Makine Haber

Erdemir, Kümaş Manyezit’in tamamını 340 milyon dolara satın aldı

OYAK Maden Metalürji şirketlerinden Erdemir, Yıldız Holding ve Gözde Girişim ile Kümaş Manyezit’in tamamının satın alınmasına yönelik yapılan 340 milyon dolarlık anlaşmanın imzalandığını duyurdu. Anlaşmaya göre, yasal onayların alınmasıyla birlikte hisse devri gerçekleşecek.

Erdemir, Kümaş Manyezit’in tamamını 340 milyon dolara satın aldı

Milli ekonomiye katkı sağlayacak, uluslararası platformda ülkemizi güçlü konuma taşıyacak hamlelerde bulunan OYAK, 2021’in ilk stratejik yatırımını gerçekleştirdi. OYAK Maden Metalürji şirketlerinden Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir), nitelikli manyezit cevher sektörünün dünyada en büyük maden işletmecisi, refrakter sektörünün Türkiye pazar lideri Kümaş Manyezit’i satın alma anlaşmasını imzaladı. Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre; Kümaş Manyezit’in tamamını 340 milyon dolara bünyesine katan Erdemir, yasal onayların ardından hisse devrini gerçekleştirecek.

Erdem: “Faaliyetlerimizde entegrasyon sağlamış olduk”


Konu hakkında açıklamalarda bulunan OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem, “Kümaş Manyezit’in satın alma anlaşmasıyla; Türkiye’nin zengin ve kıymetli manyezit kaynaklarının verimli kullanılması, bu varlıklardan sürdürülebilir getiri elde edilmesi, ülke ekonomisine katkıda bulunulması ve kaynakların uluslararası entegrasyon için kullanılması hedeflerine ulaştık. Ülkemiz ve milli kaynaklar adına önem arz eden bu değeri OYAK bünyesine katarak; demir, çelik ve çimento sektörlerindeki faaliyetlerimizde entegrasyon sağlamış olduk. Zengin rezerv ve hammadde avantajı ile birlikte; hem yerli sanayicilerimize hammadde tedariki anlamında fırsatlar yaratılması, hem de ihracat potansiyeli ile ülkemizi bu alanda da stratejik bir konuma taşıdık” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ