Makine Haber

‘Dijitalleşme Çağında Endüstriyel Siber Güvenlik Durumu Araştırması’nın sonuçları açıklandı

Kaspersky’nin ‘Dijitalleşme Çağında Endüstriyel Siber Güvenlik Durumu’ adlı araştırmasına göre, endüstriyel işletmelerin yüzde 56’sı sürdürülebilirlik direktörlüğü rolünü uygulamaya koymayı planlamasa da; yaklaşık yarısı zaten söz konusu alanda teknik önlemlere ve yatırımlara sahip olduğunu veya uygulamayı planladığını söylüyor.

‘Dijitalleşme Çağında Endüstriyel Siber Güvenlik Durumu Araştırması’nın sonuçları açıklandı

Sürdürülebilirlik; yasal uyumluluk, güvenilir bir tedarik zinciri ve güvenilir müşteri ilişkilerinden sosyal sorumluluğa, çevreci girişimlere ve insan kaynaklarına kadar bir kuruluşun faaliyetlerinin pek çok yönünü kapsayan karmaşık bir yaklaşım gerektiriyor. Sanayi kuruluşlarının siber tehditlerden korunma düzeyi; çalışanlarının güvenliğini ve hassas müşteri verilerini, ortaklarla ilişkilerini, insan ve çevre güvenliğini doğrudan etkileyebiliyor. Bu da; kuruluşların siber korumaya yönelik yaklaşımını geliştirebilmek için siber güvenliği sürdürülebilir kalkınma stratejilerinin bir parçası haline getirmeleri gerektiği anlamına geliyor.
Kaspersky’nin ‘Dijitalleşme Çağında Endüstriyel Siber Güvenlik Durumu Araştırması’; bazı kuruluşların çalışanlarının (yüzde 32) ve diğer insanların (yüzde 18) yaşamlarını ve sağlığını doğrudan etkileyen saldırıların sonuçlarını ve hassas veri kaybını (yüzde 28) en önemli siber güvenlik zorlukları olarak gördüğünü ortaya koydu. Bu durum; sürdürülebilirlik direktörünün rolünün tanımlanmasının da yer aldığı özel sürdürülebilirlik girişimlerinin, bu tür riskleri azaltmanın ve ilgili siber tehditlere karşı endüstriyel organizasyon korumasını iyileştirmenin bir yolu olarak görülebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, sürdürülebilir kalkınma stratejilerinin yanı sıra; özel yatırımlar, önlemler ve roller tutarlı bir uyuma sahip değil. Şirketlerin yarısından fazlası (yüzde 56) bir sürdürülebilirlik direktörü pozisyonu planlamazken; yüzde 34’ü hâlihazırda ek teknik önlemlere sahip olduğunu ve yüzde 25’i sürdürülebilir kalkınma için yatırım yaptığını söylüyor. Gelecekte bunları yapmayı planlayanların oranı ise, sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 19.

Shipulin: “Endüstriyel bir şirketin faaliyetleri toplumu birçok yönden etkiliyor”
“Herhangi bir şirketin, özellikle endüstriyel bir şirketin faaliyetleri toplumu birçok yönden etkiliyor” diye konuşan Kaspersky Endüstriyel Siber Güvenlik Çözümleri İş Lideri Anton Shipulin, şunları aktardı: “Sürdürülebilir kalkınma girişimleri, bu etkinin tarafsız veya olumlu olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında, kuruluşların siber tehditlerden güvenilir bir şekilde korunması yalnızca bireysel bir hedef değil, genel sürdürülebilirlik eğiliminin bir parçasıdır. Bu yaklaşımı benimsemek; siber güvenliğin işletmenin gündemindeki rolünü, kurumsal ve endüstriyel alt yapıyı kapsayacak şekilde nasıl iyileştirilmesi gerektiğini, tüm çalışanların uygun siber hijyen uygulamalarını nasıl takip edeceğini düşünmeyi gündeme getirir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ