Makine Haber

Elektrikle ısıtılan katalitik konvertörlerin ilk seri üretimi başlıyor

Vitesco Technologies’in elektrifikasyon stratejisi kapsamında, elektrikle ısıtılan katalitik konvertörlerin dünya çapında ilk seri üretimine başlanıyor. Elektrikli van araçlar için imzalanan multi-milyon tutarındaki sözleşmeye göre, üretimin 2022 yılının sonlarında başlaması planlanıyor.

Elektrikle ısıtılan katalitik konvertörlerin ilk seri üretimi başlıyor

Araç elektrifikasyonu alanının önde gelen tedarikçilerinden Vitesco Technologies ve Continental Güç Aktarma Organları Bölümü, Avrupalı bir araç üreticisi ile önemli bir anlaşma imzaladı. Anlaşma ile dizel katalitik konvertörler için yenilikçi elektrikli ısıtma elemanlarının tedariki sağlanacak. EMICAT e-katalizör teknolojisi, üreticinin 48 voltluk iki hibrit van araç modelinde kullanılacak. Multi milyon tutarındaki sözleşme için üretimin 2023 yılında başlaması planlanıyor.
Katalitik konvertörü, hızlı bir şekilde ısıtma becerisiyle egzoz gazı kontrolünün genel verimliliğini artırıyor. Bu da, araçların gelecekte son derece katı olan Euro 7 Standardı’nı karşılamaya hazır olacağı anlamına geliyor. Vitesco Technologies tarafından geliştirilen ve içten yanmalı motorlar için akıllı bir elektrifikasyon şekli olan EMICAT e-katalizörü, egzoz gazının çok soğuk olması durumunda dâhi etkili egzoz gazı kontrolünü sağlıyor.

Hau: “Aşırı soğuk egzoz gazlarını ortadan kaldırıyor”
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Vitesco Technologies Sensörler ve Aktüatörler Departman Başkanı Klaus Hau, “Elektrikle ısıtılan EMICAT katalitik konvertörlü dizel motorlar, gerçek sürüş koşullarında bile öngörülen Euro 7 Standardı’nı karşılayabilir. E-katalizör, gerçek sürüş emisyonlarında belirleyici olan bir zayıf noktayı; yani aşırı soğuk egzoz gazlarını ortadan kaldırıyor. E-katalizör bu nedenle, gelecekte güç aktarma organlarında halen ihtiyaç duyulacak olan içten yanmalı motorları temiz hale getiren bir inovasyondur. Dünya çapında seri e-katalizör üretimi, her türlü sürüş koşulunda emisyon güvenliğinin önemini öne çıkarmaktadır” dedi.

“Kayıp ısı, daha düşük verimlilik demek”
Yüksek verimliliğe sahip modern dizel motorların, belirli çalışma koşullarında istenen bir durum olarak fazla ısınmadıklarını; çünkü kayıp ısının daha düşük verimlilik anlamına geldiğini aktaran yetkililer, “Ancak egzoz gazı içerisindeki kirleticiler, sadece egzoz gazı ve dolayısıyla katalitik konvertörlerin yeterince sıcak olmaları durumunda katalitik konvertörde zararsız maddelere dönüştürülebilirler. Bu sık rastlanan bir durum değildir. Çünkü, daha önceden sadece soğuk motorun çalışması sırasında görülen şartlar, artık özellikle yavaş ilerleyen şehir içi trafikte de geçerli hale geldi. Bu, katı emisyon standartlarına uyum açısından çok önemli. Çünkü, bir test döngüsünde kirleticilerin büyük çoğunluğu soğuk başlatma esnasında serbest kalır. 48V hafif hibrit teknolojili van araçlarda geri kazanımla elde edilen akım, bu tür durumlarda katalitik konvertör sistemini ısıtmak için kullanılır. Ardından, egzoz gazı kontrolü de güvenilir bir şekilde yapılabilir” diye konuştu.

“NOx emisyonları yüzde 40 azaldı”
Vitesco Technologies’in, dizel motorlu özel tasarım bir hafif hibrit demo aracında, EMICAT’ın 4kW ısı çıkışı ile yaratacağı etkiyi gösterdiğini aktaran yetkililer, şöyle konuştular: “WLTP testinde, 48 V’luk bir sisteme sahip süper temiz elektrikli dizel araçta NOx emisyonları yüzde 40, CO2 emisyonları ise yüzde 3 oranında azaldı. Son derece yavaş Londra trafiğinde, NOx emisyonları yüzde 62 oranına kadar düştü. Süper temiz elektrikli dizel motorlarda ise, egzoz gazı kontrolünün verimliliği yüzde 97’ye çıktı.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ