Makine Haber

Elektrik-elektronik sektöründe ihracatın yıldızları ödüllerini aldı

Bu yıl altıncı kez düzenlenen Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET) İhracat Başarı Ödülleri, 26 Şubat’ta düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. 2019 yılında en fazla ihracatı Vestel yaparken; sektörde en çok ihracat gerçekleştiren ikinci firma Arçelik, üçüncü ise BSH Ev Aletleri oldu.

Elektrik-elektronik sektöründe ihracatın yıldızları ödüllerini aldı

Elektrik ve elektronik sektörlerinde faaliyet gösteren ihracat şampiyonlarının ödüllendirildiği 2019 TET İhracat Başarı Ödül Töreni, 26 Şubat tarihinde İstanbul Conrad Bosphorus Hotel’de gerçekleştirildi. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, TİM Başkanı İsmail Gülle, TET Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Güven Uçkan ve sektör temsilcilerinin katıldığı törende, Türkiye geneli elektrik ve elektronik sektöründe en çok ihracat gerçekleştiren firmalar ödüllendirildi.

Uçkan: “Sektör, Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 7’sini gerçekleştirdi”


2019 yılında, elektrik-elektronik sektörünün 11,5 milyar dolar ile Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 7’sini gerçekleştirdiğini aktaran TET Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Güven Uçkan, sektörün Türkiye’nin 2023 hedefine önemli bir katkı sağladığını ifade etti. Ödül töreninde sektör temsilcilerine teşekkürlerini sunan Uçkan, şöyle konuştu: “Beyaz eşya sektörümüz 25 milyon adetlik üretimi ile Avrupa’nın 1 numaralı üreticisi konumunda. Ülkemiz, eskiden beyaz eşya üretim üssü olarak bilinen Almanya ve İtalya’yı geride bıraktı. Euromonitor verilerine göre, dünya üretiminin yarısını gerçekleştiren Çin’in ardından beyaz eşya sektörümüz ikinci sırada yer alıyor bulunuyor.”
Sektörün daha güçlü konuma gelmesi için; hammadde ve komponent sağlayan yatırımlara yönelik projelerin bitiminde pek çok ülkede olduğu gibi devletin nakit destek vermesi gerektiğini savunan Uçkan, “Özellikle teknoloji transferi gerektiren know-how’ın yoğun olduğu ürünlerde, proje bedelinin yüzde 25 ilâ yüzde 50’si oranında yatırım desteği uygulanmalı. Ayrıca, yüksek teknoloji ürün ihracatı ve Turquality marka destek programındaki firma limitlerinin kaldırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gülle: “Yüksek teknoloji ihracatı ülkemiz için çok önemli”


2019 yılında yüzde 3,6 oranında yüksek teknoloji ihracatı yapıldığını kaydeden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle ise, şöyle konuştu: “Yüksek teknoloji ihracatı ülkemiz için çok önemli. Türkiye, elektronikte 32. sırada yer alıyor ve bunu daha yukarılara çıkarmak elimizde.”
2020 yılına kadar yatırım için çok uygun ortam olmadığını aktaran Gülle, “Faizlerin bu noktaya gelmesi ile daha fazla üretme ve daha fazla satma imkânımız var” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ