Makine Haber

Dünyanın ilk paylaşımlı akıllı fabrikasından 5 dönüşüm dersi

Dijital ekonomide bir iş atılımı gerçekleştirmek için korkusuz ve yenilikçi bir yaklaşım sergilenmesi gerekiyor. Farklı olmak kazanç yaratır; bundan dolayı da, işletmelerin sınırları zorlamak ve sürüden ayrılmak için neler yaptıklarını düşünmeleri gerekmektedir.

Dünyanın ilk paylaşımlı akıllı fabrikasından 5 dönüşüm dersi

Rob GOOSSENS
CEO, Technologies Added, Rockwell Automation

Dijital ekonomide bir iş atılımı gerçekleştirmek için korkusuz ve yenilikçi bir yaklaşım gereklidir. Farklı olmak kazanç yaratır; bu nedenle de işletmelerin sınırları zorlamak ve sürüden ayrılmak için neler yaptıklarını düşünmeleri gerekir.
Technologies Added’de de yapmaya çalıştığımız bu. Dünyanın ilk paylaşımlı akıllı fabrikasının işletmecisi olarak, geleneksel üretim modellerine meydan okumaya ve fabrikamızda yaratıcı işletme yaklaşımları uygulamaya çalışıyoruz.

Daha akıllı bir model
Merkezi Hollanda-Emmen’de olan fabrikamızı 2017 yılının başlarında açtık. Tesisi diğerlerinden ayıran şey işbirlikçi modelimizdir; benzer şekilde düşünen şirketler için tek çatı altında üretim yapıyoruz. Bu, konvansiyonel olarak kapalı, özel bir endüstri içerisinde bulunan birlikte çalıştığımız şirketlerin ‘kullanım hazır’ bir üretim modelinden (abonelik bazında yer ayırmanın üretim eş değeri), paylaşılan kaynaklardan ve gelişmiş teknolojilere erişimden faydalanmalarına imkân tanıyan WeWork benzeri bir model getiriyor.
Model, müşterilerimizin hızlı bir şekilde yapılandırılabilir üretim hatları kurmasını sağlıyor; ‘seri özelleştirmeye’ ve böylece ürünleri pazara sunmak için esnek ve yüksek oranda ölçeklendirilebilir bir prosese imkân tanıyor. Fabrika; 3D modelleme, akıllı robotlar, dijital ikizler ve veriyi baz alan üretim gibi yeteneklerle yeni standartlar belirliyor ve müşterilerimizin yeni üretim modellerini denemeleri için hizmetlerine sunuyor.
Yolculuğumuzun ikinci yılındayız ve şu anda tesisimizde aktif 10 firma bulunuyor (kendi üretim hatlarımıza ek olarak) ve bunlara ek 20 şirket düzenli bir şekilde bize sipariş veriyor. Son iki yılın deneyimlerini baz alarak, daha akıllı yetenekler arayışında olan diğer üreticilere yardımcı olacak öğrendiğim bazı önemli dersleri burada bulabilirsiniz.

Ders 1. Esnekliği avantajınıza çevirin:
Technologies Added bünyesinde, hatlarda üretilenlerde hızlı değişim yapma kapsamında, birden fazla ortağın eş zamanlı çalışmasına imkân tanımak için modüler bir ‘esnek grup’ kullanıyoruz. Hem büyük şirketler, hem de yeni başlayanlar bunu kullanıyor; büyükler yeni hatları test edebiliyor (eski üretim tesislerinde yaşadıkları zorlukların bazılarının üstesinden gelmek amacıyla) ve yeni başlayanlar pazarda ihtiyacı doğrulanan ürünlerin imalatını artırmak için bu hatları kullanabiliyorlar.

Ders 2. Statükoya meydan okuyun:
İnovasyon odaklı şirketler; her zaman hem kendilerinin, hem de rakiplerinin iş modellerindeki hatalı varsayımları aramalı ve daha iyi bir üretim yöntemi olup olmadığını araştırmalıdır. Örneğin; Technologies Added bünyesinde gelişmekte olan bir ülkede, düşük maliyetli bir üretim hattına geçiş yapmayı düşünen köklü bir üretici ile birlikte çalışıyoruz. Kapsamlı bir maliyet analizi sonrasında müşteri, üretime ‘siparişe’ üretim (‘stoğa’ üretim yerine) yaklaşımının uyarlanması sayesinde, akıllı fabrikamızın toplamda en uygun maliyetli çözüm olduğunu gördüğünde şaşırdı.

Ders 3. Ölçek ekonomisinin sizin için çalışmasını sağlayın:
Dijital dönüşüm, tek bir organizasyona özel bir fabrika bünyesinde gereken tüm teknolojinin oluşturulması amacıyla teknik uzmanlığın bulunması ve etkinliğini maksimuma çıkaracak yeteneklerin oluşturulması için gereken maliyetlerin karşılanması gibi zorluklara yol açar.
Bunun üstesinden gelmek amacıyla, aksi takdirde daha küçük şirketlerin erişimleri dışında olan yetenekleri kazanmalarına imkân tanıyacak işbirlikçi bir ortam oluşturduk. Buna yalnızca tesis içerisindeki üretim teknolojisi değil; aynı zamanda üretim tasarımı, mühendislik ve güvenlik gibi önemli alanlardaki uzman desteği de dâhil.

Ders 4. Denemekten korkmayın:
Bugün şirketler, pazar talebi konusunda çok daha derinlemesine bilgi sahibi olmanın avantajlarından faydalanıyor ve bu imkân daha önce göz ardı edilen iş alanlarına hitap etmeleri konusunda onlara yardımcı oluyor. Prototiplerin daha kısa bir sürede (genelde sadece iki ay) ve sınırlı maliyetle endüstriyelleştirilmesine imkân tanıyan bir ‘ürün inovasyon’ prosesi kullanıyoruz. Müşterilerimiz; ürünleri pazara daha hızlı sunmak için bu prosesi kullanabilir ve tam üretim ölçeğine geçmeden önce gerçek bir iş fırsatı olup olmadığı konusunda sağlam temelli değerlendirmeler yapabilirler.

Ders 5. Kendi yetenekleri ile boşlukları dolduran ortaklar bulun:
Hiçbir şirket her konuda uzman olamaz; günümüzün çıkış yakalayan şirketlerinin başarısı, kendi network’lerinin gücüne bağlıdır. Bu nedenle, kendi üretim yürütme sistemini (MES) üretim tesislerimize entegre etmesi için Rockwell Automation ile çalışıyoruz. Rockwell’in desteği üretim endüstrisindeki son teknoloji yenilikleri almamız için otomasyon yazılımını kullanmamıza yardımcı oluyor ve aynı avantajları tesisimizi kullanan şirketlere de sunuyor.

Başarının paylaşılması
Yeni teknolojiler üretime girişteki geleneksel bariyerleri azalttıkça, şirketler aradan sıyrılmak istiyorlarsa farklı düşünmek zorundalar. Dijital dönüşüm, bu şekilde düşünen şirketlere konvansiyonel iş modellerinde rakiplerin irdelemekten korktuğu zayıf noktaların üstesinden gelmesi için bir araç sunuyor.
Akıllı fabrikamız aracılığıyla şirketler, neyin mümkün olduğunun limitlerini test etmelerine yardımcı olan bir ortağa ulaşmış oluyorlar. Bugüne kadar gördüğümüz başarı, gücün sayılardan geldiğini ve kapalı bir yaklaşım yerine açık, işbirlikçi bir yaklaşımın zafer kazanacağını gösteriyor. Rockwell Automation’un desteğiyle misyonumuza devam etmek için sabırsızlanıyoruz.
Herkesin dijitalleşme yolculuğu farklı ve özelleştirilmiş bir yaklaşım önemli. Rockwell’in Karlsruhe-Almanya’da bulunan EMEA Connected Enterprise Müşteri Merkezi’ni ziyaret etmemiz; çok sayıda teknolojiyi görmemiz ve The Connected Enterprise’nin bizim için neler yapabileceğini öğrenmemiz konusunda bize çok yardımcı oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ