Makine Haber

Erdem: “Karbon siyahı üretim tesisi kurmak için çalışmalarımıza başladık”

OYAK, Türkiye ekonomisinin tamamen dışa bağımlı olduğu karbon siyahı için üretim tesisi kurma çalışmalarına başladı. Tayvanlı International CSRC Investment Holdings ile ortaklık kuran OYAK, kurulacak tesisle Türkiye’nin yıllık 220 bin tonluk karbon siyahı ihtiyacını karşılayabilecek.

Erdem: “Karbon siyahı üretim tesisi kurmak için çalışmalarımıza başladık”

OYAK, dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi olan Continental Carboun’un hâkim şirketi Tayvanlı International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. ile işbirliği yaparak karbon siyahı üretim tesisi kuracak. İskenderun’da hayata geçirilecek proje, yıllık 220 bin tonluk yurtiçi karbon siyahı ihtiyacını karşılayabilecek. Türkiye’de araç lastiği başta olmak üzere birçok alanda kullanılan karbon siyahının, yurtiçinde 260 milyon dolarlık pazar hacmi bulunuyor.
Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki en büyük karbon siyahı pazarı konumunda olan Türkiye, söz konusu yatırım sayesinde dışa bağımlılıktan kurtulacak. İthalatı sıfırlayabilecek kapasitedeki proje cari açığı azaltırken, ihracat potansiyeliyle de ülke ekonomisine ve dış ticarete katma değer sağlayacak.

“Stratejik sektörlerde konumlanıyoruz”
Stratejik sektörlerde konumlandıklarını söyleyen OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “Dünyada 13,5 milyon ton taleple pazar büyüklüğü 14 milyar dolara yaklaşan karbon siyahı, Türkiye’nin yüzde 100 dışa bağımlı olduğu bir alan. Asya ve Amerika’da sekiz üretim tesisi olan, dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi Continental Carboun’un hâkim şirketi International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. ile yaptığımız işbirliği, gerek yeni teknoloji kullanımı, gerekse istihdam anlamında ülkemize büyük bir katma değer sağlayacak. Özellikle demir çelik sektöründeki faaliyetlerimiz ile entegre hareket edeceğimiz, hızla büyüyen bu sektörde yüksek kalite performansında tesislere ihtiyaç var. Bu fabrika, ortağımızın uluslararası tercübe ve bilgi birikimi ile gerek enerji geri kazanımı, gerekse emisyonlar açısından ileri çevre koruma sistemleri ile donatılacak” diye konuştu.

“Hammadde tedariğinde önemli fırsatlar yaratacak”
Tesisin, hem yerli sanayicilere hammadde tedariğinde önemli fırsatlar yaratacağını, hem de ihracat potansiyeliyle Türkiye’yi söz konusu alanda stratejik bir noktaya taşıyacağını ifade eden Erdem, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Stratejik sektörlerde konumlanarak ve uluslararası işbirlikleriyle küresel ekonomi dünyasındaki yerimizi güçlendiriyor, uluslararası piyasalara güven vermeye devam ediyoruz. Üyelerimizin birikimlerini doğru hamlelerle değerlendirirken, dünyanın gözdesi olan yabancı firmaları ülkemize çekerek milli ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ