Makine Haber

Endüstriyel Ethernet’in pazar payı artıyor

Endüstriyel Ethernet’in pazar payı yüzde 64’e yükselirken; fieldbus’ların oranı yüzde 30’a düştü. Her biri yüzde 17 paya sahip lider ağlar EtherNet/IP ve Profinet, söz konusu alanda birinciliği paylaşıyorlar. Kablosuz teknolojiler ise, yüzde 6’lık pazar payını sürdürüyorlar.

Endüstriyel Ethernet’in pazar payı artıyor

Anders HANSSON
HMS Industrial Networks Pazarlama Kurulu Başkanı

Cihazlar ve makineler için endüstriyel ağ bağlantısı, akıllı bağlantıya sahip fabrikalar yaratmak adına çok önemli. HMS Networks tarafından endüstriyel ağ pazarına yönelik yapılan yıllık çalışmaya göre, Endüstriyel Ethernet’in pazar payı yüzde 64’e (geçen yıl yüzde 59) yükselirken; fieldbus’ların oranı yüzde 30’a düştü. Her biri yüzde 17 paya sahip lider ağlar EtherNet/IP ve Profinet, söz konusu alanda birinciliği paylaşıyorlar. Kablosuz teknolojiler ise, yüzde 6’lık pazar payını sürdürüyorlar.
HMS Networks, endüstriyel ağ pazarı yıllık analizini, küresel olarak fabrika otomasyonu içindeki yeni kurulanları baz alarak sunuyor. Endüstriyel iletişim ve nesnelerin endüstriyel interneti için bağımsız çözüm tedarikçisi olarak HMS, endüstriyel ağ piyasasının iç yüzüne dair önemli bir bilgiye sahip. 2020 çalışması; fieldbus’lar, Endüstriyel Ethernet ve kablosuz için tahmini pazar paylarını içeriyor. Tahmini büyüme oranları bu yıl çalışmaya dâhil edilmedi. Bunun nedeni de, Covid-19 salgınından kaynaklanan genel pazar koşulları.

Fieldbus’lar düşmeye devam ederken, Endüstriyel Ethernet’in pazar payı artıyor
Çalışmanın sonuçlarına göre, Ethernet fieldbus’lardan pazar payı almaya devam ediyor. Endüstriyel Ethernet, fabrika otomasyonunda yeni yüklenmiş ağ düğümlerinin küresel pazarının yüzde 64’ünü oluşturuyor (geçen yıl bu rakam yüzde 59’du). Her biri yüzde 17 pazar payına sahip EtherNet/IP ve Profinet ise birinciliği paylaşıyor. EtherCAT küresel çapta yüzde 7 ile iyi bir yol almaya devam ederken; Modbus-TCP yüzde 5’lik oranı ile yüzde 4’te olan Ethernet Powerlink’i küçük bir pay ile geçiyor.
HMS’nin hesaplamalarına göre, fieldbus yeni kurulan ağ düğümlerinin yüzde 30’una kadar geriledi (geçen yıl bu oran yüzde 35’ti). Profibus, yüzde 8 ile halen 1 numara iken; ilk defa toplam endüstriyel ağ pazarının yüzde 10’undan daha az pay aldı. Onu; yüzde 5 ile Modbus-RTU ve yüzde 4 ile CC-Link takip ediyor.

Endüstriyel network pazarı istikrarlı bir şekilde büyüyecek
Endüstriyel network pazarının ileriki yıllarda da istikrarlı bir şekilde büyümesini bekliyoruz. Fakat, şu an küresel olarak iş piyasasını etkileyen ve eşi benzeri olmayan Covid-19 virüsü sebebiyle, 2020 analizinde büyüme rakamlarını değil, sadece pazar paylarını eklemeye karar verdik. Bu yüzden, sadece pazar paylarına odaklandığımızda, Endüstriyel Ethernet’in; EtherNet/IP, Profinet ve üçüncü sırada da EtherCAT ile fabrikalardaki endüstriyel bağlantıyı sağladığını görüyoruz. Profibus halen en büyük fieldbus; fakat fieldbus’ların genel düşüşü ile birlikte o da pazar payı kaybetti. Diğer bir ilginç bulgu ise, Modbus’un hem fieldbus Modbus RTU, hem de Ethernet tabanlı Modbus-TCP ile iyi bir yol aldığı. Bu da, fabrikaların yeni kurulumlarda iyi çalışan teknolojileri kullanmaktan çekinmediklerini gösteriyor.

WLAN en popüler teknoloji olmaya devam ediyor
Kablosuz teknolojiler pazar payını yüzde 6’da tutarken; WLAN en popüler teknoloji olmaya devam ediyor. Söz konusu teknolojiyi Bluetooth izliyor. Kablosuz teknoloji, payını büyüyen bir pazarda tutuyor ki; bu da kötü değil. Fakat, biz kablosuzun payını zaman içerisinde artırmasını bekliyoruz. Küresel düzeyde kablosuz hücresel teknolojilerle ilgili (örneğin; özel LTE/5G ağları) bir sonraki seviye akıllı üretimi mümkün kılan faaliyetler devam ederken; kablosuz olarak bağlı cihazların ve makinelerin daha az kablolu ve esnek otomasyon mimarilerine dâhil edilmesi için pazar talebi artacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ