Makine Haber

Coşkunöz Eğitim Vakfı ve GFDS’den Endüstri 4.0’a uygun iş sağlığı ve güvenliği eğitimi

GFDS ile Coşkunöz Eğitim Vakfı ortaklığıyla; iş sağlığı ve güvenliğinde ilk kez online eğitim ve sanal gerçeklik uygulamaları bir dijital eğitim platformunda birleştirildi. ‘İş dünyasının yeni nesil eğitim ve deneyim platformu’ olarak tanımlanan ‘Let-X’ in ilk ürünü ise ‘Let-X İSG Eğitimi’ oldu.

Coşkunöz Eğitim Vakfı ve GFDS’den Endüstri 4.0’a uygun iş sağlığı ve güvenliği eğitimi

İleri teknoloji uygulamalarıyla ulusal ve uluslararası sektör devlerine yeni nesil çözümler sunan GFDS ile, mesleki ve teknik eğitim uygulamalarının öncülerinden Coşkunöz Eğitim Vakfı (CEV) ortaklığıyla; iş sağlığı ve güvenliğinde ilk kez online eğitim ve sanal gerçeklik (VR) uygulamaları bir dijital eğitim platformunda birleştirildi. ‘İş dünyasının yeni nesil eğitim ve deneyim platformu’ olarak tanımlanan ‘Let-X’ in ilk ürünü ise ‘Let-X İSG Eğitimi’ oldu.
E-Learning ve VR Deneyim Modülleri ile İSG eğitiminin boyutunu değiştiren platform, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde verimlilik oranını yüzde 95’e kadar yükseltiyor. Eğitim, uygulama modülü sayesinde de iş esnasında hata payının sıfıra indirilmesine katkı sağlıyor. Tamamı Türk mühendislerinin üretimi olan yeni nesil eğitimin yurt dışına ihraç edilmesi hedefleniyor.
İş sağlığı ve güvenliği alanında yeni bir dönem başlatacak olan Let-X İSG Eğitimi’nin lansmanı ODTÜ Teknokent’te yapıldı. Pandemi önlemleri çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlikte, basın mensupları eğitimi deneme fırsatı da buldular.
Ofislerde veya fabrikalarda mavi yakalı çalışanlardan beyaz yakalı yöneticilere kadar herkesin rahatlıkla kullanabileceği Let-X İSG Eğitimi, alanında uzman A sınıfı İSG uzmanları tarafından, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na uygun olarak geliştirildi. ‘Akıllı Eğitim, Güvenli Deneyim’ sloganıyla yola çıkan Let-X İSG Eğitimi; hem uzaktan eğitim imkânıyla şirketlere zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak, hem de üstün teknolojisiyle iş kazası riskini sıfıra indirecek.

Oğuzata: “İş dünyasında İSG bilincinin yerleşmesine katkı sağlayacağız”


Uygulamanın en önemli amacının; çalışanlarda en hızlı ve etkili şekilde iş sağlığı ve güvenliği kültürünü oluşturmak olduğunu ifade eden GFDS Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mert Levent Oğuzata, “İş kazalarının en önemli nedenlerinden biri, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün tam anlamıyla oluşmamış olması. ‘İş Dünyasının Yeni Nesil Eğitim ve Deneyim Platformu’ olarak tanımladığımız Let-X ile, iş dünyasında İSG bilincinin yerleşmesine katkı sağlayacağız. Teorik bilgiyi sahada güvenli adımlara dönüştürecek olan Let- X İSG Eğitimi, hem çalışana, hem de eğitici konumundaki işverene bir çok avantaj sağlıyor. Pandemi ile mücadele ettiğimiz bu dönemde dijital ortamda bire bir İSG eğitimi almak maliyetleri azaltırken, çalışanlara da toplu eğitim ortamlarından uzak daha güvenli bir platform sunmuş olacak. Eğitim aynı zamanda, toplu eğitim organizasyonlarının yarattığı (eğitim salonu, ikram, taşıma vb.) maliyetleri doğrudan azaltacak ve bu organizasyonlar için bir üretim hattının tamamen durdurulmasını önleyecek. Çalışanların dönüşümlü eğitim almalarının önünü açacak olan eğitim; doğru davranışı, risk almadan sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak öğretecek ve olası iş kazaları riskini de düşürecek. Bu sistemle, online eğitim ve sanal gerçeklik (VR) deneyimleri ilk kez bir araya getiriliyor. Endüstri 4.0 döneminin iş güvenliği eğitimlerine de bu yakışır diye düşünüyoruz” dedi.

“Let-X İSG eğitimi çalışanda önemli değişimler sağlayacak”
Let-X İSG Eğitimi’nin yaşayan, canlı bir ürün olduğunun altını çizen Oğuzata, şöyle konuştu: “Let-X İSG eğitimi çalışanda önemli değişimler sağlayacak. Teorik eğitimi kullanıcı deneyimiyle buluşturan Let-X, bilgiyi davranışa ve deneyime dönüştürmeye katkı sağlarken; iş dünyasında uzmanlaşmayı hızlandıracak ve iş kalitesini artıracak. Çalışan, VR ile gerçekçi ve güvenli bir ortamda tehlikeli veya çok tehlikeli durumları deneyimleyerek, gerçek yaşamda benzer durumlarla karşılaştığında hızlı ve doğru aksiyon alabilecekler. VR Deneyim Modülü ile öğrenilen bilgiler, gerçekçi çalışma ortamında gerçekçi senaryolarla uygulanabilecek. Uygulama modülleri, iş yaşamında hata payının sıfıra indirilmesinde önemli rol oynayacak. Eğitimler bu platform sayesinde yüzde 95’e kadar daha verimli geçecek, çalışanların dijitalleşmeye yönelik önyargıları da yıkılacak. Ayrıca, VR teknolojisini kullanırken hareket etmeye bağlı olarak sıklıkla görülen baş dönmesi sorunu, kullandığımız yeni teknoloji sayesinde olmayacak. Güvenli ve ekonomik bir yolla, kanayan bir yara olan iş kazalarını minimize etmek istiyoruz.”

“Yurt dışı pazarında da başarı elde edeceğini düşünüyoruz”
GFDS ve Coşkunöz olarak, tamamen Türk mühendislerinin geliştirdiği Let-X İSG Eğitimi’nin sadece ulusal pazarda değil yurt dışı pazarında da başarı elde edeceğini düşündüklerini kaydeden Oğuzata, 5 yıllık hedeflerini ise şöyle aktardı: “Uluslararası sektörün ihtiyaçlarını tespit ederek eğitimi ihtiyaca göre şekillendireceğiz. Birinci yıl ulusal alanda Let-X İSG kullanımını yaygınlaştırmayı; ikinci yıldan itibaren de Rusya, Hollanda, Almanya, Amerika ve İngiltere pazarlarına giriş yapmayı hedefliyoruz. Üçüncü yıl içinde ise, farklı alanlarda özel eğitimler oluşturmayı planlamaktayız. Tümüyle yerli ve milli kaynaklarla, Coşkunöz Eğitim Vakfı’nın 32 yıllık eğitim tecrübesi ve sektöründe fark yaratan GFDS’nin içerik geliştirme ve teknoloji yetkinliğiyle oluşturulan bu İSG Eğitimi ile, Türkiye’nin teknoloji geliştirme potansiyelini uluslararası platformlarda da en iyi şekilde temsil etmeye hazırlanıyoruz. Çünkü, eğitim sisteminin tüm dünyada kaliteli ve doğru teknolojiler sayesinde dönüşeceğini öngörüyor; bu kaliteli ve yenilikçi eğitim sistemleri ile geleceğin de güzelleşeceğine inanıyoruz. Let-X’i bu inançla oluşturduk. Dönüşüme çalışma yaşamından başlamanın verimine inandık. Bu sebeple de, çalışmalarımıza iş dünyası eğitimleri içinde en yaşamsal eğitim olan İSG Eğitimi ile başladık. Eğitim ve teknolojiyi buluşturarak, bu alanda verilebilecek en etkili eğitimi hazırladık. GFDS olarak bizim görevimiz; teknoloji için teknoloji geliştirmek değil, insanlık için dengeli şekilde teknoloji geliştirmek. Bizim çalışma prensibimiz bu şekildedir. Eğer dünya gelecekte insanlık ile teknoloji arasındaki dengeyi düzgün şekilde kurabilirse gerçekten aydınlık bir gelecek bizleri bekliyor.”

Susuzlu: “İş kazalarının azaltılmasını hedefliyoruz”
Lansmanda söz alan Coşkunöz Eğitim Vakfı Genel Müdürü Bige Tınmazsoy Susuzlu da, vakıf olarak kuruluşlarından bu yana sanayi ve üretiminin yanı sıra, Türkiye’nin geleceği olan gençlerin hayatına değer katmak için çalıştıklarını belirtti. Susuzlu, “Tümüyle yerli ve milli kaynaklarla, Coşkunöz Eğitim Vakfı’nın 32 yıllık eğitim tecrübesi ve sektöründe fark yaratan GFDS’nin içerik geliştirme ve teknoloji tutkusuyla Türkiye sanayisine kazandırdığı Let-X İSG Eğitimi, Türkiye’nin uluslararası platformlarda da vizyon ve teknolojik yetkinliğini en iyi şekilde temsil edecek. ‘Mesleki ve teknik eğitim uygulamalarının öncüsü olma’ vizyonumuzla sektöre sunduğumuz bu ürün, ileri teknolojilerle kaliteli görsel içerikleri buluşturarak ulusal ve uluslararası sektör devlerine yeni nesil bir eğitim deneyimi sunacak. Yerli ve milli kaynaklarla, ‘Akıllı Eğitim, Güvenli Deneyim’ sloganıyla sunulan Let-X İSG Eğitimi ile; çalışanların dijital okur-yazarlığının artırılması, şirketlerin dijital dönüşümünün hızlandırılması ve iş kazalarının azaltılmasını hedefliyoruz” dedi.

“Bu iş modeli büyük bir fark yaratacak”
Ürünün satışından elde edilecek vakıf gelirlerinin tamamının eğitim ve burs fonlarına aktaracaklarını kaydeden Susuzlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Yani müşterilerimizle çalışanlarımızı güvenli ve dijital ortamda eğiterek, aynı zamanda bir iyilik ekosisteminin parçası olacağız. Çalışanlarımızı güvende tutarken; geleceğin işgücüne de eğitim ve burs desteği sağlayacağız. Bu iş modeli büyük bir fark yaratacak. Bu sayede, Let-X İSG Eğitimi’ni kullanan şirketler de sosyal sorumluluk projesinin bir parçası olacaklar.”

Kurman: “Daha şimdiden birçok değerli kuruluş ve firma ile el sıkıştık”


GFDS’nın Kurucu Ortağı, aynı zamanda da Kontrat ve Finans Direktörü olan Selda Oğuzata Kurman ise, eğitimin en önemli özelliklerinden birinin alışılagelmiş İSG eğitimlerine yeni bir soluk ve bakış açısı getirmek olduğunu söyledi. Kurman, “Sıradan salon derslerine pratik, eğlenceli ve verimli bir yeni alternatif getirerek öğrenme verimliliğini artıran Let-X İSG, iş kazası riskini minimum seviyeye indirmeye yardımcı oluyor. Sektörde yer alan firmalarla ürün özelinde bugüne kadar yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında, bu tip eğitimlerin pazarda net bir ihtiyaç olduğunu gördük. Görüşmelerimiz sonrası son derece olumlu geri bildirimler aldığımızı söyleyebilirim. Daha şimdiden birçok değerli kuruluş ve firma ile el sıkışmış durumdayız. Yakın zamanda bunları da Let-X web sitemizden de duyuracağız” ifadelerini kullandı” dedi.

Şen: “Eğitimler bulut tabanlı olduğu için uzaktan güncellemeye açık”


Eğitim paketinin çalışma prensiplerini anlatan GFDS Yazılım Takım Lideri Ozan Şen, “E-Learning modülü, toplamda yaklaşık 4 saatlik video ve soru cevap eğitiminden oluşuyor. Videoları sanki bir çalışan bloknota ders notlarını yazıyormuş gibi tasarladık. Burada çalışanın aslında kolay ve şematik anlatımlarla konuları iyi anlamasını hedefledik. VR deneyim modülünde ise 10 farklı senaryo var. Tüm senaryolar gerçekçi fabrika ortamında geçiyor. Çalışan VR gözlüğü takıp, eline kontrol cihazlarını aldığı zaman sanal gerçeklik alanına ışınlanmaya başlayarak senaryo içindeki aşamaları tamamlıyor. Senaryolar hep doğru seçimi yapmaya yönlendiriyor. Video sonrası sorularla seviye tespit yapılabiliyor. Her seviyede çalışanın kolay kullanabilmesi için oldukça yalın ama etkili bir anlatım kullandık. Eğitimler bulut tabanlı olduğu için uzaktan güncellemeye açık. Güncellemeler olduğunda anında merkezden yönlendiriyoruz; aynı anda tüm kullanıcılar da güncellenmiş eğitime kavuşuyor. Kısacası; güncellenip, geliştirilebilir kolay kullanılabilir bir yapımız var” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ