Makine Haber

Dijital dönemde tasarım trendleri değişiyor

Tasarım dünyası hem estetik, hem de fonksiyonel anlamda son derece tutarlı bir evrimleşme sürecini takip ediyor. Söz konusu evrimleşme süreci, milyonlarca yıldır doğanın boyun eğdiği gelişim sürecinden hiç farklı değil.

Dijital dönemde tasarım trendleri değişiyor

Mete MORDAĞ
Endüstriyel Tasarımcı

Yeni kuşak tüketici kesimini incelediğinizde, öncelikle çok daha bilinçli bir tüketici ile karşı karşıya olduğunuzu görüyorsunuz. Çok daha özenli, parasının karşılığında en yüksek kalite ve değeri arayan bir tüketici grubu söz konusu. İkincil olarak yeni kuşak, ürün tasarımlarında formun, estetiğin çok daha farkında; estetik değerleri çok daha ileri ve bu alanda çok daha seçici bir bakış açısı ile karşı karşıyasınız. Yeni nesil kesimi cezbetmek için sadece sıra dışı malzemeler veya sıra dışı fonksiyonlar yeterli değil; sıra dışı bir estetik de sunmak zorundasınız.

Nesnelerde doğa esintisi
Her gün karşısına geçtiğimiz ekranlar gittikçe inceliyor ve görüntünün dışındaki detayların tümü sırayla ayıklanıyor. Televizyonun oturma odasının ortasında havada asılı bir görüntüden ibaret olacağı günlere ulaştık sayılır. Etrafımızdaki her türlü eşyanın, aracın ve detayın doğadan esinlenilmiş objelere daha çok benzemesinin oldukça pragmatik ve net sebepleri var. Yuvarlak formlar; hacim/malzeme ve mukâvemet/malzeme oranlarını yukarı çektiğinden, teknolojinin gerektirdiği üst düzey verimliliğe belli bir noktadan sonra cevap verebilen yegâne tasarımlar oluyorlar. Bundan dolayı, teknoloji ve tasarımın görsel evriminde akışkan çizgileri talep etmesi kaçınılmaz.

Dijital dönem ekolojisi
Dijital dönemde, neredeyse herkes cebinde ufak bir bilgisayar ile dolaşıyor. Her gün tasarlanan binlerce yeni aplikasyon üzerinden sürekli gelişen ve etrafımızdaki objelerin görevlerini üstlenen bu cihazlar; aynı zamanda fotoğraf makinamız, kayıt cihazımız, fenerimiz, kalemimiz ve not defterimiz… Cebimizdeki bu bilgisayarlar, sahip olduğumuz diğer akıllı ürünlere; arabanızdan aydınlatmalarınıza, klimanızdan yazıcınıza bağlanarak onları kontrol edebilmemizi de sağlıyor.

Modüler ve kompakt tasarımların yükselişi
Daralan alanlar, sürekli yer değiştiren taşınan yaşam ve iş ortamlarını düşündüğümüzde, modüler ve uyarlanabilir tasarımlar en önemli konulardan biri haline geldi. Modüler bir projemden bahsetmem gerekirse; ilk aklıma gelen, bu seneki iyi tasarım ödüllerimizden biri olan Kayalar için tasarladığımız Pole endüstriyel pişirme grubu. Pole, 750’lik ve 900’lük serileri ile endüstriyel mutfaklar için geliştirilmiş modüler bir pişirme grubu. Tasarımın patentli modüler yapısı sayesinde Kayalar Mutfak, her mutfağın mimarisine en uygun ve en verimli yapısal çözümü tek bir ürün grubu ile sunabiliyor.
Kompakt tasarımlar da, son dönemde tasarım trendleri arasındaki önemli başlıklardan. Koca kulaklıkları kulak içine sığan ufak noktalara dönüştüren teknoloji, veri aktarımını doğrudan insan üzerine entegre edebilmenin kıyısına gelmiş durumda. 21. Yüzyıl’ın ilk yarısında kulaklıklar da, gramofon ve ankesörlü telefon gibi tarihe karışan objelerden olacak. Kulaklıkların noktalara dönüşüp, ardından yok olmasına kadar giden bu yolu etrafımızdaki tüm objeler izliyor. Bu yolda, taşınabilir ve giderek ufalan tasarımları daha da çok görmeye devam edeceğiz. Miops Teknoloji için tasarladığım ‘dünyanın en kompakt kamera hareket kutusu’ mottosuyla piyasaya sürülen Capsule360 da bu örnekler arasında sayılabilir. Tasarım, Kickstarter’da 600 bin dolar ile fonlanarak bir rekor kırmıştı.

Geleceğin trendi akıllı ürünler
Geleceğin bir başka trend konusu da, yaşam alanlarımıza giren ve onları şekillendirmeye başlayan akıllı ürünler. Wollox tarafından geliştirilen ve benim tasarım imzamı taşıyan interaktif yüzey kontrol sistemi de bunlardan biri. Cihaz, yansıdığı her yüzeyi dokunmatik bir alana dönüştüren inanılmaz bir teknolojiye sahip. Dokunmatik yüzeye çevirmek istediğiniz alan; koca bir sahne duvarı, herhangi boyutta bir ekran, evinizin bir duvarı, çocuk odanızın yeri veya cafe’deki bir toplantı masası da olabilir, yani aklınıza ne gelirse…
YGA ve Vestel mühendisleri tarafından görme engelliler için geliştirilen, endüstriyel tasarımını benim üstlendiğim dünyanın en akıllı bastonu WeWalk ise, teknoloji ve iyi tasarımın birlikte sosyal yaşam için ne kadar büyük bir katma değer oluşturabildiğine çok güzel bir örneği teşkil ediyor. Geçtiğimiz mayıs ayında piyasaya sürülen WeWalk sadece Türkiye’de değil, dünya çapında büyük ilgi görmeye devam ediyor. Akıllı Baston Projesi, Edison Ödülü dâhil olmak üzere pek çok ödüle ve yatırıma da lâyık görülmüş durumda.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ