Makine Haber

Düşük aydınlatma koşullarında bile alev ve dumanı algılayan yeni video çözümü

Video tabanlı yangın algılama sistemi Aviotec IP Starlight 8000’in yeni versiyonu, düşük aydınlatma koşullarında bile yangınların kameralar tarafından erkenden algılanmasını sağlıyor. Değişen çevresel koşullar durumunda, programlanabilir çizelgeler kullanılarak hassasiyet gereksinimlere göre uyarlanabiliyor.

Düşük aydınlatma koşullarında bile alev ve dumanı algılayan yeni video çözümü

Bosch Bina Teknolojileri

Bosch Bina Teknolojileri’nin video tabanlı yangın algılama sistemi Aviotec IP Starlight 8000’in yeni versiyonu, sadece 2 lüx’lük bir ortam aydınlatma seviyesinde bile alev ve dumanın güvenilir bir şekilde tespit edilmesine imkân veriyor. Bu amaçla Bosch, 20’den fazla algoritmanın sonuçlarını işleyen ve buna göre bir alarm kararı veren yapay zekayla kanıtlanmış video analizlerini kamera üzerinde genişletti. Bu, çözümün yanlış alarmlara karşı sağlamlığından ödün vermeden önemli ölçüde geliştirilmiş bir duyarlılığa sahip olduğunu gösteriyor.

Hassasiyet gereksinimlere göre uyarlanabiliyor
Yeni yazılım versiyonu 7.61 ile Aviotec IP Starlight 8000, depolar ve üretim tesisleri gibi geceleri çok az ışık alan alanlardaki uygulamalar için uygunluk sunuyor. Değişen çevresel koşullar durumunda, programlanabilir çizelgeler kullanılarak hassasiyet gereksinimlere göre uyarlanabiliyor. Örneğin, yoğun gündüz saatlerindeki operasyonlar sırasında yanlış alarmlara karşı sağlamlığı optimize etmek mümkün olurken; en hızlı tespitin gerekli olduğu ve kimsenin bulunmadığı binalar, geceleri yüksek hassasiyet özelliğinden yararlanıyor.

Maliyetten tasarruf sağlıyor
Yeni çözüm minimum ortam ışığıyla da güvenilir bir şekilde çalıştığından; aydınlatmanın planlanması, kurulumu ve çalışması için maliyetten tasarruf sağlıyor. Ayrıca, söz konusu düşük ışık koşullarında yüksek yangın yükü olan uygulamalar için riskleri önemli ölçüde azaltıyor. Örneğin; genellikle riskin oldukça yüksek olduğu çok katlı otoparkların operatörlerine fayda sağlıyor. Burada Aviotec IP Starlight 8000, araçları ve elektrikli şarj istasyonlarını korumak için güvenilir bir erken algılamayı garanti ediyor. Çözüm, tarihi binalarda, fazla kullanılmayan ve küçük pencerelerden çok az ışık alan yan odalara da kurulabiliyor. Tüm ortamlarda kurulu kameralar, yangın algılama ve video gözetimi için aynı anda kullanılabiliyor. Bu da, kurulum ve işletim maliyetlerini daha da azaltıyor.
Video tabanlı yangın algılama Aviotec IP Starlight 8000 yeni ürün yazılımıyla gelirken; mevcut kurulumlar ücretsiz bir ürün yazılımı güncellemesi ile yeni teknolojiye yükseltilebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ