Makine Haber

Endüstriyel nesnelerin interneti, bağlantılı tezgahlardaki değişimi giderek hızlandırıyor

IIoT, bağlantılı tezgahlardaki değişimi giderek hızlandırıyor. Yine de, yeni bir raporda yapılan değerlendirmeye göre, üreticilerin yüzde 30’undan daha azı Endüstri 4.0 teknolojilerini kapsamlı bir şekilde kullanıyor. Üreticiler, tezgah imalathanelerine bağlanmalı ve tezgahlarının söylediklerini dinlemeye başlamalılar.

Endüstriyel nesnelerin interneti, bağlantılı tezgahlardaki değişimi giderek hızlandırıyor

Bijal PATEL
Sandvik Coromant-Kıdemli Dijital İşleme Uzmanı

Endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT), üretim sektörünü belki de diğer tüm sektörlerden daha fazla etkiledi. 2019’da 68,8 milyar dolar olan IIoT pazarının 2024 yılına kadar 98,2 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor. Ancak, IoT Analytics tarafından yakınlarda hazırlanan ‘Endüstri 4.0 ve Akıllı Üretim Benimseme Raporu’nda, Endüstri 4.0 teknolojisinin üreticiler arasındaki kabul edilme oranının halen düşük olduğu belirtiliyor.
Tezgah imalathaneleri açısından günümüzün en büyük zorluklarından biri, lineer tesis kurulumlarından dinamik ve birbirine bağlı sistemlere dönüşümdür. Bazı üreticiler, Endüstri 4.0’ın kendi yerleşik iş yapma yöntemlerine nasıl uyarlanacağı konusunda tereddüt ediyorlar. Pek çok kişi, Endüstri 4.0’ın mevcut üretim kurulumlarına eklenmesinin pahalı bir iş olduğunu düşünüyor. Oysa gerçekte bunun böyle olması gerekmiyor. Ayrıca, diğer bazı üreticiler mevcut takımlama kurulumlarını ve süreçlerini yükseltmek için bir neden görmüyorlar.

Her işletmenin dijitalleşmeye geçiş yolculuğu farklı bir aşamadadır
Her işletmenin dijitalleşmeye geçiş yolculuğu farklı bir aşamadadır ve bu işi nasıl başaracağı konusunda kendi görüşü bulunur. Ancak Covid-19, endüstrinin geleceğini giderek daha da öngörülemez bir hale getirdiği için işletmelerin bu konuda kararlarını vermeleri gerekiyor. Yakın tarihli ‘Covid-19: Bilgi Notu’ adlı raporunda McKinsey & Company analistleri, önümüzdeki dönemi üreticilerin müşteri pazarlarında öngörülemeyen ve kalıcı değişimler bekleyebilecekleri ‘sonraki normal’ olarak tanımlıyorlar.
Raporda, üreticilerin ekonomik ve sosyal açıdan uygun bir yolda ilerleyecek olması halinde esnekliğe ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. Başka bir yerde, Pricewaterhouse Coopers’ın (PwC) ‘Covid-19: Endüstriyel Üretim İçin Ne Anlama Geliyor?’ adlı raporunda, durgun pazarlar nedeniyle zorlanan veya bir fırsat gören şirketlerin yeni sektörlere açılmaları ve yeni gelir akışlarından yararlanmaları gerektiği tavsiye ediliyor.
Üreticiler, mevcut süreçleri uyarlamak ve bunu hızlı ve uygun maliyetle yapmak istiyorlarsa bu konseptleri vakit geçirmeden benimsemek zorundalar; ama nasıl?

Veriler artınca problemler de artar mı?
Neyse ki; çözümlerden biri güçlü ve aynı zamanda basit bir yaklaşım sunuyor. Sandvik Coromant, 2018 yılında ABD’nin Chicago kentinde düzenlenen International Manufacturing Technology Show (IMTS) sırasında şirketin CoroPlus bağlantı yazılımı paketinin bir uzantısı olan en yeni CoroPlus MachiningInsights platformunun lansmanını yaptı. Platformun tasarım amacı; üreticilere CNC takım tezgahları ve işleme prosesleriyle ilgili daha fazla görünürlük sunmak ve yaygın kesinti ve verimsizlik kaynaklarını analiz etmek, belirlemek ve ortadan kaldırmak için gereken araçları sağlamak.
Bu tür bir platform çok yarar sağlayacaktır. Çünkü, hem Endüstri 4.0, hem de endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT), tezgah bağlantılarıyla ilgili değişimin temposunu artırmaktadır. Cevap, yönetilecek verinin hacmiyle ilgilidir. Ethernet bağlantı noktası bulunan herhangi bir CNC şu anda çoğu CNC imalathanesinde toplanandan daha fazla bilgiyi MachiningInsights’a gönderebilir. Bu bilgilerden çıkarılan analizler, imalathane verimliliğini ve genel ekipman etkinliğini (OEE) iyileştirmek için kullanılır.
Üreticilerin IIoT yolculuğunda bulundukları aşamalar farklı olsa da, 10-15 yaşından küçük tezgahlar muhtemelen ağa bağlanabilir ve daha eski tezgahları ağa uyumlu hale getirmek için de adaptörler mevcuttur. Üretim alanında, nümerik kontrollü tezgahlardan proses bilgilerini çekmek için kullanılan teknik standart olan MTConnect, Sandvik Coromant’ın CNC yazılımıyla iletişim kurmak için kullanılan yerleşik protokoldür. Bu yazılım, standart iletişim protokollerini kullanarak diğer üretim ekipmanlarıyla da bağlantı kurabilir.

Güvenlik sorunu
MTConnect’in tereddüt oluşturabilecek bir yönü, yalnızca tek yönlü iletişime izin vermesidir. Bazı fabrika yöneticileri, çift yönlü yerine tek yönlü iletişim kullanmayı bir dezavantaj olarak görebilirler. Sandvik Coromant bu görüşe değer veriyor; ancak MTConnect geliştiricilerinin iletişimi tek yönlü yapmalarının çok geçerli bazı nedenleri vardı.
Tezgah imalathanelerinde uzun yıllara dayanan çalışma deneyimime dayanarak, etrafında insan olan ekipmanları uzaktan nasıl kontrol edebileceğimizi ve aynı zamanda kişilerin güvenliğini nasıl garanti edebileceğimizi halen sorgularım. Tek yönlü iletişim, daha basit ve daha güvenli bir yaklaşım sağlar ve kontrolü güçlü bir şekilde kullanıcının eline bırakır.
Diğer bir güvenlik sorunu da, iki yönlü iletişimin bir takım tezgahının güvenliğini daha zor yönetilir hale getirmesidir. Bugün kullanılan CNC’lerin çoğunda, geçmişte güvenlik açıkları sunduğu bilinen Microsoft Windows kullanılmaktadır. Veri akışını tek yönlü iletişimle sınırlandırarak bu kapının kapatılmasına yardımcı oluyoruz ve bir imalathanenin çoklu görev yapan milyon dolarlık tezgahının fidye için ele geçirilmeyeceğinden emin oluyoruz!

Daha iyi erişim
MachiningInsights, lansmanından bu yana üretim katındaki değerini kanıtladı. MachiningInsights’ı uygulamaya almadan önce, imalathane gözetmeninin her sabah bir önceki günün üretimine ait performans göstergelerini bir elektronik tabloya kaydetmesi ve ardından bu bilgileri yönetime ve üretim katındaki kişilere iletmesi gerekiyordu.
Operatörün bir ilerleme hızı geçersiz kılma ayarlaması veya bir takımın kırılması ya da tezgahın önceden belirlenmiş bir süre boşta kalması gibi tezgah duruş süresini etkileyecek durumların ortaya çıkması halinde, MachiningInsights kullanıcılara birkaç düzine koşul veya olaya bağlı olarak e-posta veya SMS uyarıları göndermek için yapılandırılabilir.
Platform, müşterilerin hızlı bir şekilde çalışmaya başlamasını sağlamak için önceden yapılandırılmış bir dizi rapor ve gösterge paneliyle birlikte sunulur. Müşteriler bu araçları istedikleri gibi değiştirebilir veya yenilerini oluşturabilirler. Kullanıcılar, MachiningInsights web sitesinde oturum açabilir ve imalathanenin yöneticisi tarafından kendilerine erişim izni verilen özellikleri görüntüleyebilirler. Bu verileri görmek isteyen herkes, gerçek zamanlı gösterge panellerini veya raporları açarak; geçmişte değil, o sırada gerçekleşen durumları görebilir. Böylece, gözetmen daha çok zamana sahip olur ve sadece geçmişi incelemek için bilgi toplamak yerine toplanan bilgileri kullanarak harekete geçebilir.


Üreticinin zaten bir Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemi varsa ve başka bir yazılım paketi kurmak istemiyorsa Sandvik Coromant, MachiningInsights’ı diğer yazılımlara bağlamak üzere gerekli teknoloji bilgisine sahip imalathanelerin kullanabileceği standart bir uygulama programlama arayüzü (API) sunar. Bu arayüz güvenlidir, kurulumu kolaydır ve Sandvik Coromant’ın desteğiyle veya desteği olmadan kullanılabilir.
Tüm Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) ürünlerinde olduğu gibi, platform seviyesine ve izlenecek tezgah sayısına bağlı olarak küçük bir abonelik ücreti söz konusudur ve bu küçük ücret karşılığında; gelişmiş görünürlük, kullanım kolaylığı ve çok daha fazla iyileştirme fırsatları elde edersiniz. ROI (yatırım geri dönüşü) genellikle yıllar içinde değil, haftalar veya aylar içinde sağlanır.

Yeni otomasyon yöntemleri
PwC, ‘Covid-19: Endüstriyel Üretim İçin Ne Anlama Geliyor?’ adlı raporunda üreticilere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Şirketlerde, uzaktan çalışanların ve fabrika katlarındaki otomasyonun artmasına yol açan yeni çalışma yöntemlerinin geliştirilmesine bağlı olarak bir öğrenme eğrisi olacağını hesaba katın.”
Gözetimsiz veya düşük seviyede gözetimli olarak çalışan imalathaneler için MachiningInsights; iş mili ve servo yüklerini, makro değişkenleri, çalışma durumunu ve eğer tezgahta doğru sensörler varsa, sıcaklık, güç ve diğer değerleri izleyebilir.
MachiningInsights, Sandvik Coromant tarafından uzaktan kurulumu yapılan, aboneliğe dayalı bir SaaS hizmetidir. Müşteriler, izlemek istedikleri tezgahları belirledikten sonra, hizmetin kurulumu için Sandvik Coromant’ın TeamViewer veya benzer bir uzak masaüstü yazılımı aracılığıyla sunucularına erişmesine izin verebilirler.
IIoT, hızlı büyümesini sürdürecek ve Endüstri 4.0’ı benimseme konusunda gösterilen direncin üstesinden gelmeye istekli tezgah imalathanelerine sayısız verimlilik, kâr ve bakım avantajları sunacaktır. Üreticiler, güçlü ancak basit bir yazılımı kullanarak ve Sandvik Coromant gibi güvenilir bir takımlama uzmanıyla birlikte çalışarak kendi şartlarına göre dijitale geçebilir ve öngörülemeyen bir geleceğe kendini hazırlamış olan yüzde 30’luk dilim içinde yer alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ