Makine Haber

Endüstriyel yazılım arayışı nereden başlar?

Son yıllarda internetin ele avuca sığması sayesinde bilgiye ulaşmak kolaylaştı. Ancak, bu mecranın da ne derece sağlıklı bilgiler sunduğu ile ilgili kafalarda zamanla kuşkular belirmeye başladı. Oluşan büyük bir veri var; ama doğru bilgiyi süzüp harmanlamak kimin işi? Bizim mi? Tabii ki hayır.

Endüstriyel yazılım arayışı nereden başlar?

Selim Ertuğ TUĞRAN
Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.
İş Geliştirme Grup Yöneticisi

Bugün bir araştırma yaparken, yıllardır aradığım bir arayüz ile karşılaştım ve tüm ilgililer ile bunu paylaşmak istedim.
Şirketler, kendi iş akışlarına yönelik iş yazılımları arayışına geçtiklerinde birçok mecrada araştırma yaparlar. Buradaki ‘mecra’ kelimesi oldukça naif bir kelime; her yere çekilebilir: Yan komşu, rakip, arkadaş, bir tanıdığın tanıdığı, görsel medya ve tabii ki internet. Bir diğer mecra ise, direkt işe alınan yeni kullanıcı aslında; bu oldukça sık karşılaştığımız bir durum. Kullanıcı hangi yazılımı biliyorsa, o yazılımı şirkete aldırır. Şirketin iş akışına ne kadar uygun olduğu tam ortaya konmadan yapılan bu yatırım maalesef bazen atıl kalmak zorunda kalır. Milli servet vb. birçok detay dışında, verimsizliği ayrıca incelememiz gereken bir konudur! Her gittiğimiz yerde, bu ve benzeri onlarca hikâyeye tanık oluyoruz.
Son yıllarda internetin ele avuca sığması sayesinde bilgiye ulaşmak kolaylaştı. Ancak, bu mecranın da ne derece sağlıklı bilgiler sunduğu ile ilgili kafalarda zamanla kuşkular belirmeye başladı. Oluşan büyük bir veri var; ama doğru bilgiyi süzüp harmanlamak kimin işi? Bizim mi? Tabii ki hayır.
Bu konuda çalışma yapan ilginç bir siteye denk geldim ve tasarım yazılımı arayışında bulunanlarla bunu paylaşmak istedim. Birçok iş yazılımı ile ilgili dünyanın dört bir yanından gerçek kişilerin yorumları ve puanlamalarıyla, yazılımların farklı özellikleri ile ile ilgili ışık tutan bir arayüz: G2Crowd. Web adresini yazmaya gerek yok; direkt Google arama alanına G2 Crowd yazmanız yeterli. Her türlü iş yazılımı konusunda segmentasyon mevcut.

Gerçek kişiler, gerçek yorumlar ve gerçek tablolar ile öngörüler…
Kullanıcı arayüzü, teknik kabiliyetleri vb. birçok bilgi dışında, o yazılımın hangi ölçekteki şirketler tarafından yoğun biçimde tercih edildiği ile ilgili tabloların da yer alması, araştırma yapan kişiler için güzel bir derleme sunuyor.
Örnek olarak; Tasarım Ürün Verisi Yönetimi (PDM) konusunda işimize yarayan yazılımlar ile ilgili bir araştırma yaptığımızı varsayalım. Ben örnek bir araştırma yaparken, Autodesk’in PDM yazılımı Vault’u baz aldığımda dikkatimi çeken bu internet sitesindeki şu detay oldu: Yazılımın dünyada yaygınlığının yanı sıra, ne ölçekteki şirketler tarafından tercih edildiği bilgisi… Mesela Vault, dünyada en çok orta ölçekteki şirketler tarafından tercih ediliyor; yani KOBİ’ler tarafından. Bunu biz zaten kayıtlarımızdaki şirket segmentasyonu sayesinde biliyorduk. İşin ilginç yanı, araştırma yaptığınız alanda da gerçek kişilerden bilgiler toplandığı için oldukça doğru bir yaklaşım sunulabiliyor.
Benim ilgimi çeken konu, bir ‘KOBİ cenneti’ olan Türkiye. Bu çerçevede, ülkemizdeki orta ölçekli şirketlerin veri yönetimi yazılımı arayışına girdiklerinde neden son zamanlarda Autodesk Vault’u çokça tercih ettiklerini sorduğumuzda, cevabı direkt bu arayüzden de alabiliyoruz. Aynı mantıkla; Inventor, Fusion 360, 3ds Max, Moldflow, Alias ve Revit gibi birçok yazılımımızı bu ve benzeri mecralardan da araştırıp bizlerle istişare edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ