Makine Haber

Covid-19’dan korunmak için otomobil temizliği nasıl yapılmalı?

Covid-19, temas edilen noktaları daha temiz ve hijyenik hale getirme yolları konusunda farkındalığı artırdı. Pandemi sürecinde otomobilleri hijyenik ve temiz tutmanın her zamankinden daha önemli olduğunu vurgulayan Ford İngiltere Baş Tıbbi Sorumlusu Dr. Jenny Dodman da, otomobilleri temiz tutmanın ipuçlarını paylaştı.

Covid-19’dan korunmak için otomobil temizliği nasıl yapılmalı?

Covid-19 pandemisi ile birlikte gündelik hayatta hijyen ve temizliğin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Günlük yaşantıda kişisel hijyenin yanı sıra; temas edilen ve kullanılan gıda, eşya, teknolojik aletler ve otomobil gibi birçok nesnenin temiz olması da, virüslerden kaçınmak için büyük bir önem taşıyor. Bunun için; öncelikle mikropların pek çok formda var olduğunun ve çevrede her zaman çeşitli mikro organizmaların yaşadığının bilincinde olunması gerekiyor. Buna rağmen, söz konusu organizmaların küçük bir kısmının zararlı olma potansiyeli taşıdığının da bilinmesi önemli. Bu yüzden, temizlik yaparken koronavirüs gibi insan sağlığına zararlı diğer tüm bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Dodman: “Ellerimizi yıkamak çok önemli”
Covid-19 ile enfekte olan birinin öksürdüğünde veya hapşırdığında, virüsü içeren damlacıklar ürettiğini ve söz konusu damlacıkların o kişinin etrafındaki bir yüzeye ulaşabildiğini belirten Ford İngiltere Baş Tıbbi Sorumlusu Dr. Jenny Dodman, “Virüsü içeren damlacıklar, Covid-19 ile enfekte olan kişi tarafından yüzeylere kolayca ulaştırılabiliyor. Başka birisi elleriyle bu yüzeye ve sonra yüzüne dokunduğunda; virüs gözler, ağız veya burun yoluyla vücuda girebiliyor. Ellerimizi yıkamak işte bu nedenle çok önemli. Ellerimizi temizlemenin en önemli yolu, sabun ve sıcak su kullanmak; sabun yoksa en az yüzde 70 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanmaktan geçiyor” dedi.
Covid-19 ile kontamine olmuş bir yüzeyden kaynaklanan bulaşma riskinin zaman içinde azaldığını aktaran Dodman, virüsün herhangi bir yüzeyde ne kadar yaşayabileceği henüz kesin olarak bilinmemekle birlikte, virüsün ömrünün bulunduğu yüzeye ve koşullara bağlı olarak değişebileceğini söyledi.

“Aracınızın içini asla çamaşır suyu ile temizlemeyin”
Otomobillerin iç temizliği ile ilgili bilgiler veren ve hangi ürünlerin kullanılması gerektiğini de belirten Dodman, şöyle konuştu: “Otomobillerin içini temizlerken asla çamaşır suyu veya hidrojen peroksit içeren ürünler kullanmamalısınız. Ayrıca, parlama ve parmak izi önleyici gibi bazı özel kaplamalara zarar verebilecek amonyak bazlı ürünlerden kaçınılmalıdır. Üreticiler, her araç için hangi ürünlerin güvenle kullanılabileceği konusunda size gerekli bilgileri sunarlar. İngiltere Halk Sağlığı Kurumu ise, bu konuyla ilgili normal ev dezenfektanlarının Covid-19’a karşı yeterince etkili olduğunu belirtti.”

“Birlikte yaşamadığınız kimseyle otomobilinizi paylaşmayın”
Otomobillerin dış kısmı için sosyal mesafe kuralı ve hijyen önlemlerini en sıkı şekilde uygulayan yıkama yöntemlerinin tercih edilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Dodman, “Eldiveni bir koruma şekli olarak görebilirsiniz. Ancak, bununla birlikte kirlenmiş bir yüzeye dokunduğunuzda; eldivenlerinizin halen kirlenebileceğini ve daha sonra eldivenli el ile yüzünüze dokunduğunuzda virüsün bulaşabileceğini lütfen unutmayın. Otomobilinizi birlikte yaşamadığınız kimseyle paylaşmamalısınız. Çünkü, bu uzmanların önerdiği sosyal mesafe kurallarının dışına çıkmak olur” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ