Makine Haber

Covid-19 salgını Türk imalat sektörünün tamamını güçlü bir şekilde etkiledi

İSO Türkiye İmalat PMI nisan ayında 33,4’e gerileyerek, imalat sektöründe belirgin bir yavaşlamaya işaret etti. İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI nisan verileri de, Covid-19 salgınının Türk imalat sektörünün tamamını güçlü şekilde etkilediğini gösterdi.

Covid-19 salgını Türk imalat sektörünün tamamını güçlü bir şekilde etkiledi

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Nisan 2020 dönemi sonuçları açıklandı.
Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, martta 48,1 olarak ölçülen PMI, nisan ayında 33,4’e gerileyerek imalat sektöründe belirgin bir yavaşlamaya işaret etti. Koronavirüs (Covid-19) salgını ve salgının yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerin sonucu olarak şiddetlenen imalat sektöründeki yavaşlama, 2008 yılındaki küresel finansal krizden beri en yüksek oranda gerçekleşti.
Nisanda imalatçıların yaygın bir şekilde üretime ara verdikleri görülürken; söz konusu durum hem üretim, hem de yeni siparişlerde ciddi yavaşlamalara yol açtı. Her iki göstergede de, anketin başladığı Haziran 2005’ten beri en belirgin ivme kaybı gözlendi. Toplam yeni siparişlerdeki azalmanın yanı sıra, salgının küresel ölçekte tüm pazarları etkilemesi sonucunda, firmaların yeni ihracat siparişlerinde de sert yavaşlama kaydedildi. Yeni siparişlerdeki yetersizlik, firmaların son dört ayda ilk kez istihdam düzeyini azaltmalarına yol açtı. Söz konusu düşüş, son 11 yılın en yüksek oranında gerçekleşti. Nisanda satın alma faaliyetleri azalırken; bu durum girdi stoklarındaki düşüşün hızlanmasına katkıda bulundu.

Covid-19 salgını tedarik zincirlerini de önemli ölçüde etkiledi
Veriler, Covid-19 salgınının tedarik zincirlerini de önemli ölçüde etkilediğine işaret etti. Anket katılımcıları, bazı tedarikçilerin üretime ara verdiğini, ayrıca girdi temini ve lojistikte sorunlar yaşandığını belirttiler. Bunlara bağlı olarak, girdilerin teslimat sürelerinde anket tarihinin en yüksek artışı görüldü. Girdi maliyetleri belirgin bir şekilde yükselmeyi sürdürdü. Ancak, artış nisanda son üç ayın en düşük oranında gerçekleşti. Firmalar genel olarak, girdi fiyatlarında artışa yol açan temel faktörün Türk Lirası’ndaki zayıflık olduğunu belirttiler. İmalatçılar, girdi maliyetlerindeki yükselişe nihâi ürün fiyatlarını artırarak karşılık verdiler. Bununla birlikte, bazı firmaların siparişleri güvence altına almak için fiyatlarda indirimlere gitmeleri, enflasyon oranının ocak ayından beri en düşük seviyeye gerilemesini sağladı.

Harker: “İmalat sektörü üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koydu”
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI verileri hakkında değerlendirmelerde bulunan IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi: “Nisan ayı PMI verileri, Covid-19 salgınının ve salgına karşı devreye alınan sokağa çıkma kısıtlaması önlemlerinin Türk imalat sektörü üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koydu. Üretim ve yeni siparişlerdeki yavaşlamalar, küresel finans krizinin etkilerinin en yoğun hissedildiği dönemdekinden bile daha yüksek oranda gerçekleşti. İş yüklerindeki sert düşüşe bağlı olarak yeni işe alımları sürdüremeyen firmalar, koşulların önümüzdeki dönemde iyileşmeye başlamasını umuyorlar.”

Takip edilen sektörlerin tamamında faaliyet koşulları yavaşladı
İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI nisan ayı verileri de, Covid-19 salgınının Türk imalat sektörünün tamamını güçlü şekilde etkilediğini gösterdi. Takip edilen sektörlerin tamamında faaliyet koşulları yavaşladı ve bu durum Haziran 2019’dan beri ilk kez gerçekleşti. Tüm sektörlerde, nisan ayındaki yavaşlama sektörel PMI serisinin başladığı Ocak 2016’dan beri en yüksek oranlarda gerçekleşti. Üretimin en sert ivme kaybettiği sektör, anket tarihindeki en yüksek oranlı gerilemenin gerçekleştiği giyim ve deri ürünleri sektörü oldu. Tekstil ile elektrikli ve elektronik ürünler sektörlerinde de belirgin hız kaybı yaşandı. Üretimdeki en düşük oranlı yavaşlama gıda ürünleri sektöründe görüldü. Üretim tarafındaki zayıflığa paralel yeni siparişlerde de yavaşlamalar gerçekleşti. Küresel ölçekte yaşanan pazar daralmasına bağlı olarak, yeni ihracat siparişleri genele yaygın bir şekilde yavaşladı. İstihdama ilişkin olarak ise, kısmi iyimserlik belirtileri gözlendi. Kimyasal, plastik ve kauçuk ürünler sektörü istihdamı artırmayı sürdürürken; ana metal ve tekstil gibi diğer bazı sektörlerde nispeten ılımlı işgücü kayıpları gerçekleşti. 10 sektörün tamamında tedarikçilerin teslimat süreleri mart ayına kıyasla daha yüksek oranda arttı. 4 sektörde maliyet enflasyonu hızlandı; metalik olmayan mineral ürünler ve tekstil hariç tüm sektörlerde nihâi ürün fiyatları arttı.

“Gıda ürünleri sektörü bile yavaşlama konusunda diğer sektörlere katıldı”
Nisan ayında Türk imalat sektörlerinin tamamının Covid-19 salgınının sekteye uğratıcı etkilerine maruz kaldığını ifade eden IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Salgının ilk aşamasında talep yönünden güçlenme sergileyen gıda ürünleri sektörü bile yavaşlama konusunda diğer sektörlere katıldı. Kimyasal, plastik ve kauçuk sektörü göreli olarak güçlü performans gösteren sektörlerden biri oldu ve ikinci çeyreğin başında istihdam yaratmaya devam etti” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ