Makine Haber

Eğitim ve kaliteli araçlar, rulman hizmet ömrünü uzatıyor

Rulmanların doğru şekilde monte edilmesi hizmet ömrüne nasıl etki ediyor? Bu faktör uygulamada genellikle göz ardı edilir. Bakım işine mümkün olduğunca profesyonel bir şekilde yaklaşılması ekonomik açıdan son derece mantıklı.

Eğitim ve kaliteli araçlar, rulman hizmet ömrünü uzatıyor

NSK

Bir strafor bazlı yalıtım ürünü imalatçısı, makinelerini birbirine bağlayan konveyörlerdeki rulmanların bozulmasından şikayetçiydi. Buna karşın, NSK’nin bakım personeline yönelik eğitim kursu ve doğru rulman montaj araçlarının kullanılması ile durum kolaylıkla kontrol altına alındı. Rulmanların doğru şekilde monte edilmesi hizmet ömrüne nasıl etki ediyor? Bu faktör uygulamada genellikle göz ardı edilir. Yalıtım ürünü imalatçısı örneğinde görüldüğü üzere, bu bakım işine mümkün olduğunca profesyonel bir şekilde yaklaşılması ekonomik açıdan son derece mantıklı.
Şirket diğer malzemelerin yanında, yüksek miktarda genleşmiş polistiren işliyor. 3 boyutlu parçalar ise, sac malzemesinden haddeleniyor. Üretici malzemeyi konveyör sistemleriyle taşıyor ve bu süreçte sürtünme ve polistirenin ince tozlarına maruz kalıyor. Sonuç olarak, konveyörlerin makaralı rulmanlarında sürekli arızalar görülüyor.

Bakım personeli, rulmanlarla ilgili çalışma konusunda yeterli eğitime sahip değildi
Arızaların birinci nedeni tozlu ve kirli çalışma ortamı olmasına karşın; başka bir nedeni de, bakım personelinin rulmanlarla ilgili çalışma konusunda yeterli eğitime sahip olmamaları ve iş için standart ve özel olmayan aletlerin kullanılmasıydı.
Doğru eğitim gereksinimini gören şirket, NSK’den bakım ekibine uygun bir kurs vermesini istedi. Kısa bir eğitimin ardından bakım teknisyenleri, rulmanları doğru şekilde monte edip sökmeyi ve montaj ve demontaj aletlerini kullanmayı öğrendiler. Örneğin; bakım personeli artık rulmanları monte ederken kirlenmeyi önlemek için temizliğin son derece önemli olduğunu biliyor. Ayrıca, rulman değişimi söz konusu olduğunda NSK aletlerini kullanmak gerekiyor. Aletler uygulanması gereken kuvvetleri hassas bir şekilde ayarlayarak, hasar oluşumunun önüne geçer ve uygulanan kuvvetleri asla döner elemanlara aktarmaz.

Komşu bileşenlere hasar vermeden yüksek kuvvet uygulayabiliyor
NSK’nin alet setinde, komşu bileşenlere hasar vermeden yüksek kuvvet uygulayabilen rulman sökücüler yer alıyor. Ardından, yedek rulmanı takmak için kullanılabilecek, etkin ve hasar vermeden soğuk montaj olanağı tanıyan aletler mevcuttur. Rulmanlar görece küçük ve kolayca erişilebildiği için; bu araçlar yalıtım ürünü imalatçısı için son derece kullanışlıydı ve sonuç olarak, hidrolik araçlar veya indüksiyon ısıtma cihazları ile kullanımını mümkün kıldı.
Bu önlemler sayesinde şirket, arızalı rulmanların sökülmesi ve takılması için gereken süre azaldığı için işçilik maliyetlerini düşürdü. Ayrıca, soğuk montaj sırasında mekanik hasar oluşmadığı için yeni monte edilen rulmanların hizmet ömrü çok daha uzun.
Eğitim için oldukça az yatırım gerekti. NSK montaj aletleri ise, birkaç hafta içerisinde kendisine harcanan parayı çıkarttı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ