Makine Haber

Citrix’in araştırması, uzaktan çalışmanın kalıcı olduğunu teyit eden sonuçları ortaya koydu

Citrix’in gerçekleştirdiği araştırmaya katılanların yüzde 82’si, uzaktan çalışmanın pandemi sonrasında daha yaygın olacağını kabul ediyor. Araştırma, uzaktan ve esnek çalışma seçeneklerinin yetenekli çalışanları cezbetmek ve elde tutmak için anahtar rolü oynadığını da gösteriyor.

Citrix’in araştırması, uzaktan çalışmanın kalıcı olduğunu teyit eden sonuçları ortaya koydu

Citrix tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, uzaktan çalışmanın kalıcı olduğunu teyit eden sonuçları ortaya koydu. Tüm katılımcıların yüzde 82’si, uzaktan çalışmanın pandemi sonrasında daha yaygın olacağını kabul ediyor. Araştırma, uzaktan ve esnek çalışma seçeneklerinin yetenekli çalışanları cezbetmek ve elde tutmak için anahtar rolü oynadığını da gösteriyor.

Uzaktan çalışma politikalarının devlet tarafından düzenlenmesini istiyorlar
Katılımcıların yüzde 55’i, işletmelerin esnek çalışma seçenekleri sunmamaları durumunda yetenekli çalışanları ellerinden kaçıracaklarını düşünüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 45’i de, iş değiştirecek olsaydı; yalnızca esnek ve uzaktan çalışma seçenekleri sunan bir pozisyonu kabul edeceğini söylüyor. Tüm katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 53), bir adım daha ileri giderek uzaktan çalışma politikalarının devlet tarafından düzenlenmesini istiyor.
Şaşırtıcı biçimde, tüm katılımcıların yalnızca yüzde 21’i pandeminin çalışma yaşamları ve kariyerleri üzerinde olumsuz etkisi olduğunu hissediyor ve hatta yüzde 28’i; zaman yönetimi, esneklik ve genel performans bakımından olumlu etkisi olduğunu söylüyor. Katılımcıların yüzde 52’si, pandemi sonrası için hem ofisten, hem de uzaktan çalışabileceği bir hibrit modeli tercih ederken; yalnızca yüzde 14’ü yeniden her gün ofise gitmek istiyor.

Sohrabi: “Daha mutlu bir çalışan nesli görmek için bir şansımız var”
Araştırmanın sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan Citrix, Gelişmekte Olan Pazarlar Bölge Başkan Yardımcısı Amir Sohrabi, “Pandeminin neden olduğu tüm zorluklara rağmen, ofis çalışanları uzaktan çalışmaya bağlı olarak hem özel yaşamlarında, hem de kariyerlerinde iyileşme olduğunu bildiriyorlar. İnsanlar bu zor koşullarda bile bir umut ışığı görebiliyorlarsa; pandemi sonrasında çalışma biçimini geliştirmek ve kendileri için en uygun yerden çalışma seçeneği sunulduğu için şirketlerine bağlılıklarını daha uzun süre devam ettiren, daha mutlu bir çalışan nesli görmek için bir şansımız var demektir. 2020 yılında işletmeler büyümeye değil ayakta kalmaya odaklandılar. 2021’de işin operasyon tarafına bakmayı bırakmaları ve pandemi sonrası dünyada, işverenlerinin kendilerini desteklemesini ve kendileriyle etkileşim kurmasını isteyen bir hibrit iş gücü ile kuruluşlarının temel değerlerini belirlemeye zaman ve kaynak ayırmaları gerekiyor. Kültür, yetenekli çalışanların cezbedilmesi ve elde tutulması bakımından önemli bir fark yaratıyor ve işletmelerin geleceğe hazır olmak için buna öncelik vermesi asli önem taşıyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ