Makine Haber

DynamiX, enerji kalitesinden kaynaklı iş kayıplarına ve üretim verimsizliklerine son veriyor

Elektra Elektronik, Türkiye’nin ilk ve tek yerli aktif harmonik filtrelerini ‘DynamiX’ markasıyla üretmeye başladı. Yüksek teknolojili ürün, endüstride ve ticari tesislerde ‘elektriksel kirlilik’ anlamına gelen harmoniklerin ve yüksek nötr toprak gerilimi kaynaklı enerji kalitesi problemlerinin önüne geçiyor.

DynamiX, enerji kalitesinden kaynaklı iş kayıplarına ve üretim verimsizliklerine son veriyor

Elektra Elektronik

Transformatör (trafo) üretimi ve enerji kalitesi alanında 40 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Elektra Elektronik, yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda piyasaya sunduğu Türkiye’de ilk ve tek yerli üretim aktif harmonik filtresini artık ‘DynamiX’ markasıyla üretiyor. Şirket; mühendisliğini, tasarımını ve üretimini bünyesindeki uzman mühendis kadrosuyla gerçekleştirdiği ürünle, enerji kalitesi sorunları yaşayan firmalara yüksek katma değerli çözüm sunuyor. Elektra Elektronik, akredite test kuruluşlarında test edilip uluslararası standartlarda uygunluğu tescil edilen DynamiX aktif harmonik filtre ile Türk elektronik sanayisinin gerçek anlamda Ar-Ge gerçekleştiren sayılı firmaları arasında yer aldığını bir kez daha kanıtladı.
Eski analog işlemcili sistem teknolojisine göre daha dinamik yapıya sahip bir ürün olan ürün; daha yüksek hızlı, daha yüksek ve güncel teknolojisi ve içindeki işlemcisinden dolayı dinamik yapısı ile öne çıkıyor. DynamiX aktif harmonik filtre, elektrik sistemlerinin güvenli ve stabil olmasının öncelikli ihtiyaç olduğu; demir çelik, denizcilik, sağlık, tekstil, otomotiv ve bankacılık gibi sektörlerde enerji kalitesi açısından kritik bir önem taşıyor. Ürün, ‘elektriksel kirlilik’ anlamına gelen harmoniklerden kaynaklı arızaları engelleyerek, tesisin durma noktasına gelmesini önlüyor ve kullanılan makinaların uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

İşletmeleri büyük bir yükten kurtarıyor
Sanayide ve hizmet sektöründe elektrik enerjisini verimli kullanmak için enerji iletim hatlarının ve şebekenin gereksiz yere yüklenmesine sebep olan ve kayıpları artıran reaktif gücü minimum seviyede tutmak gerekiyor. Elektra Elektronik’in yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda ürettiği DynamiX aktif harmonik filtre, işletmeleri bu anlamda büyük bir yükten kurtarıyor. Sürekli olarak çekilen ve tüketilmeyip üretim tesisine geri gönderilen reaktif enerji sonucu kaybedilen milli kaynaklar, işletmelere yüksek meblağlı reaktif güç cezası olarak geri dönüyor. DynamiX aktif harmonik filtre ile bu cezaların önüne geçmeye imkân tanıyan Elektra Elektronik, bu sayede milli kaynakların israfını da önlüyor. İşletmelerdeki elektronik cihazların doğru ve tam randımanlı olarak çalışmasını sağlayarak cihazların ömrünü de uzatan ürün, bu sayede sanayide üretim bandının durması sonucu üretimin sekteye uğraması gibi büyük sorunların da önüne geçiyor.

Yangın risklerini önlemeye katkıda bulunuyor
İşletmelerde reaktif güç şebekeden çekilirken akımın yükselmesi sonucu enerji kaybı ve ısınma yaşanıyor. DynamiX aktif harmonik filtresi, cihaz ısınmalarından kaynaklı yangın risklerini ve dolayısıyla can ve mal kayıplarını önlemeye katkıda bulunuyor. En güncel ekipmanlar ve en yeni teknolojiyle üretilen filtreler, muadillerine göre daha az enerji harcıyor. Aynı zamanda güç kalitesini iyileştirerek, işletmelerdeki enerji kalitesinin sürdürülebilir ve sürekli olmasını sağlıyor. Modüler yapısıyla kolaylıkla kapasite artırımına gidilebilen ürün, sistemdeki akım dengesizliğini düzenleyerek nötr hattının akımını yok ediyor.
Türkiye’de sıklıkla tercih edilen DynamiX aktif harmonik filtreyi ilk olarak Almanya ve Polonya’ya ihraç etmeye başlayan Elektra Elektronik, ilerleyen dönemde 6 kıtada 60 ülkeye ürünü ihraç etmeyi hedefliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ