Makine Haber

‘D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı’ KOBİ’lere uygulanmaya başlıyor

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu tarafından geliştirilen ve Türkiye sanayisinin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerin dijital dönüşümlerinde ayrıntılı bir yol haritası sunan ‘D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı’, TÜBİTAK TÜSSİDE aracılığı ile KOBİ’lere uygulanmaya başlıyor.

‘D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı’ KOBİ’lere uygulanmaya başlıyor

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu tarafından geliştirilen ‘D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı’, TÜBİTAK TÜSSİDE (Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü) aracılığı ile KOBİ’lere uygulanmaya başlıyor. TÜSSİDE ve Boğaziçi Üniversitesi arasındaki iş birliği protokolü, 23 Ekim 2020 tarihinde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın katılımıyla TÜSSİDE’de yapıldı. İmza törenine; TÜSSİDE Müdürü İsmail Doğan, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu Başkanı ve Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lale Akarun ile Rektör Danışmanı ve Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Aras da katıldı.
Türkiye sanayisinin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerin dijital dönüşümlerinde ayrıntılı yol haritası sunan ‘D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı’ ile; KOBİ’lerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve dijital dönüşüm süreçlerini sorunsuz bir şekilde yürütmeleri hedefleniyor.

Özkan: “Dijital dönüşüm daha da önemli hale geldi”
Günümüzde dijital dönüşümün daha da önemli hale geldiğini vurgulayan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, şunları aktardı: “Bu iş birliği, iki kurumun yıllara dayalı birikiminin bir araya gelmesinin bir sonucu. Boğaziçi Üniversitesi’nin dijital dönüşüm konusundaki çalışmaları pandemi dönemine özgü bir refleks sonucu gerçekleşmedi. Yıllardır akademisyenlerimizin öncülüğünde gerek TÜBİTAK ile, gerek de diğer sanayi ve teknoloji kuruluşlarıyla yürüttüğümüz çalışmaların getirdiği bir olgunluğa sahibiz ve bu olgunluğu tüm Türkiye sanayisine yaymak istiyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin bu yönde önemli bir adım olacağına inanıyoruz.”
Söz konusu dönüşümün tüm Türkiye’ye yayılmasını amaçladıklarını belirten Özkan, “Dijital dönüşüm, küçük kurumlardan başlayıp ülkenin tamamına yayılacak; yani mikrodan makroya büyümesi gereken bir süreç. Teknolojiden sosyolojiye birçok alanın yer aldığı bu süreç, ülkenin tüm endüstri ekosistemini etkileyecek dönüşümün bir parçası. İş birliğimizin bu yönde hayırlı olmasını diliyorum ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Mandal: “Akademik yetkinliği ile özgün modelini oluşturmuş bir üniversite”
Boğaziçi Üniversitesi ile iş birliği yaptıkları için çok mutlu olduğunu dile getiren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise, “Dijitalleşme çok geniş bir alan. Ancak, Boğaziçi Üniversitesi akademik yetkinliği ile bu konuda kendi özgün modelini oluşturmuş bir üniversite. Ülkenin ihtiyaçlarına odaklanarak, özel sektörün ve KOBİ’lerin dijital dönüşümünü ön plana koyan Boğaziçi Üniversitesi ile bu sürecin uygulama boyutunda önemli bir rolü olan TÜSSİDE’nin bir araya gelmesi, yeni bilgi üretim yönteminin en güzel örneklerinden biri. Bunun yanında geleceğin insan kaynaklarının; yani öğrencilerimizin projelerimizin içinde yer alacak olmaları, gerçek sorunlarla karşılaşmalarına olanak tanıyacak. Bu süreç, birbirini tanıyan ve birbirine güven duyan iki kurumun bir araya gelmesi sayesinde gerçekleşti. Süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ