Makine Haber

CyberX, ICS ve IoT siber güvenliği konusunda ürünler sunuyor

Fabrikalar, proses kontrol sistemlerine uzaktan ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu Covid-19 salgını döneminde fazlasıyla deneyimlediler. Kontrol sistemlerine uzaktan ulaşırken en önemli nokta ise, söz konusu bağlantının siber saldırılardan korunuyor olması.

CyberX, ICS ve IoT siber güvenliği konusunda ürünler sunuyor

Uzaktan kontrol sağlayabilmenin fabrikalara birçok avantaj sunduğunu ifade eden CyberX firmasının yetkilileri, “Kontrol sistemlerine uzaktan ulaşmak için, kontrol sistemlerinin fabrika networklerine bağlanması gerekiyor. Fabrika networklerine bağlanıldığı zaman da, bilhassa son dönemde giderek artan ve şirketler için tehdit oluşturan siber saldırılar açısından IT bölümlerinde büyük endişeler oluşuyor. PLC ve Scada gibi endüstriyel kontrol sistemlerinin güvenliğini sağlayan OT (operasyonel teknolojiler) siber güvenliği için fabrikalarda çalışmalar ve talepler hızlanmış durumda” diye konuştular.
OT ve IT siber güvenlik uygulamalarının birbirinden çok farklı olduğunu kaydeden yetkililer, şunları söylediler: “IT siber güvenlik uygulamaları OT tarafında çalışmıyor. OT, yani endüstriyel kontrol sistemlerinin yaşadığı ağlardaki protokoller ise IT dünyasından farklı. Kullanılan siber güvenlik yazılımlarının davranış biçimi de tamamen farklılık gösteriyor.”
ICS ve IoT siber güvenlik konusunda ürünler sağlayan CyberX’in; petrogazdan demir çeliğe, enerjiden gıdaya, otomotivden cam sanayiine kadar çok çeşitli referansları ile sektörlere hizmet verdiğini bildiren yetkililer, şirketin Türkiye distribütörünün IDA Proses olduğunu da sözlerine eklediler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ