Makine Haber

Enerji verimliliğine ve mekatroniğe yönelik ilham verici çözümler

Genellikle uygulayıcılar tahrik sistemlerini sadece tecrübelerine dayanarak seçiyorlar. Oysa, ihtiyaç duyulan enerji verimliliği en etkili çözüm, ancak teknolojilere tarafsız yaklaşıldığında bulunabilir. Bu çizgiyi takip eden Festo, müşterileri için en etkili mekatronik çözümleri gerçekleştiriyor.

Enerji verimliliğine ve mekatroniğe yönelik ilham verici çözümler

Festo

İster pnömatik, isterse elektriksel olsun; genellikle uygulayıcılar tahrik sistemlerini sadece tecrübelerine dayanarak seçiyor ve tercihlerini aceleye getiriyorlar. Oysa müşterinin ihtiyaç duyduğu enerji verimliliği en etkili çözüm, ancak teknolojilere tarafsız yaklaşıldığında bulunabilir. Festo, bu çizgiyi takip ederek müşterileri için en etkili mekatronik çözümleri gerçekleştiriyor.
Uygulayıcılar, mühendislik yazılımı PositioningDrives desteğiyle az sayıda karakteristiklerle bile uygun çözüme ulaşıyorlar. Hangi elektromekanik lineer tahrik sistemi talep edilen görevi en iyi şekilde yerine getirir? Bu soruyu cevaplandırmak ve uygun tahrik sistemini bulmak için; pozisyon değerleri, efektif kütle ve montaj pozisyonu bilgilerini girmek yeterli: Yazılım bu veriler ışığında optimal bir çözüm ve optimal bir seçenek önerir. Böylece, hatalı tasarımlar ve enerji israfı tarihe karışır.

Doğru boyutlandırma için yazılım araçlarından yararlanın
Tahrik mekaniği, dişli düzeneği ve motor olmak üzere üç öğenin bir arada tasarlanması, güvenlik faktörlerinin olumsuz yönde artmasını ve ihtiyacın üzerinde bir boyutlandırma nedeniyle oluşacak enerji israfını da önler. Hesaplamalar, PositioningDrives ile gerçekleştirilen bir tasarımla enerji maliyetlerinin yüzde 70 oranında düşürülebileceğini göstermiştir.
Yukarıdaki yazılıma paralel olarak, pnömatiğin boyutlandırılmasına yönelik Festo ürünü bir tasarım yazılımı da mevcuttur. Bu yazılım, ihtiyaç duyulan boyuttaki pnömatik tahrik sisteminin planlamasına yardımcı olur. Gereğinden daha büyük silindirler, gereksiz yere basınçlı hava tüketir. İhtiyaçtan daha küçük silindirleri ise, izin verilen maksimum basınçla çalıştırma zorundasınız. Yüksek sistem basınçları da; gereksiz maliyet, yani para israfı demektir. Tesiste, mümkün olan her yerde, tek etkili silindirler sayesinde basınçlı hava tüketimi azalır.

Sistem dahilinde enerji tasarrufu
Festo’nun geliştirdiği tasarım yazılımıyla gerçekleştirilen pnömatik boyutlandırmada, simülasyonlar sayesinde tüm pnömatik kontrol zinciri için gerçek ortamda yapılan pahalı testlere gerek kalmaz. Bir parametre değiştirildiğinde, program otomatik olarak tüm diğer parametreleri uygun hale getirir. Pnömatik kontrol zincirinin konfigürasyonunda, program tüm sistem komponentlerinin optimal boyutta olmasını sağlar. Bu sayede; basınç kayıpları, basınç düzeyi ve hortum hacmi azaltılabilir. Pnömatik sistemin planlanmasında, elektrik ve basınçlı hava hatlarının kısa tutulması enerji tasarrufu sağlar.
Festo, gerek handling sistemlerinde, gerekse kontrol teknolojisinde, montaja hazır ve tüm testleri yapılmış optimal sistem çözümleri oluşturabilmektedir. Bu sayede örneğin; High-Speed Tripod EXPT ya da High-Speed H-Portal EXCH tarzı hafif yapılı handling sistemleri doğrudan uygulayıcının hazır tesisine bağlanabilir. Elektromekanik standart komponentlerle donatılmış, ultra hafif karbon fiber çubuklu tripod, çok düşük ağırlığı sayesinde tahrik teknolojisi açısından üst düzeyde verim sunuyor.

High-Speed çözümleri
H-portalinde X ve Y eksenindeki sabit motorlar, daha düşük hareketli kütlelerde tüm diğer portallere kıyasla en yüksek dinamizmi sağlıyor. Örneğin; kontrol teknolojisinde bağlantılı ara kademeli CMMD-AS serisi double motor kontrol ünitesi frenleme enerjisinden yararlanıyor. ELGA serisi elektriksel dişli kayışı ile SBOI-Q serisi akıllı kamera sistemi ideal bir kombinasyonun bir diğer örneğidir. Bu kombinasyonda, ELGA dişli kayışı yüksek hızı, SBOI-Q akıllı kamera sistemi de yüksek işlem hassasiyetini temin eder. Akıllı kamera sistemi ile gerçek konum belirlendikten sonra, nakledilen iş parçası yüksek hassasiyetle pozisyonlanır. Tıpkı elektronik komponentleri denetleyen bir test düzeneğinde kullanılan montaja hazır bir handling sisteminde olduğu gibi, bu tür test düzeneklerinde birçok test noktası çok yüksek hassasiyet ve hızla sürülür.

X ve Y eksenleri için doğru pozisyonları hesaplıyor
Festo’nun SBOI-Q serisi akıllı kamera sistemi sayesinde, denetlenmesi gereken komponentleri ihtiva eden eksen serbest test pozisyonlarını buluyor. Akıllı kamera entegre PLC üzerinden referans değerlerini veren görüntüyü analiz edip, handling sisteminin X ve Y eksenleri için doğru pozisyonları hesaplıyor. Bu şekilde elektriksel handling sistemini kontrol ediyor. SBOI-Q akıllı kamera sistemi, elektriksel handling sisteminin hareketli profil ekseni üzerinde yer alıyor. Kamera, entegre CANopen-Master fonksiyonlu CoDeSys PLC birimi sayesinde handling sisteminin kontrolünü komple yürütüyor. Ek bir kontrol birimine gerek kalmıyor. Bu sayede tesiste yalınlık sağlandığı gibi maliyet düşüyor ve örneğin; yüksek hassasiyetli ve pahalı bir milli eksenden daha yüksek bir işlem hızına ulaşılıyor.

Başarılı kombinasyonlar
Tahrik sisteminden bağımsız olarak müşterinin yerine getirmek istediği handling görevi tasarımı çözümü belirliyor. 30 bini aşkın katalog ürünü arasından seçme olanağına sahip olan Festo uzmanları, teknolojik bakımdan tarafsız bir yaklaşımla; elektriksel, pnömatik ve servopnömatik tahrik sistemlerinin en iyi bileşkesini ortaya çıkarıyorlar. Festo’nun verimli, güvenli, yalın ve ilham verici çözümlerinin bu başarısını bir formülle ifade etmek gerekirse; “enerji verimliliği x mekatronik” demek yerinde olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ