Makine Haber

Doğrudan tahrikli tekerlekli ünite, sessiz ortamlarda mobil robot kullanımına olanak sağlıyor

NSK, otonom veya yardımcı robotlarına hareketlilik katma arayışındaki OEM’lere (orijinal ekipman üreticisi) yönelik, yenilikçi ve doğrudan tahrikli tekerlek ünitesi geliştirdi. Yeni tekerlekli robotlar, 100 kg’a kadar olan yükleri kimseyi rahatsız etmeden başarıyla taşıyıp hareket ettiriyor.

Doğrudan tahrikli tekerlekli ünite, sessiz ortamlarda mobil robot kullanımına olanak sağlıyor

NSK

AI (yapay zeka) ve ML (makine öğrenimi) gibi dijital eğilimler günlük uygulamalarda umut vaat etmeye başlayınca, mobil robotları ve insansı robot donanımını geliştirme çalışmaları da hız kazandı.
Fabrikalarda ve depolarda kullanılmakta olan alışıldık AGV (otomatik yönlendirmeli araç) türü sistemlerde görülen en büyük sorun gürültülü çalışmaları. NSK’nın doğrudan tahrikli tekerlek ünitesi ise, çok daha sessiz olup; halka açık alanlarda ve imalat harici ortamlarda daha kolay kullanılır.
Hizmet sektöründeki işletmelerde ve kamu tesislerinde sessiz çalışarak iletişime engel olmayan ve görevi başındaki insanları rahatsız etmeyen robotlara ihtiyaç var. NSK’nın tekerlekli ünitesinin sessizlik özelliği, aynı firmaya ait Megatork Motor’un temelindeki teknolojiyi kullanarak tipik dişli kutuların çalışırken çıkardığı gürültüyü ortadan kaldıran dişsiz yapıya (doğrudan tahrikli motor) atfedilebilir. Megatork Motor’un bir tekerlek olarak kullanılması yeni bir gelişmeydi. NSK, bu sistemin parçalarından yararlanarak en uygun teknik özellikleri mâkul bir maliyetle elde etmenin yollarını bulmak zorundaydı. Tekerlek ünitesi; hem gürültü çıkarmayacak, hem de insanların yanında emniyetli çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda; servis robotları, elektrikli el arabaları ve diğer yardımcı robot (cobot) uygulamaları için ideal niteliktedir. Önemli tasarım özelliklerinden biri de, bir sorun olduğunda manuel it/çek işlemleriyle kolayca geri dönmeyi sağlayan ‘geri gidebilme’ işlevi.

Basit sinyaller yardımıyla eş zamanlı olarak kontrol edilebiliyor
Yeni geliştirilmiş özel tahrik yardımıyla iki tekerlek ünitesi de, basit sinyaller yardımıyla eş zamanlı olarak kontrol edilebiliyor. Tahrikte; tekerleğin dönüşünü, ivmelenmesini, yan yatmayı ve diğer yararlı parametreleri ölçen sensörler bulunuyor. Sensörlerden gelen sinyaller, otonom robot uygulamalarında kullanılmak üzere yerleşik bir bilgisayara gönderilebilir.
Kaliteli, teknik açıdan yetkin ve işlevsel olarak sağlam bir çözüm sunmak amacıyla yoğun bir geliştirme sürecinden geçildi. NSK’nın uzman ekibine yeni robotik pazarının ihtiyacını karşılayabilecek bir sistem kurma görevi verildi. Ekip mekatronik, kumanda ve yazılım dâhil geniş bir yelpazede yer alan mevcut teknolojilerden yararlanarak bu görevi yerine getirdi. Bu işin önemli bir kısmı; hastane ve kütüphane gibi yerlerde çalışan insanların fikirlerini alarak, bu tür ortamlar için en uygun çözümü sunacak robot türünü bulabilmekti. Sonuçta; NSK robot biliminde sınırları genişletme arzusu güderken, robotları gündelik yaşama katmayı da hedeflemiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ