Makine Haber

Elektrikli araçları otomatik olarak şarj etmek…

Artık kimse şarj istasyonları ile dolu sokaklar görmek istemiyor. Endüktif şarj göz önünde çok bulunmuyor ve bazı önemli dezavantajlar barındırıyor. Volterio, işte bu noktada mantıklı ve verimli bir alternatif sunuyor. Şarj edilen robot prototipi Faulhaber kullanarak hareket ediyor.

Elektrikli araçları otomatik olarak şarj etmek…

Faulhaber

Elektrik hareketlilik her geçen gün daha da popüler hale gelirken; bazı alanlarda fonksiyonel standart teknolojilerin geliştirilmesi için halen alan var. Bunun bir örneği ise, arabaların şarj edilme şekli: Artık kimse şarj istasyonlarıyla dolu sokaklar görmek istemiyor. Endüktif şarj göz önünde çok bulunmuyor ve bazı önemli dezavantajlar barındırıyor. İşte bu noktada Volterio, mantıklı ve verimli bir alternatif sunuyor. Şarj edilen robot prototipi Faulhaber kullanarak hareket ediyor.
Şarj istasyonları şehir merkezlerinde görüntü kirliliğine sebep olurken; hantal kablo ve fişler de insanların garajlarında rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Garaj tabanına veya yol yüzeyine gömülü bobinlerle temassız endüktif şarjda, bu görsel veya mekanik sıkıntıların hiçbiri yoktur. Fakat, bu ekstra maliyet anlamında geliyor; hem de birden fazla şekilde: Bobinlerin göz önünden kaldırılması için zeminin açılıp yenilenmesi, maksimum çıkışın pek çok durumda 3 kilowatt olması ve bu yüzden uzun şarj sürelerinin meydana gelmesi vb.

Konektör bağlantıyı buluyor
Volterio’nun teknolojisi tüm bu sorunlara zarif bir çözüm sunuyor. İnaktif olduğunda, şarj cihazı göze çarpmayan, sadece 6 cm yüksekliğinde bir yapıya sahip. Araç daha sonra şarj edilmek üzere park ediliyor. Ardından, robot kolu teleskopik olarak uzanıyor. Bu kolun sonunda, diğerini arabanın alt gövdesinde arayan bir konektör var. İki bileşen, daha önce birbirleriyle şifreli kablosuz iletişim yoluyla bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Konik-yuvarlak akım taşıyıcısı, geleneksel anlamda bir konektör olmadığından; araç en uygun konuma park edilmemiş olsa bile tam temas sağlayabilmektedir. Kolun hedefini doğru bir şekilde bulduğundan emin olmak için ultrasonik bir sistem kullanılır. Bağlantı 15 saniyeden daha kısa sürede kurulmuş olur.
Konektör sadece 50×50 cm’lik bir mesafede olmalıdır ve araç açılı bir şekilde park edilebilir. Yeni bir garaj veya park yeri inşaatı için tüm üniteyi zemine gömmek de mümkündür. Ev bağlantılı bir şarj cihazının şarj kapasitesi 22 kilovattır. Bu da, en büyük araba akülerinin bile 4-5 saat içinde tamamen şarj edilebileceği anlamına geliyor. Teknolojinin kendisi, şarj süresini 1 saate düşüren 100 kilowatt DC işlemek için tasarlanmıştır.

Seri üretime geçmek üzere
Volterio’nun arkasındaki fikir, Christian Flechl’in 2014 yılında Graz Teknoloji Üniversitesi’nde (Avusturya) yazdığı yüksek lisans tezine dayanıyor. Bugün kendisi Volterıo GmbH’nin Genel Müdürü ve ürünü seri üretime geçmek üzere. Prototipin geliştirilmesinde önemli bir husus, robot kolunu 3 eksen boyunca hareket ettiren üç motor geliştirmekti.
Flechl, konuyla ilgili şunları söyledi: “Mümkün olduğunca düz bir cihaz inşa etmek istedik; bu yüzden en başından itibaren çok az yer vardı. Aynı zamanda, önemli miktarda ağırlık taşımamız gerekiyor. Bu nedenle motorlar (uygun redüktör ile birlikte); yüksek tork, yüksek hız ve küçük boyut sunmalıdır.”

Güçlü, hızlı ve güvenilir
İnternette yaptığı bir aramanın kendisini Faulhaber’a yönlendirdiğini aktaran Flechl, “Çünkü, pek çok şirket bu tür özellikleri karşılayamıyor. Diğer uzmanlarla yapılan görüşmelerde Faulhaber’ın doğru yol olduğu konusunda güvence aldım ve birlikte çalışmaya başladığımızda bu daha da belirginleşti. Faulhaber, tüm projeye kapsamlı teknik önerilerle, doğru motorları seçerek ve motorları kendileri sunarak sponsor oldu” dedi.
Prototiplere, planet dişli redüktörlü DC mikromotorlar ve uygun bir hareket kontrolörü takıldı. Buna ek olarak, Faulhaber test amacıyla diğer sürücüleri seçti ve tedarik etti. CR serisinin yüksek motor performansı; düşük aşınma, güçlü neodim mıknatıslar ve sarımdaki özellikle yüksek oranda bakır içeren çok kararlı bir grafit değişimine dayanıyor. Şarj istasyonu yaklaşık 20.000 döngü için tasarlanmıştır. Bu, sürücülerin hizmet ömrünün yalnızca yüzde 1’inin kullanıldığı anlamına gelir. Sağlamlıkları da çok önemlidir. Çünkü, Volterio üniteleri uzun duruşlardan sonra ve zorlu hava koşullarında bile güvenilir bir şekilde çalışmalıdır.

Kapsamlı testlerde çok iyi bir performans gösterdi
Prototip, kapsamlı testlerde çok iyi bir performans gösterdi. Volterio, şu anda yeni zorluklar üzerinde çalışıyor. Christian Flechl, şöyle konuştu: “Otomatik şarj işlemleri birçok farklı şekilde kullanılabilir. Bu, tüm lojistik alanı için olduğu kadar sürücüsüz araçlar için de geçerli. Elektrikli kamyonlar için çözümler de geliştirilme aşamasında. Uygun şarj robotları geliştiriyoruz ve Faulhaber’ın değerli desteğine güvenmeye devam ediyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ