Makine Haber

Cobotların kullanım oranı son 3 yılda yüzde 60 arttı

İnsanlar ile makinelerin birbirleriyle konuştuğu günümüzde insan-robot/cobot iş birliği, sanayinin tercihine göre şekilleniyor. Ağırlıklı olarak robot kullanımı devam ederken; özellikle fabrikalarda çalışan işçilerin asistanları niteliğinde görev alan cobotlar, üretim süreçlerindeki hızı artırıyor, verimi yükseltiyor ve maliyeti düşürüyor.

Cobotların kullanım oranı son 3 yılda yüzde 60 arttı

Endüstri 4.0’ın en belirleyici bileşenleri olan insan-robot/cobot iş birliği, üreticilere yeni bir alan açarak rekabet ortamını sertleştirdi. Sanayinin farklı ihtiyaçlarına cevap veren robotlar ve cobotlar, küçük veya büyük ölçekli firmalar seçimlerini de değiştiriyor. Özellikle güvenlik çitini ortadan kaldırarak insanlarla birlikte çalışabilen ve sezgisel kullanıma açık cobotların kullanım oranı son 3 yılda yüzde 60 oranında arttı.

“Cobotlar, insanlar ile aynı ortamda ve güvenli bir şekilde çalışabiliyorlar”
Bugün kurumların strateji ve yatırımlarını şekillendiren bir ana çerçeve haline gelen Endüstri 4.0’ın belirleyici bileşenleri olan robotlar ile cobotların birbirleriyle etkileşimi ve iş birliğinin, verimliliği artırarak rekabeti canlandırdığını aktaran yetkililer, “Güvenlik nedeniyle robotlarla insanların aynı ortamda çalışması her zaman ve şartta uygun olmadığından; belirli proseslerde insanlara yardımcı olması adına geliştirilen cobotlar, insanlar ile aynı ortamda ve güvenli bir şekilde çalışabiliyorlar. Cobotların hızları, belirlenen ISO standartları doğrultusunda herhangi bir çarpışma anında zarar önleyici şekilde optimize edilebiliyor. Cobotlar, eksen ve gövdelerinde bulunan force sensörler ile sürekli olarak hassas biçimde kuvvet algılama yapıyorlar. Böylece, herhangi bir temas anında daha hızlı tepki vererek insanlara zarar vermiyorlar. Robotlar ise, yüksek hızlarda üretim gerektiren uygulamalarda etrafı güvenlik çitleri ile çevrilmiş veya kapalı bir ortamda iş görüyorlar. Anlık tork bilgilerini motorlar üzerinden alan robotlar, çarpışma anında kendisine ve etrafına ufak zararlar verebiliyorlar. Bu nedenle, gerekli güvenlik önlemleri alınarak robot çalışma hücreleri tasarlanıyor” dediler.

Yiğit: “Cobotlar büyük bir ihtiyaca hizmet ediyorlar”


Günümüz dijital dünyasında da sanayinin robotlaşma yolunda hızla ilerlediğini, pandeminin söz konusu hızlanmada büyük bir rol üstlendiğini ifade eden Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “Ağırlığın otomotivde olduğu robotlaşmada; ikinci sırada beyaz eşya ve metal endüstrisi, sonrasında ise gıda, ilaç ve kimya gibi sektörler geliyor” diye konuştu.
Özellikle talaşlı imalat sektöründe robotik besleme uygulamaları ve kaynak projelerinde adetli projeler hayata geçirildiğini aktaran Yiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cobotlar ise yeni uygulamalar sayılabilir, robot ve insan iş birliği ve fabrikalardaki fiziksel alanlara olan ihtiyacın artması gibi nedenlerle son dönemde oldukça rağbet görüyor. ‘İş birlikçi robotlar’ olarak tanımladığımız cobotlar, günümüz teknolojisinde güvenlik çitini ortadan kaldırıp, insanla birlikte çalışabilir olmaları sayesinde büyük bir ihtiyaca hizmet ediyorlar. Bunun yanı sıra, ağırlıklı olarak beyaz eşya ana sanayii ve yan sanayisi cobot kurulumlarını arttırdı. Öte yandan, otomotiv endüstrisindeki cobot projeleri de tekrar hızlanmaya başladı. Pandemi döneminde özellikle CRX serisi yeni nesil cobotlarımız, hızlı kurulum ve kolay kullanım avantajıyla birçok işletmede kendine yer buldu. Genel robot yatırımlarında ise sektörel bazlı değişimler olsa da, toplamda bir önceki yıla oranla yüzde 20’nin üzerinde bir artış olduğunu söylemek yanıltıcı olmaz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ