’in YEKDEM için yeni model üzerinde çalıştıklarını duyurmasını sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz. Sanayiciler olarak sesimizin duyulmasından son derece memnunuz. YEKDEM ile ilgili yapılacak yeni düzenlemelere çözüm odaklı yaklaşımlarla katkı sunmaya da hazırız” dedi.

“Almanya modeli örnek alınabilir”
Yeni dönemde koronavirüsün yaralarını sarmak ve ortaya çıkan kayıpları telâfi etmek için çalıştıklarını; ancak çarklar yeniden dönmeye başlarken yüksek enerji maliyetleriyle boğuştuklarını söyleyen Eroğlu, şöyle konuştu: “Yenilenebilir enerji yatırımlarının tamamının sanayiciye yüklendiği sistem artık sürdürülebilir değil. Çözüm olarak; ihaleler yolu, serbest rekabetin olduğu TL bazlı modele geçilmesini öneriyoruz. Bu konuda Almanya modeli örnek alınabilir. Dolar bazlı alım garantili YEKDEM teşviklerinin süresi zaten 31 Aralık 2020’de doluyor. Dolayısıyla, YEKDEM’de yeni sayfa açmalı ve döviz bazında, devlet garantili sabit fiyatlı dönemini kapatmalıyız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ