Makine Haber

Dijital ihracatta Türkiye’de ilk adımlardan birini İKMİB attı

Dijital ihracatta Türkiye’de ilk adımlardan birini atan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), 11-22 Mayıs’ta Kolombiya Sanal Ticaret Heyeti’ni gerçekleştirdi. 10 farklı ülkeden 30 alıcı firmanın katıldığı etkinlikte, 12 Türk firması toplam 123 ikili iş görüşmesi yaptı.

Dijital ihracatta Türkiye’de ilk adımlardan birini İKMİB attı

Ticaret Bakanlığı; pandemi sürecinde gerçekleştirilemeyen ticaret, alım heyetleri ve fuarlar gibi etkinliklerin yerine, ticaretin devamı için yeni yöntemlerden biri olan sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarların yapılması kararını verdi. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren İKMİB de, Kolombiya Sanal Ticaret Heyeti kapsamında, 30 Nisan 2020’de Kolombiya pazarı hakkında bilgi veren bir webinar düzenledi.

Pelister: “Toplam 123 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi”


Kolombiya Sanal Ticaret Heyeti’nin verimli geçtiğini belirten İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Sanal ticaret heyetleri düzenlemeye başlayarak, dijital ihracatta Türkiye’de ilk adımlardan birini attık. Sanal olarak gerçekleştirdiğimiz bu ilk organizasyonumuzu başarıyla tamamladık. Kolombiya Sanal Ticaret Heyeti’mizin ikili iş görüşmeleri kısmına (B2B); boya, yapı kimyasalları ve alt yapı plastikleri sektörümüzden 12 firmamız katıldı. Hedefimiz; Kolombiya başta olmak üzere bölgedeki diğer komşu pazarlardı. Bu kapsamda katılımcı firmalarımız program süresince; Kolombiya, Arjantin, Ekvator, Kosta Rika, Meksika, Paraguay, Peru, Porto Riko, Şili ve Uruguay olmak üzere 10 farklı ülkeden 30 alıcı firma ile görüşme fırsatı buldular. Her firmamızın en az 8 firma ile görüşmesi sağlanarak, toplam 123 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Program kapsamında; yapı marketleri, inşaat malzemeleri toptancıları, proje firmaları ve mimarlık ofisleri gibi farklı alıcı grupları ile görüşmeler yapıldı. Ayrıca, hazırladığımız internet sitesi üzerinden katılımcı firmalarımızın ürün tanıtımları da yapıldı” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ