Makine Haber

Dijital dönüşüm sürecinde KOBİ’lerin dikkat etmesi gereken kriterler

Dijital dönüşüm sürecinde iş birliği yapılacak danışmanlık ve uygulama firmalarının doğru seçilmesi büyük bir önem taşıyor. Dijital dönüşümün standart ve/veya hazır bir reçetesi veya çözümü yok. Doğru analiz ve durum tespiti yapılmadan çözüm almak yanlış olacaktır.

Dijital dönüşüm sürecinde KOBİ’lerin dikkat etmesi gereken kriterler

Dr. Hüseyin HALICI
Halıcı Group-CEO

KOBİ’ler, her şeyden önce dijital dönüşümde geç kalma psikolojisine girmemeli ve panik yapmamalılar. Yanlış yatırımı önlemek için detaylı araştırmalar yapmaları da, bu süreçte onlara büyük bir fayda sağlayacaktır.
Süreçte iş birliği yapılacak, beraber yürünecek danışmanlık ve uygulama firmalarını doğru seçmek büyük bir önem taşıyor. Yanlış bir firmayla yol almak; zaman kaybından ziyade KOBİ’lerin büyük maddi kayıplar yaşamalarına yol açabilir ve bunun telafisi çok zor olabilir. Dijital dönüşümün standart ve/veya hazır bir reçetesi veya çözümü yok. Doğru analiz ve durum tespiti yapılmadan çözüm almak yanlış olacaktır.

İstenilen çözüm üç grupta toplanıyor
Sanayide dijital dönüşüm (Endüstri 4.0) çözümü talep edildiğinde, istenilen çözüm üç grupta toplanıyor. Bu bileşenlerin tamamının sağlanması durumunda, doğru çözümün elde edileceği göz ardı edilmemelidir. Bunlar; mekanik-robot, elektrik-otomasyon, bilişim-iletişim ve yapay zeka.
Söz konusu bileşenlerden birinin eksik olması ya da birbirleriyle tam uyumlu şekilde çalışmaması halinde tam anlamıyla bir çözüm gerçekleşmeyecektir. Bu bileşenlerden birinin eksik olması ve/veya birbirleriyle uyumlu olarak çalışmaması durumunda, tam anlamıyla bir çözüm olmayacağı bilinmelidir. Bileşenleri dikkate aldığımızda, sanayide dijital dönüşüm akıllı sistemleri, yapay zeka uygulamalarıyla destekleyerek bir otonomi sistemi olarak görebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ