Makine Haber

EGİAD, Dış Ticaret Elçileri Programı ile bu kez İtalya’yı ele aldı

Genç iş insanlarının yurt dışına açılma sürecini hızlandırmayı, söz konusu süreçteki maliyetleri düşürmeyi ve Covid-19’un yarattığı olumsuz etkileri bertaraf etmeyi hedefleyen EGİAD, dış ticaret konusunda üyelerine danışmanlık yapmak üzere başlattığı Dış Ticaret Elçileri Programı ile bu kez İtalya’yı ele aldı.

EGİAD, Dış Ticaret Elçileri Programı ile bu kez İtalya’yı ele aldı

Üyelerinin yüzde 60’ının yurt dışı ile ortaklık, dış ticaret ve benzeri şekillerde iş birlikleri bulunan EGİAD’ın (Ege Genç İş İnsanları Derneği) portföyünde; tekstil, gıda, makina, inşaat, otomotiv, elektrik-elektronik, demir-çelik başta olmak üzere sanayi, tarım ve hizmet sektörlerinden firmalar bulunuyor. Dernek, başlattığı Dış Ticaret Elçileri Programı ile ihracat açığını kapatmak için önemli bir çalışma gerçekleştiriyor.
Genç iş insanlarının yurt dışına açılma sürecini hızlandırmayı, söz konusu süreçteki maliyetleri düşürmeyi ve Covid-19’un yarattığı olumsuz etkileri bertaraf etmeyi hedefleyen EGİAD, dış ticaret konusunda üyelerine danışmanlık yapmak üzere başlattığı Dış Ticaret Elçileri Programı ile bu kez İtalya’yı ele aldı. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan’ın ev sahipliğinde zoom üzerinden düzenlenen toplantıya, EGİAD’ın 5. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Barkan da konuk konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye, son 5 yılda İtalya’ya 41 milyar 802 milyon dolarlık ihracat yaptı
İtalya’ya son 5 yılda toplam 41 milyar 802 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye, söz konusu dönemde ülkeden 50 milyar 928 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Türkiye ile İtalya arasında 5 yılda 93 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirilirken; dünyayı etkisi altına alan pandemi ise süreci derinden etkiledi.
Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 4. sırada yer alan İtalya’ya 2020’nin ilk 8 ayında 4 milyar 460 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. EİB rakamlarına göre, Ege Bölgesi’nden gerçekleşen ihracat rakamı ise 439 milyon dolar oldu. İkili ticarette; otomotiv, kimyevi maddeler, demir-çelik, tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri öne çıkıyor.

Aslan: “İki bölgesel güç”
Türkiye ile İtalya’nın güçlü ticari ve ekonomik ilişkileri olduğuna dikkat çeken EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, “Türkiye ve İtalya, Akdeniz Havzası’nda ortak çıkarları bulunan, ortak tarih ve değerleri paylaşan iki bölgesel güç. İki ülke, bölgesel ve küresel meselelere çözüm bulunması hususunda iş birliği içinde çalışmaktadır. İtalya ülkemizin en önemli ticaret ortaklarından biridir. İkili ticaret hacmimiz şu anda 18 milyar dolardır. Ülkemizde bin 500’ü aşkın İtalyan sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. 2002-2019 döneminde, İtalya’dan ülkemize toplam 3,7 milyar dolar yatırım yapıldı. 2018 yılında ise İtalya, ülkemize 523 milyon dolarlık uluslararası doğrudan yatırım girişi ile Hollanda’dan sonra ikinci sırada yer aldı. Türkiye ve İtalya zaten güçlü ticaret ortakları konumunda yer almaktadır. Bu ortaklık gelecekte çok daha yüksek seviyelere çıkacaktır. İtalya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek isteyen üyelerimize ışık tuttuğumuza inanıyorum. Yurt dışı pazarlarda ticari ilişkilere başlamak ya da güçlendirmek isteyen üyelerimizi bu etkinliklerle destekliyoruz” diye konuştu.

Barkan: “İki ülke büyük benzerlikler gösteriyor”
Etkinlikte konuk konuşmacı olarak yer alan EGİAD’ın 5. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Barkan ise, İtalya’ya yönelik 35 yıla dayanan tecrübesini genç iş insanlarıyla paylaştı. Akdeniz’de bulunan ülke ile Türkiye’nin büyük benzerlikler gösterdiğine değinen Barkan, küçük, orta ve büyük işletmelerin işleyiş ayrıntılarına değindi. Barkan, şunları aktardı: “Yurt dışı bağlantılı ürettiğiniz ürünün katma değerli olmasını istiyorsanız, İtalya’yı seçmek çok iyi bir tercih olabilir. ‘Made in İtaly’ markası olan ürün, fiyat olarak kendini katlayabilmektedir.”
İtalya’da fabrika ve işletme kurmak isteyenlere verilen teşvik ve kredi imkânları konusunda da bilgi veren Barkan, bürokrasi, bankacılık, ana sanayii ve tarım alanları hakkında açıklamalarda bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ