Makine Haber

Dalgakıran: “MAKFED olarak, ‘Türkiye’ ön adını kullanmaya hak kazandık”

İsim değişikliği ile örgütlenmelerinin zirve noktasına ulaştığını ifade eden MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, adlarına kattıkları ‘Türkiye’ ibaresiyle birlikte; Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında üstlendikleri görevin gerek-koşul ve ihtiyaçlarını dile getirmeyi sürdüreceklerini söyledi.

Dalgakıran: “MAKFED olarak, ‘Türkiye’ ön adını kullanmaya hak kazandık”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın uygun görüşleri ve İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile ismi ‘Türkiye Makina Federasyonu’ olarak tescillenen MAKFED, 20 alt sektör derneği üyesi ile 3 bine yakın imalatçıyı temsil ediyor. Makina ve aksam imalatçılarını temsil eden derneklerin üst kuruluşu olarak 2014 yılında kurulan Federasyon’un merkezi Ankara’da bulunuyor.

“Makina sanayii herhangi bir sektör değildir”
Türkiye’de 400 bine yakın kişi istihdam eden ve yılda ortalama 18 milyar dolar ihracat gerçekleştiren makina imalat sektörünün, yüksek katma değerli ürün ve teknoloji geliştirerek; sanayi, tarım ve hizmet sektörlerinin küresel rekabetçiliğinde kilit rol üstlendiğini söyleyen MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, “Makina sanayii herhangi bir sektör değildir; yükseltici ve sürükleyicidir. 2019 yılı boyunca kamunun yayımladığı tüm strateji planlarında bize öncü görevi verilmiş olması; ‘ileri ülke’ olmanın tek yolunun makina sanayinin yükselişinden geçtiğinin artık herkesçe anlaşılmış olmasındandır” dedi.
Makina imalatçılarını temsil eden sektörel derneklerin on yıllardır önemli bir sorumluluğu özveriyle yerine getirdiklerini ifade eden Dalgakıran, şöyle konuştu: “İsim değişikliği sonunda örgütlenmemiz nihayet zirve noktasına ulaşmış oldu. Federasyonumuzun adına kattığımız ‘Türkiye’ ibaresiyle birlikte; ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasında üstlendiğimiz görevin gerek-koşul ve ihtiyaçlarını dile getirmeyi sürdüreceğiz. Ürettiğimiz bilgi ve stratejilerle, yetkili makamların en isabetli kararları almalarına yardımcı olmaya büyük bir özgüvenle devam edeceğiz.”

“Türkiye’yi ORGALIM’de de yıllardır başarıyla temsil ediyoruz”
MAKFED çatısı altında Türkiye’yi makina, metal, elektronik ve yazılım sektörlerinin tepe kuruluşu olan Avrupa Teknoloji Endüstrileri Federasyonu ORGALIM’de de yıllardır başarıyla temsil ettiklerinin altını çizen Dalgakıran, “Üye derneklerimizin her biri, kendi alt sektörlerinin en yetkin kuruluşlarıdır. Dernek başkanlarımızın birçoğu uluslararası sektörel örgütlerde de görevlidir. Derneklerimiz, 23 Avrupa federasyonunda ülkemizin bayrağını dalgalandırıyorlar. Uluslararası standartlar ve mevzuat üzerinde çalışıp, üyelerinin ticari ve teknik bilgiye erişebilmelerini sağlıyorlar. Makina imalatı gibi, bütün dünyada KOBİ yapısında olan tüm faaliyet alanlarında güçlü sektörel örgütlenme olmazsa olmazdır. Bizim yıllardır yazmakta olduğumuz başarı öyküsünde bu bilincin yeri tartışmasızdır” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ