Makine Haber

Enerji verimliliği yöntemleri rekabet gücünü artırıyor

SMC’nin önerdiği ve enerji verimliliğinin 5 temel noktasına odaklanan müşteriler; işletmeleri için sürdürülebilir politikaları benimseyebilir, karbon ayak izini azaltabilir ve marka kimliğini güçlendirebilirler. Bu yeni yaklaşım, şirketlerin enerji yönetim sistemleri için ISO standartlarına uymalarına da yardımcı olabilir.

Enerji verimliliği yöntemleri rekabet gücünü artırıyor

SMC

Hükümetler ve endüstriler sürekli artan enerji arzına olan taleplerle savaşırken; küresel bir otomasyon uzmanı olan SMC de, enerji verimliliğini artırmak ve israfı azaltmak için müşterileri ile iş birliği içinde çözüm ortağı olmayı hedefliyor.
SMC’nin önerdiği ve enerji verimliliğinin 5 temel noktasına odaklanan müşteriler; işletmeleri için sürdürülebilir politikaları benimseyebilir, karbon ayak izini azaltabilir ve marka kimliğini güçlendirebilirler. Bu yeni yaklaşım, şirketlerin enerji yönetim sistemleri için ISO standartlarına uymalarına da yardımcı olabilir.
SMC, ‘Verimliliğinizi Harekete Geçirin (Energise Your Efficiency)’ sloganıyla basınçlı havanın en verimli bir şekilde nasıl kullanılacağı konusunda beş basit adım geliştirdi. Bu adımlar şu şekilde: İhtiyacınız kadar üretin, ürettiğiniz enerjiyi geri kazanın, tüketiminizi gözlemleyin, gerektiği kadar kullanın ve verimli düşünün.
SMC, enerji verimliliğinin müşterileri için ve daha da önemlisi gezegenin geleceği için ne kadar önemli olduğunun farkında. Şirket, söz konusu kampanya ile; insanların aynı şeyi daha az enerji ile yapmalarını, enerjiyi sabit bir maliyet olarak değil, şirketin yararına yöneltilebilecek bir maliyet olarak görmelerini istiyor.

En verimli enerji tüketilmeyen enerjidir
Enerji verimliliğinde ilk adım olarak, en verimli enerjinin tüketilmeyen enerji olduğunu vurgulayan SMC, ihtiyaçtan daha fazla enerji üretmekten kaçınılması ve performansı korumak için yeterli enerji üretmenin yollarının bulunması gerektiğini vurguluyor.
Basınçlı hava sistemlerinde büyük tasarruflar yaratmak için benimsenebilecek basit değişiklikler mevcut. Mola veya duruşlarda basıncı en aza indirmek veya kesmek, sadece kritik noktalarda kuvveti artırmak veya pürüzsüz yüzeylerde vakum işlemini sürekli değil de aralıklı yapmak bunlara örnek olarak verilebilir. Böylelikle, ihtiyaç kadar üretilmiş ve gereksiz sarfiyatın önüne geçilmiş olacak.
SMC, enerji verimliliğinde ikinci adım olarak, üretilen enerjinin geri kazanılmasına odaklanıyor. Bilindiği üzere kompresörler ısı açığa çıkarmaktadır. Bu ısı geri kazanılarak; ister fabrikanın belirli bölgelerinin hava kanallarıyla ısıtılması, istenirse de sıcak su ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılabilir. Dahası, üretimde kullanılan pnömatik silindirlerde egzoz havası geri kazanım yöntemleri de uygulanabilir.
SMC, enerji verimliliğinin üçüncü adımı olarak, takip edilebilirliğin önemine vurgu yapıyor. Süreçlere, basınç anahtarları, sensörler veya diğer izleme sistemleri (debimetreler) eklemek; enerji tüketimi konusunda daha fazla farkındalık yaratacak ve enerjinin ne zaman ve nasıl kullanıldığı konusunda bilgi sağlayacaklardır. Böylece, tüketimdeki beklenmedik değişiklikler veya kaçaklar kolaylıkla tespit edilip, üretim performansının artmasına katkı sağlanacaktır.

Basınçlı hava yalnızca gerektiği kadar kullanılmalı
Enerji verimliliğinin dördüncü adımı olarak SMC, basınçlı havanın yalnızca gerektiği kadar kullanması gerektiğini ifade ediyor. Tasarım esnasında optimum çap ve uzunluklu silindirler seçilerek, valfler ile silindirler arasındaki hortum mesafelerinin optimum olmasına dikkat ederek, üflemeleri aynı etkide daha tasarruflu olan nozüllerle değiştirerek, gereksiz kaybedilen enerji güce dönüştürebilir ve ondan en iyi şekilde yararlanılabilir.
SMC, enerji verimliliğinin beşinci adımı olarak ise, verimli düşünmenin önemine vurgu yapıyor. Enerji verimliliğine yönelik daha proaktif bir yaklaşım benimsenerek, kaynakların optimizasyonu ile verimliliğin artması ve maliyetleri düşürmek rekabetçiliği artıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ