Makine Haber

Dünya genelinde yapay zeka yatırımı 70 milyar doları aştı

‘Yapay Zeka Endeksi 2019 Yılı Raporu’na göre, özellikle 5G teknolojisinin hızlandıracağı dijital dönüşüm stratejileri çerçevesinde söz konusu teknoloji; hemen hemen her kurum için sorunların çözümünde, daha iyi iş süreçlerinin ortaya çıkmasında ve müşteri deneyiminin iyileştirilmesinde etkili bir rol oynayacak.

Dünya genelinde yapay zeka yatırımı 70 milyar doları aştı

‘Yapay Zeka Endeksi 2019 Yılı’ adlı rapora göre, 2019’da dünya genelinde özel sektördeki yapay zeka yatırımı 70 milyar doları aştı. Raporda, yapay zeka konferanslarına katılımın da yıllık olarak yüzde 30 oranında arttığı da anlaşılıyor. Söz konusu rakamlara bakıldığında, 2019’un trend teknolojisi olan yapay zekanın tahmin edildiği gibi yaygınlaştığı bir yıl olduğu görülüyor. Diğer yandan yapılan araştırmalar, 2020 yılının da trendinin yapay zeka olacağına işaret ediyor. Özellikle 5G teknolojisinin hızlandıracağı dijital dönüşüm stratejileri çerçevesinde söz konusu teknoloji; hemen hemen her kurum için sorunların çözümünde, daha iyi iş süreçlerinin ortaya çıkmasında ve müşteri deneyiminin iyileştirilmesinde etkili bir rol oynayacak.

Aktaş: “2020’de araştırmaların yerini uygulama ve üretim alacak”
2020 yılında yapay zeka alanında yaşanacak gelişmelere ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan CBOT’un kurucusu ve CEO’su Mete Aktaş, “2019, yapay zeka teknolojilerinin yükselişe geçtiği bir yıldı ve bu alanda araştırmalar hız kazanmıştı. 2020’de ise, bu araştırmaların yerini uygulama ve üretim alacak. 2020’de yapay zeka sadece müşteri deneyimini değil, aynı zamanda çalışan deneyimini de (EX) önemli ölçüde geliştirecek. Birden fazla kanaldan otomatik olarak ve anında veri toplama, analiz etme ve eyleme geçirme yeteneği; çağrı merkezi çalışanlarının müşteri taleplerini daha hızlı, kolay ve doğru bir şekilde ele almasını ve tatmin edici çözümler sunmalarını sağlayacak” diye konuştu.

“Müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesinde önemli bir rol oynayacak”
2020’de yapay zeka teknolojisinin en çok kullanılacağı ve etkisini artıracağı sektörlerin başında perakendenin geldiğini ifade eden Aktaş, 2020’de perakendecilerin pazarlama yöntemlerinin lokomotifini yapay zekanın oluşturacağını söyledi. Aktaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Önceden genel olarak verilerin toplanması ve sınıflandırılması için tercih edilen bu teknoloji, 2020 ve sonrasında perakende sektöründe bu verilerin işlenerek, müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesinde önemli bir rol oynayacak. Pek çok perakendeci, yapay zeka tabanlı uygulamalardan elde edilen bilgileri; fiyatlandırma, tedarik zinciri ve mağazacılık için işlem yapılabilir şekle getirecek. 2020 yılında yapay zekayı kullanan perakende şirketler; hem iş süreçlerini otomatikleştirecek, hem de daha iyi envanter ve teslimat yönetimi sağlayarak mağazalarını sorunsuz ve verimli bir şekilde yönetecek. Yapay zeka tabanlı chatbotlar ve sanal asistanlar da müşteri yönetimini daha da kolaylaştıracak. 2020 sonunda perakende şirketlerinin yüzde 70’inin sanal asistana sahip olacağını öngörüyoruz”

“Yapay zeka 2020’de de yükselişini sürdürecek”
Yapay zekanın 2020’de bankacılık ve sigorta sektörlerindeki yükselişini sürdüreceğini de sözlerine ekleyen Mete Aktaş, “2019’da bankacılık ve sigorta sektörlerinde önemli bir dönüşüme şahit olduk. Bu alanda faaliyet gösteren şirketler, artık müşteri deneyimini önemli ölçüde iyileştirmek ve ürünlerinin kişiselleştirilmiş olmasını sağlamak için yapay zekanın olmazsa olmaz olduğunun farkındalar. Sektörde yapılan araştırmalara katılan uzmanlar, yapay zeka tabanlı teknolojilerin; operasyonel süreçleri önümüzdeki 3 yıl içerisinde yüzde 37, müşteriye yönelik süreçleri ise yüzde 47 oranında iyileştireceğini düşünüyorlar. Ayrıca, uzmanların yüzde 80’i önümüzdeki 5 yıl içerisinde müşterilerin hizmet alımında sanal asistanları tercih edeceğini tahmin ediyor. Diğer yandan, güçlü referansların olduğu bankacılık alanında da 2020 yılında yapay zeka tabanlı sanal asistanlar daha çok tercih edilecek” dedi.
Son yıllarda ulusal yapay zeka stratejileri geliştiren ülkelerin sayısının arttığını da dile getiren Mete Aktaş, Türkiye’de de söz konusu alanda yapılan çalışmaların ve alınan kararların çok umut verici ve değerli olduğunu dile getirdi. Aktaş, yapay zeka teknolojilerinin yarattığı ekonomik faydanın Türkiye’de her alanda verimlilik sağlayacağını da sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ