Makine Haber

Covid-19 pandemisi, Çin’in sürdürülebilir büyüme rüyasını sona erdirebilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının etkisi ile 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 6,8 küçülen Çin, ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 3,2 oranında büyüdü. Çin hükümeti, bu yıl için Koronavirüs pandemesi kaynaklı belirsizlikler nedeniyle bir hedef belirlemeyeceğini açıkladı.

Covid-19 pandemisi, Çin’in sürdürülebilir büyüme rüyasını sona erdirebilir

Koronavirüs salgınının ekonomiye etkisiyle yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,8 küçülen Çin Halk Cumhuriyeti, ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 3,2 büyüdü. Çin hükümeti ise, 2020 yılı için Covid-19 pandemisi kaynaklı belirsizlikler nedeniyle bir hedef belirlemeyeceğini açıkladı. Çin’de yapılan ve 3 bin 300 ticari işletmenin katıldığı bir anketin sonuçlarına göre de, ülkede Covid-19 sonrası toparlanmanın yavaş seyrediyor olması, 2020 yılı için Çin ekonomisinde daralma beklentisinin oluştuğunu ortaya koydu.

Hatipağaoğlu: “Çin duraklama dönemine girecek ”
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Ekonomi Politikaları Uzmanı Dr. Aziz Hatipağaoğlu, Çin hükümetinin hedef belirlememesi ve ticari işletmelerin daralma beklentisi sonucunda 1992 yılından beri ekonomik büyüme hedefleyen Çin’in duraklama dönemine gireceğini belirterek, ülkenin yıllardır hedeflediği sürdürülebilir büyüme rüyasının sona erebileceğini açıkladı.
Çin dışında, son olarak Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik krizin tarihi bir daralmaya yol açacağını açıkladığını aktaran Hatipağaoğlu, “Komisyon, sene sonu itibari ile AB ülkelerinde yüzde 8,3’lük ekonomik küçülme bekliyor” dedi.

“Türkiye açısından büyük bir fırsatı beraberinde getiriyor”
AB’deki tarihi düşüşün Türkiye açısından ne kadar kötü gibi gözükse de, aslında büyük bir fırsatı da beraberinde getirdiğini dile getiren Dr. Hatipağaoğlu, şunları aktardı: “Temmuz ayında Türkiye enflasyon rakamlarının beklentinin altında açıklanması, İstanbul Sanayi Odası temmuz ayı PMI endeksinde mayıs ve haziran ayından sonra temmuz ayında da yükselişine devam ederek 56,9’a ulaşması ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın temmuz ayı ihracatının bir önceki aya göre yüzde 11,5 artış göstererek 15 milyar 12 milyon dolar olduğunu açıklaması ile Koronavirüs salgınının en ağır dönemi başarıyla atlatıldı. Türkiye’de özel ve devlet kurumları iş birliği ile 2020’nin ikinci yarısında olumsuz tablonun yok olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Çin gibi dünyanın üretim fabrikası sayılan ülkelerin duraksamasının boşluğunu Türkiye kapatabilecek güce sahip. Dış ticarette yakalanan ivmenin 2021’de rekorlarla devam edeceğini öngörüyorum.”

“Yeni dünyanın parlayan yıldızı Türkiye olabilir”
ABD’de vaka sayısı 5 milyon sınırına dayandığını kaydeden Dr. Hatipağaoğlu, “Teknolojinin yeni devlerinden sayılan Hindistan’da da vaka sayısı 2 milyonu aşmak üzere. Koronavirüs sınavı çoğu ülke için zor geçiyor. Üretim anlamında sorun yaşayan ülkelerin oluşturduğu boşluk Türkiye’deki yüksek iş gücü hacmi ile kapanabilecek seviyede. Kısa zaman içinde atlatmayı umut ettiğimiz salgının ardından ekonomide gaza basma zamanı geldi. Ticari ilişkilerin artırılması, devlet destekli iş ilişkilerinin güçlenmesi ile yeni dünyanın parlayan yıldızı Türkiye olabilir” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ