Makine Haber

Duruş süresini azaltan yeni yapay zeka makine otomasyon kontrolörü

Yapay zekanın (AI) altın çağında, ‘insan ve makine arasındaki bağlantı’ günümüzün ana konusu olmaya başlıyor. Söz konusu yaklaşımın altını çizen Omron, yenilikçi çözümlerden oluşan eksiksiz bir endüstriyel otomasyon portföyü sunuyor.

Duruş süresini azaltan yeni yapay zeka makine otomasyon kontrolörü

Omron

Günümüzde üreticilerin, üretim hattı ve tedarik zinciri boyunca yüksek düzey kaliteyi ve kapsamlı izlenebilirliği sağlamak zorunda olduğuna inanılıyor. Bununla beraber, üretimi daha önce hiç olmadığı kadar esnek, hızlı ve özelleştirilebilir hale getirmeliler. Ayrıca; kalifiye eleman yetersizliği, sürdürülebilirlik ve üretim süreçleri ile işletme hedeflerine ilişkin yasal şartların artması gibi dış etkenleri de dengeleme konusundaki sorunlarla yüzleşiyorlar. Omron’un yeni nesil teknoloji çözümleri işte tam da burada devreye giriyor: İnsanların potansiyelini ortaya çıkaracak ve artıracak çözümler.
Yapay zekanın (AI) altın çağında, ‘insan ve makine arasındaki bağlantı’ günümüzün ana konusu olmaya başlıyor. Bu yaklaşımın altını çizen Omron, yenilikçi çözümlerden oluşan eksiksiz bir endüstriyel otomasyon portföyü sunuyor. Bu portföy içinde; verinin toplanma, işlenme ve anlamlandırma sürecini hızlandıran, insanlar ve makineler arasındaki uyumu sağlayan ve yüksek üretim esnekliği sağlayan Edge tabanlı AI kontrolü de bulunuyor.

Kestirimci bakım ve kontrol için yeni bir çözüm geliştirildi
Omron tarafından kestirimci bakım ve kontrol için yeni bir çözüm geliştirildi. Omron’un entegre otomasyon platformu Sysmac kütüphanesine sahip ilk yapay zekalı makine otomasyon kontrolörü; üretim tesislerinde üretim hatları ve ekipmanlarının kontrol fonksiyonlarını yapay zeka işleme teknolojisiyle gerçek zamanlı olarak birleştiriyor. Bu güçlü çözüm; sorunları önceden saptayarak ve bu sorunları çözmek için derhal harekete geçilmesi gerektiğine dair bildirimde bulunarak, müşterilere ekipman hasarı riskini ve duruş süresini azaltma konusunda yardımcı olabilir. Müşteriler, kestirimci bakım işlemlerini kolaylaştırmak ve ani aksaklıkları önlemek için Omron’un gelişmiş teknolojisinden ve veri bilimci ekibinden yararlanabilirler.
Makinelerden ham veri toplama işlemi, makinede sahada çalışan ve daha yüksek veri doğruluğu ve tutarlılığı sağlayan yeni yapay zekalı kontrolör ile tamamen otomatik hale gelir. Ayrıca, kontrolör otomatik olarak korelasyon analizinden veri modelleri oluşturur ve ilgili modele göre makine durumunu izler. Bu otomasyon olmadan, makine tasarımcılarının ve operatörlerin, bulut çözüm maliyetlerinden kaçınmak için kendi analiz ve optimizasyon kabiliyetlerini geliştirmeleri gerekir.

Programlanması gerekmeden anormal makine davranışını tespit edebilir
Kontrolördeki yapay zeka işlevi, özel olarak bu yönde programlanması gerekmeden anormal makine davranışını tespit edebilir. Birlikte incelendiğinde bir sorun olduğunu gösteren birçok farklı faktör ve ölçüm olabileceğinden öznitelik çıkarma işleminin otomatik hale getirilmesi, önemli ölçüde zaman ve kaynak tasarrufu sağlar. Üretim sırasında makine öğrenme sonuçlarından yararlanmak, son kullanıcı maliyet tasarrufu sağlamak için büyük önem taşır.
Omron’un yapay zeka tabanlı kontrolün yalnızca bir bulut çözümü olmadığı yönündeki eşsiz yaklaşımı; donanım, yazılım ve birebir hizmet unsurlarını içerir. İnternet bağlantısı gerekmez. Donanım; Sysmac NY5 IPC ve NX7 CPU tabanlıdır ve Omron’un tipik uygulamalardan topladığı bilgilere dayanan, önceden programlanmış kestirimci bakım fonksiyon blokları kitaplığı olan Omron yapay zeka uygulama bileşenlerini içerir. Ayrıca, yüksek hızda kontrol döngüsü ile senkronize edilen zaman serisi verilerini toplayıp biriktiren zaman serisi veritabanı fonksiyonu ve verilere bağlı olarak yüksek hız ve doğrulukta anormallikleri tespit eden yapay zeka motoru gibi yapay zekaya özel pek çok ek yardımcı program da bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ